تولید ۴ مکمل خوراکی جدید برای آبزیان در کشور

تولید ۴ مکمل خوراکی جدید برای آبزیان در کشور

به گزارش لیدی شال، چهار مکمل خوراکی جدید برای بهبود رشد و سلامتی ماهی قزل آلای رنگین کمان و تاسماهی سیبری به صنعت تولید خوراک آبزیان ارائه شد.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، براساس یافته های پژوهشگران گروه شیلات دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، چهار مکمل خوراکی جدید برای بهبود رشد و سلامتی ماهی قزل آلای رنگین کمان و تاسماهی سیبری به صنعت تولید خوراک آبزیان ارائه شد.
این تحقیقات توسط دکتر مهدی شمسایی مهرجان و دکتر سید پژمان حسینی شکرابی، با همکاری مشترک دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، شرکت چندملیتی EVONIK دگوسا (بزرگترین شرکت تولید و تحقیق در زمینه آمینواسید در جهان)، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خوراک آبزیان کشور و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران انجام شده است.
دکتر مهدی شمسایی مهرجان در ارتباط با این پژوهش اظهار داشت: طی این تحقیقات، آثار چند محصول گیاهی بر رشد، بهبود ظرفیت آنتی اکسیدانی و تقویت سیستم ایمنی ذاتی ماهی های آزمایشی، بررسی گردید و نتایج نشان داد که استفاده از این مواد ارزانقیمت در جیره، می تواند طول دوره پرورش ماهی ها را بیشتر از ۵۰ درصد و ریسک مرگ و میر آنها را در رویارویی با برخی عوامل بیماری زا تا حدود ۷۰ درصد کم کند.
وی با بیان این مطلب که دستاورد قابل توجه این نتایج برای صنعت آبزی پروری، کاهش چشم گیر و همزمان طول دوره پرورش ماهی و مصرف آب است، افزود: با عنایت به خشکسالی های پیاپی کشورمان در سالهای اخیر و نیاز قابل توجه صنعت آبزی پروری به آب، استفاده از چنین مکمل هایی در تغذیه آبزیان می تواند از راه کاهش طول دوره آبزی پروری، هدر رفتن آب شیرین را به صورت قابل توجهی در این صنعت کم کند.
به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات، اضافه کرد: این پژوهش منجر به استخراج و چاپ پنج مقاله در مجلات معتبری همچون Aquaculture و Fish and shellfish immunology شده است.
به نقل از ایشان، از خصوصیت های بارز این پژوهش میتوان به همکاری تنگاتنگ دانشگاه با بخش های خصوصی، دولتی و موسسات بین المللی و همینطور کاربردی شدن محصولات ناشی از این پژوهشها توسط یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خوراک آبزیان کشور اشاره نمود.1401/06/13
23:15:44
5.0 / 5
388
تگهای خبر: خصوصی , دولتی , قیمت , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal