رئیس انجمن صنفی تولیدكنندگان كاشی و سرامیك مطرح كرد

عراق، خریدار اصلی کاشی و سرامیک ایران

عراق، خریدار اصلی کاشی و سرامیک ایران

به گزارش لیدی شال، رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک ایران ضمن توضیح جزئیات برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کاشی، سرامیک و چینی بهداشتی، اظهار داشت: ۷۰ درصد صادرات کاشی و سرامیک ایران به عراق است، اما به جهت اینکه این بازار صادرات به سرنوشت سیمان گرفتار نشود، شیوه های صادرات باید تغییر کند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، بهنام عزیززاده در نشست خبری از برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کاشی، سرامیک و چینی بهداشتی از ۱۰ تا ۱۳ مهر در محل شهر آفتاب اطلاع داد و اظهار داشت: هفت گروه کالایی شامل کاشی، سرامیک، چینی بهداشتی، ماشین الات، مواد اولیه، شیر الات و غیره در این نمایشگاه عرضه می شود. همینطور از ۳۸ کشور که بازار هدف صادراتی هستند، دعوت کردیم. نمایندگی سه کشور چین، ترکیه و ایتالیا هم در این نمایشگاه غرفه خواهند داشت.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون بیشتر از ۱۴۰ واحد تولیدی که بیشتر از ۹۵ درصد آنها بخش خصوصی هستند در صنعت کاشی و سرامیک فعالیت می نمایند، اظهار نمود: در این صنعت ۷۲۰ میلیون متر مربع ظرفیت بوجود آمده که بیشتر از سه برابر مصرف کشور است. در سال ۱۴۰۰ حدود ۴۶۰ میلیون متر مربع تولید عملیاتی انجام شده، یعنی حدود ۶۰ درصد ظرفیت تولید فعال است که ۱۸۰ میلیون متر مربع از آن به ۵۲ کشور جهان صادر شده و ۷۰ درصد صادرات به عراق بوده که این کشور بخشی از آنرا صادرات مجدد می کند. بخاطر محدودیت های در ارتباط با تحریم، صادرات به کشورهای اروپایی و سایر کشورهای همسایه محدود است.
عزیززاده ضمن اشاره به اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ۴۵۰ هزار نفر در این صنعت، خاطرنشان کرد: ایران رتبه ششم تولید و رتبه پنجم صادرات کاشی و سرامیک در جهان را دارد. همینطور این صنعت یکی از ۱۵ پیشران صنعتی در کشور است.
هدف گذاری برای صادرات ۲ میلیارد دلاری
به قول رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک ایران، هدفگذاری این صنعت رسیدن به تولید ۷۰۰ میلیون متر مربع و صادرات دو میلیارد دلاری تا سال ۱۴۰۴ است. هم اکنون صادرات سالانه کاشی و سرامیک ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار است.
عزیززاده با اشاره به اینکه صنعت کاشی و سرامیک در ایران مزیت نسبی دارد، خاطرنشان کرد: بیشتر از ۹۵ درصد مواد اولیه این صنعت در داخل تأمین می شود.
واردات کاشی ممنوع است
وی در پاسخ به سوال ایسنا، در رابطه با واردات کاشی و سرامیک به کشور اظهار داشت: واردات این محصول ممنوع می باشد واگر محصولات خارجی در بازار فروخته می شود به شکل قاچاق وارد شده است. البته حجم قاچاق به اندازه ای نیست که برای تولید داخل مشکل ساز باشد و محصولات داخلی توان رقابت با آنها را دارند.
نگرانیم بازار عراق را از دست بدهیم
عزیززاده در ادامه نسبت به از دست رفتن بازار عراق ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: بازار سیمان در عراق از دست رفت، چونکه این کشور خود آغاز به تولید کرد و تعرفه را بالا برد. این نگرانی وجود دارد که اتفاق مشابهی برای صنعت کاشی و سرامیک بیفتد. چاره اینست که شیوه صادرات تغییر کند؛ برای مثال از شیوه کنسرسیوم صادرات، ایجاد شبکه توزیع و گرفتن شریک تجاری استفاده گردد. اما درحال حاضرقدرت چانه زنی تولیدکنندگان ایرانی پایین است و در حالیکه کاشی ترکیه ۱۵ دلار خریده می شود، ایرانیان مجبورند آنرا سه دلار بفروشند.
وی با اشاره به اینکه پاکستان ۲۵۰ میلیون جمعیت دارد، اما بخاطر مشکلات سیاسی امکان صادرات به این کشور وجود ندارد، خاطرنشان کرد: پاکستان ۱۰۰ میلیون متر مربع واردات کاشی و سرامیک دارد که سال قبل فقط ۱۲ میلیون مترمربع از ایران وارد کرده است. روسیه هم ۱۰۰ میلیون مترمربع واردات دارد، اما کمتر از یک میلیون مترمربع کاشی و سرامیک از ایران وارد می نماید.
مشکلات صنعت کاشی و سرامیک
رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک ایران قطعی برق در تابستان و قطعی گاز در زمستان را همچون مهم ترین مشکلات این صنعت عنوان نمود و اظهار داشت: این مشکل هر سال تکرار می شود و خسارت قطعی برق هم عمدتا قابل وصول نیست. حذف معافیت مالیاتی ماشین الات امسال و نبود رایزن بازرگانی و مشوق صادراتی همچون دیگر مشکلات این صنعت است. پس از جنگ اوکراین هم هزینه های تولید اروپا بالا رفته و برای تأمین کالاها ترکیه ورود کرده است. این کشور از ایران هم محصول می خرد و صادر می کند. اما امیدواریم ذینفع واقعی باشیم.
منبع:

1401/07/03
14:31:15
5.0 / 5
146
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal