معاون وزیر كشاورزی:

تولید غذا برای ۳۰۰ میلیون نفر امكان پذیر نیست

تولید غذا برای ۳۰۰ میلیون نفر امكان پذیر نیست

لیدی شال: رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی اظهار داشت: تصورات برخی در خصوص این كه می توانیم برای ۳۰۰ میلیون نفر هم غذا تولید نماییم نادرست است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، در سال ها و دهه اخیر همواره اختلاف نظری بین كارشناسان و مسئولان بخش كشاورزی وجود داشته است؛ چون كه عده ای همچون وزرای كشاورزی دولت های نهم و دهم معتقدند كه می توان با وضعیت كنونی آب و خاك برای ۳۰۰ میلیون نفر هم غذا تولید كرد، اما برخی دیگر همچون عیسی كلانتری - وزیر اسبق جهاد كشاورزی و دبیركل خانه كشاورز - اعتقاد دارند كه با عنایت به افزایش جمعیت و محدودیت در منابع آبی نمی توان برای همه جمعیت ایران هم غذا تولید كرد و باید به سمت تولید محصولات كم آب بر و واردات محصولاتی برویم كه آب بری بالایی دارند تا بتوانیم ضریب امنیت غذایی كشور را بالا ببریم.
به دنبال بارندگی ها و سیل اخیر برخی كارشناسان و مسئولان همچون وزیر نیرو معتقد بودند كه ایران به سمت تغییر اقلیم حركت می كند و از این به بعد باید برای جلوگیری از مخاطرات بارندگی های شدید آینده برنامه ریزی نماییم. در این میان عده ای از كارشناسان می گویند كه این تغییر اقلیم می تواند ایران را به سمت وسویی ببرد كه برای جمعیت بیشتری غذا تولید نماییم و ضریب خودكفایی و امنیت غذایی را ارتقا دهیم.
تصور تامین غذا برای ۳۰۰ میلیون نفر در ایران اشتباه است
این در شرایطی است كه كاظم خاوازی، معاون وزیر جهاد كشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی اعتقاد دارد در وهله نخست باید دید كه این بارندگی ها و تغییر اقلیم تا چه حد و اندازه رخ خواهد داد، اما اگر ادامه نداشته باشد تأثیر چندانی روی تولید محصولات كشاورزی و افزایش آن نخواهد داشت.
وی در این رابطه به ایسنا اظهار داشت: حتی اگر بارندگی ها هم ادامه پیدا كند و به سمت پربارشی حركت نماییم باید به نكات دیگری هم دقت كنیم كه می توان به جذب سرمایه گذاری خارجی و واردات تكنولوژی های روز اشاره نمود، چون كه اگر این اتفاق نیفتد نمی توان انتظار داشت كه عملكرد این بخش در تولید محصولات كشاورزی و غذا بهبود پیدا كند.
وی با بیان این كه عزم ملی برای تغییر وضعیت كنونی نیاز است، اظهار نمود: با این خاك، آب و امكانات بیشتر از وضعیت كنونی نمی توانیم تولید نماییم و این تصور كه می توان حدود ۳۰۰ میلیون نفر را از نظر غذایی و محصولات كشاورزی تأمین كرد نادرست است.1398/03/09
14:39:22
5.0 / 5
4765
تگهای خبر: كشاورزی , محصولات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal