رئیس مركز آمار در گزارش لیدی شال:

تولید آمار با روش ثبتی مبنا كلید خورد

تولید آمار با روش ثبتی مبنا كلید خورد

به گزارش لیدی شال رئیس مركز آمار ایران اظهار داشت: پیش نویس قانون آمار كشور مرداد ماه امسال به تصویب شورایعالی آمار رسید و در همین راستا لیست آمارهای رسمی تهیه و در راه تصویب در شورایعالی آمار قرار دارد.جواد حسین زاده به مناسبت اول آبان ماه، روز ملی آمار در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه «ثبتی مبنا» از مباحث مورد توجه مركز آمار ایران است، تصریح كرد: از مهم ترین گرایش هایی كه در دنیا روی مدل سازی نظام آماری تمركز شده بحث «ثبتی مبنا» كردن آمار است. در ایران هم به دنبال این هستیم كه به جای استفاده از آمار سنتی، درصد قابل توجهی از آمارگیری ها را به سمت ثبتی مبنا ببریم.
رئیس مركز آمار ایران با اشاره به اینكه داده های باارزشی در دستگاه ها وجود دارد، اضافه كرد: در روش ثبتی مبنا این داده ها و پردازش هایی كه به شكل علمی تهیه شده و در ادامه نیز، تقابل داده ها صورت گرفته است را تبدیل به داده آماری می نماییم و در نهایت هم این داده های آماری به آمار رسمی تبدیل می شود.
وی افزود: استفاده از روش ثبتی مبنا منجر به بالا رفتن كارایی نظام آماری شده و بهره وری را بهبود می بخشد؛ همینطور می توانیم آمارهای متنوع تری با كیفیت بیشتر و هزینه كمتر تولید نماییم.
حسین زاده با اشاره به اینكه اوضاع داده های اداری دستگاه ها خوب است، اظهار داشت: با شعار «همگرایی ملی برای مدرن سازی نظام آماری» به دنبال این هستیم كه با همكاری دستگاه ها و كلیه قوا این بحث مهم را پیاده سازی نماییم.
وی تصریح كرد: طی ۲ سال قبل مبانی تئوریك این كار را انجام داده ایم و هم اكنون از نظر نظریه وضعیت خوبی داریم و نقشه راه را مشخص كرده ایم. در همین راستا هم برنامه توسعه ملی آمار كشور به دستگاه ها ابلاغ گردیده است.
رئیس مركز آمار ایران اظهار داشت: پیش نویس قانون آمار كشور هم در مرداد ماه به تصویب شورایعالی آمار رسید و در همین راستا لیست آمار رسمی تهیه و در راه تصویب در شواری عالی آمار قرار دارد.
وی افزود: این مسیری كه طراحی شده به خصوص در برنامه ملی آمار به صورت دقیق و كامل وظیفه همه دستگاه ها و مراكز آمار مشخص شده است. به دنبال این هستیم كه با كمك همه دستگاه ها و نظام آماری كشور مبحث توسعه كشور را پیش ببریم.
حسین زاده اظهار داشت: هم اكنون عمده سازمان ها همكاری كرده اند و مقدمات اولیه را پیش برده ایم.
گفتنی است، در نظام آماری ثبتی مبنا، برای جمع آوری امار به جای رجوع ماموران سرشماری به درب منازل مردم، از آماری كه توسط دستگاه های اجرایی تولید می شود، بهره گیری می شود.

1398/08/01
17:07:44
5.0 / 5
4899
تگهای خبر: دستگاه , طراحی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal