مدیرعامل شركت مدیریت شبكه برق ایران اعلام كرد

جهش در تأمین برق صنایع

جهش در تأمین برق صنایع

به گزارش لیدی شال، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران ضمن اعلام خبر پایان پیک مصرف برق ۱۴۰۲ و آغاز برنامه ریزی برای گذر از پیک سال آینده به جهش در تأمین برق صنایع اشاره نمود و اظهار داشت: برای اولین بار در چهار ماه گرم سال میزان تأمین برق صنایع بیشتر از میزان تأمین برق خانگی بود.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، مصطفی رجبی مشهدی امروز در نشست خبری در پاسخ به سوال ایسنا، در خصوص پیشبینی وضعیت تأمین برق در تابستان سال آینده، اظهار نمود: بخش خصوصی ۶۰ درصد از تولید برق کشور را بر عهده دارد که در تابستان سال جاری خوب عمل کردند نیروگاه های دولتی هم با حداکثر ظرفیت در مدار بودند.
وی ادامه داد: یکی از اقدامات این بود که نیروگاه ها بموقع تعمیر شدند و با ظرفیت کامل در مدار قرار گرفتند و برنامه ریزی شده است که از آغاز مهرماه هم تعمیرات نیروگاه ها آغاز شود بگونه ای که قبل از آغاز خردادماه در مدار قرار بگیرند.
وی با بیان اینکه علیرغم کمبود نقدینگی که در صنعت برق وجود داشت توانستیم از ظرفیت کامل نیروگاه ها استفاده نماییم و با موفقیت پیک را پشت سر بگذاریم.

افزایش تبادل برق با سوریه و ترکیه
رجبی مشهدی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در خصوص وضعیت صادرات و واردات برق خاطرنشان کرد: میزان صادرات و واردات برق در زمان های مختلف متفاوت می باشد. کمتر از سه درصد مصرف داخل کشور جابه جایی برق صورت می گیرد که برنامه ریزی برای توسعه آن صورت گرفته است.
به قول مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران به دنبال افزایش تبادل با سوریه و کشور ترکیه هستیم که از راه سیستم بک تو بک این کار را با کشور ترکیه انجام دهیم یک بار به صورت آزمایشی این کار انجام شد و شرایط را بگونه ای تنظیم خواهیم کرد که میزان تبادل برق افزایش یابد.
وی با بیان اینکه از سه کشور امکان واردات برق و از سه کشور امکان صادرات را داریم و برنامه وزارت نیرو هم جابه جایی برق است بگونه ای که در زمان اوج بار میزان واردات افزایش و با عادی شدن شرایط صادرات برق افزوده می شود.
سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه وزارت نیرو از آغاز دولت سیزدهم با عنایت به ناترازی که در صنعت برق وجود داشت دو اقدام افزایش توان تولید و مدیریت مصرف را برنامه ریزی کرد تا میزان ناترازی به حداقل برسد و با اقداماتی که انجام شد برای دومین سال برق بخش های مختلف بدون محدودیت و خاموشی تأمین شد، اظهار داشت: در حوزه صنایع بزرگ هم با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت توانستیم رشد تولید را رقم بزنیم.

جهش در تأمین برق صنایع
وی با تکیه بر اینکه تابحال ۸.۱۵ درصد رشد تولید صنایع رقم خورد که عدد بزرگی است، اظهار نمود: این در شرایطی است که در طول ۱۰ سال گذشته رشد صنایع حدود ۱۴ درصد بوده است و صنعت برق توانست علیرغم سالی بسیار گرم و شرایط خاص این اتفاق را رقم بزند.
رجبی مشهدی با بیان اینکه هشت کشور اطراف ایران دمای بیشتر از ۵۰ درجه را تجربه کردند و در ایران هم ۱.۵ تا دو درجه افزایش درجه حرارت را شاهد بودیم، خاطرنشان کرد: هر یک درجه افزایش حرارت ۱۸۰۰ مگاوات افزایش مصرف را رقم می زند رشد تقاضا سال جاری دو برابر سال قبل شد که با تمهیدات انجام شده توانستیم با موفقیت این شرایط را پشت سر بگذرانیم.
به قول مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران اوج بار سال جاری ۷۳ هزار و ۴۶۳ مگاوات بود که نسبت به سال قبل ۴۰۰۰ مگاوات افزایش مصرف صورت گرفت و این مقدار تأمین شد و مشکلی در تأمین برق به وجود نیامد و همینطور توانستیم بیشتر از هشت درصد رشد مصرف صنایع را تأمین نماییم.
رجبی مشهدی با بیان اینکه افزایش دمای سال جاری در کل جهان بسیار محدود بود به صورتی که در طول ۱۲۰ سال قبل بی سابقه بوده است، خاطرنشان کرد: در هفته های آخر تیرماه و ابتدای مردادماه شرایط سختی را پشت سر گذاشته ایم حتی در شهریورماه هم سه هفته گرم را داشتیم به صورتی که برخی روزها بیشتر از ۸۰۰۰ مگاوات به مصرف برق کشور اضافه گردید و در مجموع ۳۵ روز اوج بار را پشت سر گذاشتیم.

تامین برق صنایع از بخش خانگی پیشی گرفت
وی ضمن اشاره به طرح تشویق مشترکان خانگی اظهار نمود: ۴۰ درصد مشترکان خانگی مشمول پاداش شدند و ۲۲۰۰ میلیارد تومان پاداش به مشترکان خوش مصرف پرداخت گردید و برای نخستین بار در چهار ماه گرم سال میزان تأمین برق صنایع بیشتر از میزان تأمین برق خانگی بود و علیرغم ناترازی برق توانستیم با انجام اقداماتی برق بخش های مختلف را تأمین نماییم.
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران ضمن اشاره به هماهنگی های صورت گرفته بین وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: مقرر شده ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع راه اندازی شود که تابحال دو واحد نیروگاهی راه اندازی شده و دو واحد دیگر هم راه اندازی خواهد شد و مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته طی دو سال آینده ۱۰ هزار مگاوات در مدار تولید قرار می گیرد که بیشتر از ۵۰۰۰ مگاوات آن تابحال عملیات اش شروع شده است.
وی ضمن اشاره به میزان خاموشی صورت گرفته در شبکه اظهار نمود: طول شبکه سراسری برق ۱۰۰۰ کیلومتر است که تحت تأثیر پدیده های جوی قرار می گیرد و این مورد در سراسر جهان اتفاق می افتد. در سال ۱۴۰۱ معادل ۳۷۹ دقیقه در سال به ازای هر مشترک خاموشی صورت گرفت که نسبت به سال قبل ۲۰ درصد در قسمت توزیع کاهش پیدا کرد.

خاموشی برنامه ریزی شده نداشتیم
رجبی مشهدی با بیان اینکه هنوز آماری از میزان خاموشی در سال ۱۴۰۲ وجود ندارد، خاطرنشان کرد: برای سال ۱۴۰۳ برنامه ریزی صورت گرفته که با توسعه شبکه بتوانیم مشکلات موجود را برطرف نماییم، اما باید اظهار داشت که هیچ گونه خاموشی برنامه ریزی شده ای برای سال جاری اعمال نشده است.
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران ضمن اشاره به تابلوی سبز برق در بورس انرژی اظهار داشت: مصرف کنندگان صنعتی می بایست یک درصد از مصرف برق خویش را از تجدید پذیرها تأمین کنند که این مورد حالا شروع شده و بخش اداری هم مطابق قانون موظف است ۲۰ درصد از نیاز خویش را توسط تجدید پذیرها تأمین کنند که مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته برای سال آینده پنج درصد از نیاز بخش اداری از این طریق تأمین خواهد شد.
وی ضمن اشاره به آخرین وضعیت نصب کنتورهای هوشمند خاطرنشان کرد: یک میلیون و ۴۰۰ هزار کنتور هوشمند نصب شده که یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه دیگر هم اضافه خواهد شد.
رجبی مشهدی با بیان اینکه وزارت نیرو ۷۸۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق افزوده است و برنامه ریزی شده ۷۰۰۰ مگاوات دیگر اضافه شود، اظهار داشت: به صورت متوسط میزان ناترازی ۱۰ هزار مگاوات است که این عدد در شروع دولت ۱۴ هزار مگاوات بود و اگر نیروگاهی اضافه نمی شد ۱۵ هزار مگاوات ناترازی داشتیم.

منبع:

1402/06/27
11:20:38
5.0 / 5
220
تگهای خبر: تجارت , خصوصی , دستگاه , دولتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲