معاون ستاد اجرایی فرمان امام (ره) اعلام كرد

افزایش اراضی تحت کشت دیم

افزایش اراضی تحت کشت دیم

لیدی شال: معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)  اظهار داشت: برای سال زراعی ۱۴۰۱ - ۱۴۰۲ اراضی تحت کشت دیم را از ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار به چهار میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار افزایش داده ایم. یک میلیون هکتار هم به صورت تشویقی در نظر گرفته ایم که آن هم  به کسانی که بتوانند نسبت به توسعه این اراضی اقدام نمایند بعنوان پاداش داده خواهد شد.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، سید مصطفی سید هاشمی در جمع خبرنگاران و در حاشیه همایش شروع سال زراعی جدید با اشاره به اینکه سال مالی زراعی از تیرماه آغاز می شود و تا تیر و مرداد سال بعد ادامه می یابد، اظهار داشت: یعنی کاشته های تیر ماه ۱۴۰۰ در تیر ۱۴۰۱ به نتیجه می رسد و کشاورزان نسبت به برداشت گندم، جو، عدس، کلزا و گیاهان دارویی که به صورت کشت تناوبی در کلیه استان های کشور بخصوص در ۱۵ استانی که در سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ داخل این طرح بودند، اقدام می کنند.

وی افزود: برنامه ما در سال اول طرح جهش تولید در دیمزارها، ۶۷۰ هزار هکتار بود. در سال دوم این طرح ۵ ساله، دو میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار بود که به نظر می آید این طرح در ایران تنها طرحی باشد که ۹۸.۵درصد آن محقق شده است. یعنی طرحی با این وسعت که در ۱۵ استان اجرایی شده و بالغ بر ۲۳۲ هزار کشاورز در این طرح مشغول به کار شده اند، ۹۸.۵ درصد محقق شد.

معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) افزود: برای سال زراعی ۱۴۰۱ _۱۴۰۲ اراضی تحت کشت دیم را از ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار به چهار میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار افزایش داده ایم. یک میلیون هکتار هم به صورت تشویقی در نظر گرفته ایم که آن هم به کسانی که بتوانند نسبت به توسعه این اراضی اقدام نمایند بعنوان پاداش داده خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: از امروز ۲۱ استان کار خودشان را آغاز می کنند. امیدواریم در سال پس از این چهار میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار یا ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار با احتساب اراضی تشویقی، برداشت های این تناوب کشت را داشته باشیم.

به گفته وی در این طرح چند مولفه تشویقی داشتیم. مهم ترین آن بیمه اراضی کشاورزی بود که تقریباً سال جاری ۵۳ درصد کشاورزان اراضی خویش را زیر پوشش بیمه قرار دادند. ستاد اجرایی هم برای پرداخت بیمه دو سوم را به عهده گرفته و یک سوم هم بر عهده کشاورزان است.

هاشمی در ادامه اظهار داشت: همین بیمه هم برای سال ۱۴۰۱ _۱۴۰۲ هم اجرایی می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: مبحث بعدی تحویل کودهای مورد نیاز کشاورزان و تحویل سموم به آنها است. همینطور بایستی اقداماتی در جهت آموزش کشاورزان انجام داد که از راه بروشورها، پیامک ها، کلاس های آموزشی، نشست با کشاورزان در موسسات تحقیقات دیم به صورت عملیاتی آموزش های لازم داده خواهد شد.

معاون ستاد اجرایی فرمان حضرت امام اضافه کرد: مهم ترین مبحث در بخش کشاورزی بحث بذر و بذرمال است. هم سال قبل بذر متناسب تحویل دادیم و سال جاری هم همین روش را ادامه خواهیم داد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه سال جاری قرار شد وزارت جهاد کشاورزی نسبت به خرید تضمینی محصولات کشاورزی اقدام نمایند که این خبر خوبی برای کشاورزان است، اظهار داشت: سال آینده ۴۲۰ هزار نفر در این طرح مشغول خواهند شد که هم جنبه اشتغال زایی دارد هم به اقشار صدمه پذیر که کشت دیم می کنند هم رسیدگی خواهد شد چونکه محصولات آنها را به صورت تضمینی خریداری می نماییم.

به گفته وی معنای خرید تضمینی این است که بذر کشاورز بموقع داده شود، سم آنها بموقع تحویل شود، بیمه هم شوند و وقتی می خواهیم محصولش را بخریم نسبت به هزینه های پرداخت شده از آن کسر و بقیه پول آنرا پرداخت نماییم.

وی در انتها اظهار داشت: تکنولوژی را وارد بخش کشاورزی کردیم. البته این مورد قبلاً وجود داشت اما آنرا پررنگ تر کرده ایم. البته در بخش دیم هم چنین چیزی وجود نداشت که خوشبختانه با این خرید ادوات کشاورزی با یارانه ای که دولت برای کشاورز قائل شده راندمان ما را به شدت بالا برده است.

منبع:

1401/05/04
22:22:18
5.0 / 5
105
تگهای خبر: تضمین , كشاورزی , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal