گزارش لیدی شال؛

زمان واریز سود سهام عدالت

زمان واریز سود سهام عدالت

لیدی شال: امسال سود سهام عدالت که بیش از 10 سال است میهمان اقتصاد ایران شده، دو برابر سال قبل و در دو مرحله واریز خواهد شد.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، طرح توزیع سهام عدالت، نخستین بار در مرداد ماه سال ۸۴ و بعد از ابلاغ سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی در جلسه هیئت وزیران دولت وقت به تصویب رسید. در ادامه این مسیر برای شناسایی مشمولین سهام عدالت از سال ۸۴ تا سال ۸۹، در مجموع ۶ بار تصمیم مسئولین وقت گرفتار تغییر شد. در ابتدا بنا بود این سهام به همه ایرانیانی که ۱۵ سال کامل دارند با اولویت دهک های پایین درآمدی واگذار شود اما در آبان ماه سال ۸۵ این تصمیم عوض شد و قرار شد سهام عدالت تنها به دو دهک پایین درآمدی برسد و در نهایت در فروردین ۸۸ با تصویب بخشنامه اجرائی توزیع سهام عدالت، ارائه سهام عدالت به ۶ دهک پایین درآمدی که ۲ دهک پایین درآمدی آن با اولویت روستاییان و عشایر بود، به تصویب رسید.
علی رغم تاکید قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی بر اختصاص این سهام به دهک های درآمدی، اما از همان ابتدا بجای بررسی دقیق درآمد افراد، اقشار جمعیتی مبنای اختصاص این سهم ها قرار گرفت. بر این مبنا بااینکه در گام اولیه، اقشار لطمه پذیر تحت پوشش نهادهای حمایتی مشمول دریافت سهام عدالت قرار گرفتند اما در ادامه اقشار جمعیتی خارج از دهک های پایین درآمدی نیز مشمول دریافت سهام عدالت شدند که شاغلین دستگاه های اجرائی، بازنشستگان کشوری، لشکری، تامین اجتماعی و کارکنان شاغل شهرداری ها همچون آنها بودند.
واریز سود ۵۰۰ هزار تومانی تا پایان پاییز
از آن زمان تا حالا به سهامداران در آخر هر سال مبلغی تحت عنوان سود سهام عدالت پرداخت که این رقم هر سال اندکی نسبت به سال قبل، با افزایش مواجه می شود؛ البته آنطور که مسئولان اقتصادی کشور اعلام نموده اند امسال سود سهام عدالت (مربوط به عملکرد سال ۱۴۰۰) دو برابر شده و به بالای ۶۰ هزار میلیارد تومان می رسد که با توجه به این که سود شرکت هایی که بتازگی مجمع برگزار کرده اند باید برمبنای جدول زمان بندی وصول شود، بدین سبب سود مذکور امسال در دو مرحله واریز خواهد شد.
در همین راستا آنطور که احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام نموده «سود سهام عدالت شرکت های بورسی که مهلت آنها برای واریز سود به انتها رسیده و سود سهام عدالت آنها قابل وصول است، تا پایان پاییز برای همه ۴۹ میلیون نفر سهامدار عدالت به میزان ۵۰۰ هزار تومان واریز شود.»
سود سهام عدالت سال قبل چقدر بود؟
به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، سبد سهام عدالت از تعدادی سهام بهادار و نمادهای بزرگ بازار سرمایه تشکیل شده است و نزدیک به ۵۰ شرکت سرمایه پذیر بزرگ را شامل می شود که سال قبل سود سهام عدالت (مربوط به عملکرد سال ۱۳۹۹ شرکت ها) برمبنای ارزش برگ های سهام، سودهایی به میزان ۴۸۹ هزار تومان، ۴۹۲ هزار تومان، ۵۳۲ هزار تومان، ۵۷۵ هزار تومان و یک میلیون و ۸۱ هزار تومان واریز شد. ارزش برگ سهام سود واریز شده در سال ۱۴۰۰ سهام عدالت ۴۵۲ هزار تومانی ۴۸۹ هزار تومان سهام عدالت ۴۹۲ هزار تومانی ۵۳۲ هزار تومان سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی ۵۷۵ هزار تومان سهام عدالت یک میلیون تومانی یک میلیون و ۸۱ هزار تومان
بنابراین با توجه به این که اعلام شده است سود امسال سهام عدالت که مربوط به عملکرد سال ۱۴۰۰ شرکتها می شود دو برابر سود سهام سال ۱۳۹۹ خواهد بود، احیانا سودهای واریزی برمبنای ارزش برگ های سهام، ۹۷۸ هزار تومان، یک میلیون و ۶۴ هزار تومان، یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان و دو میلیون و ۱۶۲ هزار تومان خواهد بود. ارزش برگ سهام سود واریز شده در سال ۱۴۰۱ سهام عدالت ۴۵۲ هزار تومانی ۹۷۸ هزار تومان سهام عدالت ۴۹۲ هزار تومانی یک میلیون و۶۴ هزار تومان سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان سهام عدالت یک میلیون تومانی ۲ میلیون و ۱۶۲ هزار تومان


منبع:

1401/09/06
12:15:52
5.0 / 5
374
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal