با بومی سازی نوعی موتور؛

با ۶۰ درصد مصرف انرژی کمتر، فضا را خنک کنید

با ۶۰ درصد مصرف انرژی کمتر، فضا را خنک کنید

به گزارش لیدی شال تعدادی از پژوهشگران یکی از شرکتهای دانش بنیان با استفاده از نوعی موتور، کولرهای آبی را ارائه کردند که با 60 درصد کاهش مصرف برق، دمای محیط را تنظیم می کند و به قول آنها در صورت استفاده وسیع از این موتورها میتوان مشکل قطع برق کشور را تا حدود زیادی مرتفع کرد.


امیر نقی ها از پژوهشگران این طرح در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه در این شرکت مبادرت به بومی سازی موتورهای "Brushless DC Motor" یا موتورهای BLDC کردیم، اضافه کرد: این نوع موتورها برای نخستین بار در آمریکا ثبت اختراع شد و ما توانستیم با دانش فنی پژوهشگران کشور این موتور را در کشور تولید و بومی سازی نماییم.
وی با اعلان اینکه این موتور را برای کولرهای آبی بومی سازی کردیم، تصریح کرد: قابلیت و توانمندی های موتورهای BLDC نسبت به موتورهای قدیمی در این است که در آن درایو و یک کلید هوشمند نصب شده و با بهره گیری از آن می توان دمای ساختمان را با بهره گیری از سنسورهایی که در داخل کلید هوشمند قرار دادیم، تنظیم کرد.
نقی ها با اعلان اینکه این حسگر در ۷ حالت مختلف قابل تنظیم است، درباب مکانیزم اثرگذاری این موتور در کاهش مصرف برق، توضیح داد: موتورهای بومی سازی شده دارای نوعی سیم پیچی و آهن ربایی هستند که می تواند با مصرف انرژی کمتر دمای محیط را تنظیم کند. به طور متوسط این موتور نسبت به سایر موتورها حدود ۶۰ درصد کاهش مصرف انرژی دارد.
این محقق با تاکید بر این که در این سیستم بوسیله سه رشته سیم، ارتباط میان موتور و سنسورها فراهم می شود، افزود: این سنسورها بر روی کلید کولر که در ساختمان ها نصب می شود، قرار دارد و بوسیله این سیم ها، حسگر به موتور فرمان لازم را صادر می کند و دور موتور را کم یا زیاد می کند. به عبارت دیگر دور موتور برمبنای راندمان، تنظیم می شود.
نقی ها در پاسخ به این پرسش که تنظیم دور موتور با بهره گیری از کلید قابل رفع است و نیازی به این سیستم نیست، توضیح داد: در این سیستم کاربر قادر می باشد در ۷ حالت، دور موتور و دمای محیط را تنظیم کند.
محمد توکلی، مدیرعامل این شرکت نیز در گفت و گو با ایسنا، موتور BLDC بومی شده در این شرکت را دارای ۲ بخش "موتور" و "درایو" دانست و اشاره کرد: درایو استفاده شده در این محصول سبب کنترل موتور می شود و چند خاصیت را به موتور می دهد که یکی از آنها کنترل دور است. محصول تولید شده می تواند تا هفت پله، دور موتور متفاوتی را بوجود آورد. جریان، قفل شدگی شفت موتور و تنظیم ازدیاد دمای موتور که موجب افزایش طول عمر موتور می شود، از دیگر خاصیت های این محصول دانش بنیان بشمار می رود.
توکلی اضافه کرد: برمبنای توانمندی های موتور تولید شده، برای این محصول ۳۶ ماه ضمانت تعویض در نظر گرفته ایم.


مدیر عامل این شرکت، ضد آب بودن بدنه موتور را از دیگر مزایای این محصول نام برد و تصریح کرد: کلید این محصول دارای محافظ جان است، دمای ساختمان را چک می کند و بصورت اتوماتیک هفت پله دور موتور را برمبنای دمای هوای اتاق کم و یا زیاد می کند.
وی افزود: علاوه بر این ها، این کلید هوشمند قابلیت اتصال به تلفن همراه را دارد و کاربران می توانند با تلفن همراه به نرم افزار محصول متصل شوند و دور موتور را کم و زیاد کنند.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه هم اکنون در کشور ۸۰۰ هزار موتور کولر آبی از این محصول استفاده می نمایند، اضافه کرد: اگر هر کدام از این کولرها ۲۰۰ وات صرفه جویی مصرف برق داشته باشند، معادل۱۶۰ مگاوات کاهش مصرف برق رخ خواهد داد؛ یعنی به عبارتی با بهره گیری از این محصول هر ساله یک نیروگاه ۱۶۰ مگاواتی تولید می شود و اگر این محصول بر روی تعداد کولرهای آبی موجود در ایران که حدود ۱۸ میلیون کولر آبی است، نصب شود، مشکل قطع برق ایران کاهش خواهد یافت.


بگفته این فعال حوزه فناوری با بهره گیری از این محصول می توانیم سالانه ۵ هزار و ۵۰۰ مگاوات صرفه جویی برق داشته باشیم. نیروگاه اتمی بوشهر ۲ هزار مگاوات ظرفیت تولید دارد، ولی با بهره گیری از این محصول معادل ۲ نیروگاه اتمی بوشهر صرفه جویی برق صورت می گیرد.
وی صدای کم را از دیگر مزایای این موتور بومی دانست و افزود: این موتور در هنگام آغاز به کار مصرف برق ناگهانی ندارد و افزایش سرعت موتور بصورت آهسته صورت می گیرد. همین طور دارای حفاظت نوسان ولتاژ ورودی و حفاظت ازدیاد گرمای موتور و قفل شوندگی شافت موتور و حفاظت اضافه بار است.
توکلی اشاره کرد: این محصول می تواند جایگزین محصول قدیمی بدون هیچ نوع نیاز به جابه جایی سیم کشی ساختمان شود و این توانایی دیده شده که روی پایه موتور موجود در بدنه کولر مستقر شود.1401/04/08
11:37:48
5.0 / 5
150
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal