در نامه وزارت صمت به خودروسازان

حداقل عرضه خودرو در بورس مشخص شد

حداقل عرضه خودرو در بورس مشخص شد

لیدی شال: طبق ابلاغیه وزارت صمت حداقل عرضه هر محصول در بورس کالا در هر دوره به تعداد 2000 دستگاه برای دو خودروساز بزرگ و برای سایر شرکت های خصوصی حداقل به میزان 500 دستگاه تعیین شد.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت در نامه ای به شرکت های ایران خودرو، سایپا، بهمن موتور و آرین پارس موتور اعلام نمود: نظر به عرضه محصولات آن شرکت در بورس کالا، لازم است در امتداد تنظیم بازار، اقدامات ذیل برای هر گونه عرضه محصولات در بورس کالا رعایت شود:
۱. حداقل عرضه هر محصول در هر دوره به تعداد ۲۰۰۰ دستگاه در هر محصول برای دو شرکت بزرگ خودروساز و برای سایر شرکتهای خصوصی حداقل به میزان ۵۰۰ دستگاه است.
۲. شرکت های خودروساز موظفند فهرست خریداران محصولات طی ۴۸ ماه گذشته را قبل از هر عرضه به بورس کالا اعلام کنند تا کلیه افراد فهرست تجمیع شده مذکور و همین طور خریداران دوره های پیش در بورس کالا (که اطلاعات آنها نزد سازمان بورس محفوظ است) از شمول خرید در هر عرضه جدید بیرون بروند.
۳. خودروسازان موظفند تعهدات قانونی ابلاغی (نظیر طرح جوانی و …) را متناظر با عرضه ها در بورس کالا انجام دهند.
۴. خودروسازان موظفند برنامه ریزی لازم درباب عرضه در بورس را مطابق مجوزهای فروش اعطا شده به شکلی انجام دهند که خدشه ای در تعهدات پیشین ایشان ایجاد نشود و یا تعهدات معوق جدید ایجاد نشود.
۵. هر گونه عرضه خودرو فراتر از مجوز گرفتن شده و یا مشتقات مالی وابسته به خودرو شامل گواهی سپرده، معاملات سلف و سلف موازی استاندارد و یا هر نوع اوراق بهادار و یا پشتوانه دارایی (ABS) مبتنی بر خودرو در بورس کالا باتوجه به آنکه بر تعهدات آتی هر خودروساز تأثیر می گذارد، مستلزم گرفتن مجوز از وزارت صمت است.
گفتنی ست با این تصمیم حداقل کف عرضه برای خودروسازها در نظر گرفته می شود که منجر به افزایش میزان عرضه و جلوگیری از عرضه محدود و قطره چکانی خودرو در بورس کالا خواهد شد. کاهش قیمت خودرو در بورس کالا و تعادل بیشتر در معاملات از دیگر نتایج این مصوبه خواهد بود. همین طور پاسخگویی به تقاضای بیشتر خریداران و و کاهش سفته بازی و واسطه گری در بازار آزاد نیز از دیگر نتایج افزایش کف عرضه خودرو در بورس کالا خواهد بود.

منبع:

1401/09/22
14:06:32
5.0 / 5
355
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal