یك مقام مسئول:

سهم قاچاق معکوس ۵ میلیارد دلار است

سهم قاچاق معکوس ۵ میلیارد دلار است

به گزارش لیدی شال، یک مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق با اشاره به اینکه سالانه بین 4 تا 5 میلیارد دلار قاچاق معکوس در کشور صورت می گیرد، اظهار داشت: سوخت و دارو به علت اختلاف قیمت سال هاست که قاچاق می شوند.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، سعید نیرومند در یک گفت و گوی رادیویی، دلیل اصلی قاچاق وسوسه ای است که حاشیه سود قاچاق دارد، اظهار داشت: مجموع قاچاق معکوس (خروجی) ۴ الی ۵ میلیارد دلار در سال است. تعدادی از کالاها یارانه دولتی دریافت می کنند که قیمتی به شدت ارزان تر در آن سوی مرزها دارند.
معاون مدیرکل مقابله و رصد جریان مالی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه کرد: به عنوان نمونه سوخت یا کود شیمیایی و دارو که یارانه گزافی دریافت می کنند همچون کالاهایی هستند که قاچاق معکوس می شوند؛ سوخت در هیچ کدام از کشورهای همسایه با قیمت ایران عرضه نمی شود و همین موضوع سبب وسوسه شدن متخلفین برای جمع آوری سوخت از سطح کشور بصورت سهمیه مازاد و انتقال به آن سوی مرزهاست.
به گفته نیرومند، با افزایش تحریم و کاهش ارزش پول ملی، قاچاق خروجی همچون قاچاق دام از کشور افزوده شد که البته تا حدودی کنترل شده است.
وی اضافه کرد: فردی که در کشور دام را به قیمت سه میلیون تومان می فروشد و در امارات تا ۱۰ میلیون تومان مشتری دارد بطور قطع وسوسه می شود تا این کار را انجام دهد. همین طور عده ای هستند که این دام را جمع آوری کرده و با شیوه هایی به کشورهای همسایه انتقال می دادند.
نیرومند افزود: سوخت و دارو به سبب اختلاف قیمت سال هاست که قاچاق می شود و برخی کالاها به فراخور تصمیمات اقتصادی کشور در زمره قاچاق ورودی یا خروجی قرار می گیرند؛ به شکلی که در گذشته شاهد قاچاق دام ورودی بودیم، ولی با معکوس شدن شرایط اقتصادی خروج دام از کشور به سود قاچاقچیان شد.
معاون مدیرکل مقابله و رصد جریان مالی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قاچاق را مقوله ای سازمان دهی شده دانست و اضافه کرد: پرونده هایی که مشمول این قضیه باشند به قوه قضائیه ارجاع شده و سایر پرونده ها به تعزیرات سپرده می شود؛ ولی بطورمثال شیوه جمع آوری کالا برای خروج قاچاق گونه از کشور با شیوه و سازمان یافتگی انجام می شود؛ بطورمثال نه فقط شهرهای مرزی بلکه قاچاق دام از شهر قم هم صورت می گیرد.
نیرومند اظهار داشت: پشتیبانی و حمل و نقل خریداری قاعدتاً کار چند فرد نیست؛ ولی در استانهای مرزی همان تیمی که مبادرت به ورود قاچاق می کنند، قاچاق خروجی راهم انجام می دهند.


منبع:

1401/10/20
16:13:18
5.0 / 5
319
تگهای خبر: اقتصادی , دولتی , فروش , قاچاق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal