از سوی نایب رئیس انجمن فولاد عنوان شد

محدودیت های برقی فولادسازان در ماه های گرم پیش رو

محدودیت های برقی فولادسازان در ماه های گرم پیش رو

لیدی شال: به گزارش لیدی شال، نایب رییس انجمن فولاد ایران، ضمن اشاره به محدودیت های برقی فولادسازان در ماه های گرم پیش رو، به عرضه راهکارهای مدیریت بحران انرژی پرداخت.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، نشست هم اندیشی رسته ذوب قوس الکتریکی و کوره بلند انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، با حضور مدیران عامل و ارشد بیشتر از ۲۰ شرکت فولادی برگزار شد.
امین ابراهیمی- مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان و نایب رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران که مدیریت این نشست را بر عهده داشت در مورد جزئیات این نشست اظهار نمود: محدودیت های برقی فولادسازان در ماه های گرم پیش رو، هماهنگی تأمین برق از بورس انرژی و بررسی تازه ترین مقررات ارزی محورهای اصلی این نشست را تشکیل می داد.

سه راهکار برای جبران کمبود انرژی
به نقل از ایشان، نشست هم اندیشی فولادسازان بزرگ کشور در دو بخش برگزار گردید. در قسمت نخست به موضوعات برق و بورس انرژی پرداخته شد. بحران انرژی در صنعت فولاد را میتوان از سه ناحیه مدیریت کرد؛ اول تولید انرژی های تجدیدپذیر، دوم صرفه جویی خانوار و سوم افزایش تولید نیروگاه ها توسط دولت.
ابراهیمی در اینباره اظهار داشت: انرژی حاصل از هر سه منبع مورد اشاره مقرر است در بورس انرژی عرضه و بر سر آنها رقابت شود و هیچ یک از این سه مورد مگر در شرایط فوق العاده گرفتار محدودیت نخواهد شد.
مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان همینطور تصریح کرد: بنا بر اعلام وزارت نیرو، واحدهایی که از نیروگاه برق برخوردار می باشند، سال جاری با محدودیت مواجه نخواهند بود. همینطور در آینده این امکان وجود خواهد داشت که حلقه های متعدد زنجیره صنعت برق خویش را به یکدیگر هم واگذار کنند.
نایب رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران همینطور در رابطه با افزایش هزینه های انرژی برای شرکتهای فولادی اظهار داشت: ارقام جدیدی که برای هزینه های انرژی شنیده می شود، حتی شرکت فولاد مبارکه که کل زنجیره را در اختیار دارد و سودآوری بیشتری هم نسبت به بقیه واحدها دارد را گرفتار چالش جدی می کند چون که دریافت انرژی با چنین هزینه هایی برای آن صرفه اقتصادی ندارد. در چنین شرایطی اوضاع دیگر واحدهای فولادی بسیار حساس تر و چالش برانگیزتر خواهد بود.
وی ادامه داد: ظاهرا محاسباتی با این مضمون صورت گرفته که اگر نیروگاه ها گاز را به صورت آزاد بخرند، در حالیکه حالا حدودا مجانی تمام می شود و همینطور برق را هم با قیمت آزاد بفروشند، بهره وری در مصرف انرژی ایجاد می شود که کمبود در انرژی را از بین خواهد برد و در ادامه قیمت انرژی هم برای مصرف کننده کاسته می شود و احتیاج به رقابت های منفی در قسمت صنعت نیست.

موافق سهمیه بندی برق فولادی ها نیستیم
ابراهیمی در قسمتی دیگر از سخنانش به برنامه ای که توانیر در رابطه با قطعی برق در ماه های پیش رو منتشر نموده پرداخت و خاطرنشان کرد: ما بعنوان تشکل تخصصی صنعت فولاد در کنار وزارت صمت موافق این سهمیه بندی انرژی برای صنایع انرژی بر در ماه های گرم پیش رو نیستیم.
مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در ادامه به بخش سوم نشست هم اندیشی فولادسازان با مبحث لایحه تقویت اختیارات بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز پرداخت و در اینباره اظهار داشت: این لایحه چون هنوز در مجلس نهایی نشده نمی توان در مورد آن صحبت رسانه ای کرد اما انتظار داریم مجلس نظرات تشکل ها و فعالان اقتصادی را دریافت و به آنها توجه کند.
شایان ذکر است، علی نقوی مدیر عامل بورس انرژی، سیف الله امیری مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، کتایون نعمت پور مدیرکل دفتر محیط کار و محیط زیست وزارت صمت و جمشیدی مدیر مقررات صادرات بانک مرکزی هم در این جلسه بعنوان میهمان ویژه حضور داشتند.1402/03/09
10:47:47
5.0 / 5
244
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal