گزارش لیدی شال

ضرورت فعال سازی جرایم برای پزشكانی كه به قانون تمكین نكردند

ضرورت فعال سازی جرایم برای پزشكانی كه به قانون تمكین نكردند

به گزارش لیدی شال تنها 26 هزار پزشك از 74 هزار پزشكی كه برای نصب دستگاه كارتخوان فراخوان شده اند، به این قانون تمكین كرده اندو معلوم نیست ابزار سازمان مالیاتی برای ترغیب پزشكان به اجرای قانون كارآمد است یا خیر.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، مطابق با آنچه كه مسئولان عنوان كرده اند، حجم فرار مالیاتی در اقتصاد ایران به ۴۰ هزار میلیارد تومان می رسد؛ در این بین صاحبان حِرف پزشكی كه اتفاقا شغل پردرآمدی هم دارند، میانگین ۶.۵ تا ۷ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی را ثبت كرده اند.
حجم بالای فرار مالیاتی پزشكان در نهایت مسئولان را بر آن داشت كه در خلل تصویب بودجه ۹۸، بندی را به گردنگیر نصب پایانه فروشگاهی در مطب ها برای جلوگیری از فرار مالیاتی این قشر اختصاص دهند كه بر این اساس بند الحاقی تبصره ۶ بودجه ۹۸ صاحبان حرف و مشاغل پزشكی، پیراپزشكی، داروسازی و دامپزشكی كه مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، سازمان نظام پزشكی ایران یا سازمان نظام دامپزشكی ایران صادر می شود، را ملزم به نصب پایانه فروشگاهی در مطب ها كرده است.
در همین راستا نیز سازمان امور مالیاتی فراخوان ثبت نام و نصب دستگاه كارتخوان را به ۷۳ هزار و ۸۷۷ پزشك ارسال كرد و با تمدید چند باره اعلام گردید كه مهلت ثبت نام پزشكان در سامانه سازمان امور مالیاتی برای دریافت دستگاه كارتخوان، ۱۵ شهریور ماه است؛ همین طور مقرر شد از شروع مهر ماه، دستگاه كارتخوان در مطب ها نصب شود. ثبت نام تنها ۲۶ هزار پزشك در سامانه سازمان امور مالیاتی در این بین با عنایت به مقاومت ها و نامه نگاری های فراوانی كه از طرف جامعه پزشكی صورت گرفته بود، سازمان امور مالیاتی از اواسط تابستان اعلام نمود كه جریمه هایی را برای متخلفان از اجرای قانون در نظر گرفته است به شكلی كه در صورت عدم ثبت نام مشمولان، تسهیلات قانونی مالیات برای این عده اعمال نخواهد شد.
مهم ترین جریمه در نظر گرفته شده برای پزشكان، اجرای تبصره ۲ ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم است كه بر این اساس در صورت عدم تمكین به قانون، ۲ درصد درآمد حاصل از فروش خدمت پزشكان مشمول جریمه خواهد شد. البته سازمان امور مالیاتی نقش آفرینی مراجع نظارتی را برای پیگیری اجرای این بند قانونی الزامی دانسته است.
با این حال مطابق با آنچه كه علی رستم پور مدیركل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون سپاری سازمان امور مالیاتی اعلام نموده است تابحال ۲۶ هزار پزشك از حدود ۷۴ هزار پزشك فراخوان شده، در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت نام كرده اند؛ یعنی تنها ۳۵ درصد از صاحبان حرف مختلف پزشكی از قانون تمكین كرده اند و ۶۵ درصد مابقی با وجود تهدیدهای مختلف و علم به این كه سرپیچی از نصب كارتخوان منقش به آرم سازمان امور مالیاتی، مغایر با قانون است اما هیچ گامی برنداشته اند.
از سویی دیگر اگر قرار باشد روند اجرای قانون به شكل موجود باشد، بطور قطع راه های فرار زیادی نیز از آن وجود خواهد داشت؛ بعنوان نمونه قطع عمدی اینترنت پایانه ها و گردنگیر بازگشت كننده به پرداخت نقدی به بهانه عدم اتصال به شبكه و یا دریافت قسمتی از وجه به صورت نقدی می تواند همچون این راه های فرار باشد.
در این بین پیگیری های خبرنگار مهر از سازمان امور مالیاتی برای شفاف سازی نحوه اعمال جریمه ها تا به این لحظه بی نتیجه بوده است.
لازم است متولیان سازمان امور مالیاتی، این دفعه گام های رسیدن به شفافیت و بهبود وضعیت مالیات ستانی كشور را سریع تر بردارند و جریمه هایی كه قبل از این مقرر شده را عملیاتی كنند.
گفتنی است؛ شهروندان در صورت مراجعه به محل كار صاحبان مشاغل مذكور و مشاهده عدم نصب و استفاده آنان از پایانه فروش، می توانند مراتب را با شماره تلفن ۱۵۲۶ به سازمان امور مالیاتی كشور اطلاع دهند.

1398/07/03
14:29:53
5.0 / 5
4591
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal