تازه ترین آمارهای اوپك نشان می دهد؛

رشد صادرات نفتی در دولت سیزدهم

رشد صادرات نفتی در دولت سیزدهم

لیدی شال: تازه ترین آمار اوپک نشان میدهد که عایدی ایران از صادرات نفت در سال میلادی گذشته و طی فعالیت دولت سیزدهم به بالای 42 میلیارد دلار رسیده است.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، آمار جدید اوپک نشان میدهد درآمد ایران از صادرات نفت در سال میلادی گذشته به بالای ۴۲ میلیارد دلار رسیده و درآمد نفتی ایران در دو سال فعالیت دولت سیزدهم بیش از ۵ برابر شده است.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در تازه ترین گزارش خود از سلسله گزارش های سالانه انرژی به بررسی میزان درآمد اعضای این سازمان از صادرات نفت در سال ۲۰۲۲ پرداخته است.
آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود از وضع بازار نفت اعلام نمود که تولید نفت خام ایران طی ماه گذشته میلادی به بالاترین حد خود نسبت به ۵ سال قبل رسیده است. آژانس بین المللی انرژی علت جهش در فروش نفت ایران را افزایش تقاضای بازار چین به فراورده های نفتی ایران دانست.
بر پایه این گزارش، نفت خام روزانه ایران از ماه نوامبر / آبان گذشته با افزایش تقاضا در بازار انرژی به تولید ۵۳۰ هزار بشکه اضافی نفت روزانه رسید و این رقم طی ماه گذشته میلادی با ثبت جهش قابل توجه و نیاز بیش از پیش تقاضا به ۳ میلیون و ۱۰ هزار بشکه روزانه افزایش پیدا کرد.
بررسی داده های بولتن آماری سالانه اوپک که پنجم و ششم ژوئیه سال ۲۰۲۳ میلادی (۱۴ و ۱۵ تیرماه) منتشر گردید نشان میدهد ارزش صادرات نفت ایران در سال ۲۰۲۲ میلادی، به ۴۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسید که در مقایسه با رقم ۲۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۲۱ و ۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ و ۱۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ افزایش داشته است.
ثبت رقم بیش از ۴۲ میلیارد دلاری برای ارزش صادرات نفت خام ایران در سال ۲۰۲۲ میلادی نشان میدهد این رقم بدنبال افزایش فروش محموله های نفتی درحال نزدیک شدن به رقم ۶۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ثبت شده در سال ۲۰۱۸ است.
مجموع ارزش صادرات نفت اعضای اوپک در سال ۲۰۲۲ میلادی به ۸۷۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید که در مقایسه با رقم ۵۶۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار ثبت شده در سال ۲۰۲۱ میلادی افزایش نشان میدهد.
رشد ۵ برابری درآمد نفتی ایران در دولت سیزدهم

آمار اوپک نشان میدهد طی دو سال فعالیت دولت سیزدهم درآمد نفتی ایران بیش از ۵ برابر شده است. یعنی درآمد نفتی ایران از ۷.۹ میلیارد دلار در آخرین سال فعالیت دولت قبل به ۴۲.۶ میلیارد دلار در سال دوم فعالیت دولت سیزدهم رسیده که حاکی از افزایش بیش از ۵ برابری است.
در میان اعضای اوپک، عربستان با درآمد نفتی ۳۲۶ میلیارد دلاری، بیشترین عایدی از فروش نفت در سال ۲۰۲۲ را داشته است و عراق با ۱۲۰ میلیارد دلار، کویت با ۹۵ میلیارد دلار، امارات با ۹۴ میلیارد دلار، و نیجریه با ۵۳ میلیارد دلار به ترتیب در رتبه های دوم تا پنجم از این نظر قرار داشته اند.
ایران نیز ششمین درآمد نفتی بالا را در بین اعضای اوپک داشته و آنگولا با ۴۱.۲ میلیارد دلار در رتبه هفتم، لیبی با ۳۳.۲ میلیارد دلار در رتبه هشتم، الجزایر با ۳۲.۵ میلیارد دلار در رتبه نهم، ونزوئلا با ۱۵.۳ میلیارد دلار در رتبه دهم، کنگو با ۸.۲۹ میلیارد دلار در رتبه یازدهم، گابن با ۶.۸۱ میلیارد دلار در رتبه دوازدهم و گینه استوایی با ۳.۱۱ میلیارد دلار در رتبه سیزدهم از این نظر قرار داشته اند.

1402/05/04
08:03:39
5.0 / 5
253
تگهای خبر: بازار , صادرات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱