رئیس سازمان صمت فارس:

نمی دانم برای وام صندوق توسعه چه باید کرد

نمی دانم برای وام صندوق توسعه چه باید کرد

به گزارش لیدی شال رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان فارس از مشکلات واحدهای صنعتی در استان سخن اظهار داشت که سالیان پیش از صندوق توسعه ملی وام گرفته و الان باید با نرخ جدید ارز مطالبات خویش را بپردازند.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، حمیدرضا ایزدی ظهر پنج شنبه در جمع خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار مهر، در مورد وام های دریافت شده صنایع از صندوق توسعه بیان نمود: این مشکل یکی از اساسی ترین مشکلاتی است که واحدهای صنعتی دریافت کننده وام و تسهیلات از صندوق توسعه ملی با آن مواجهند.
وی افزود: این مورد مشکلی کشوری است و تابحال بیشتر از ۲۰۰ واحد اقتصادی خصوصی در کشور از تسهیلات صندوق توسعه بهره برده و به قول مدیرعامل این صندوق باید نسبت به تصفیه حساب با صندوق توسعه با نرخ ارز جاری اقدام نمایند.
به گفته این مقام مسئول این گونه واحدها که در استان فارس هم با این مشکل مواجه اند پیشتر از صندوق توسعه وام دریافت کرده و الان باید با نرخ ارز جدید مبادرت به پرداخت تسهیلات کنند.
ایزدی در مورد بازگشت واحدهای راکد به تولید بیان نمود: طی سال ۱۴۰۰ با تلاشهای صورت گرفته در استان فارس و دستگاههای همکار شاهد بازگشت به تولید بیشتر از ۱۵۸ واحد صنعتی و ۲۲ واحد معدنی بوده ایم این در شرایطی است که حقوق دریافتی سازمان صنعت معدن و تجارت استان فارس از معادن بیشتر از ۱۷۰ میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال ۱۳۹۹ بیشتر از ۷۴ درصد رشد داشته است.
وی افزود: با عنایت به وظیفه نظارت بر بازار توسط سازمان صمت شاهد بیشتر از ۱۵۷ هزار و ۲۲۸ بازرسی در استان فارس بوده ایم که این میزان بازرسی در استان فارس باعث شناخت و ایجاد پرونده برای ۲۱ هزار و ۴۳۱ متخلف صنفی شده که ارزش ریالی این پرونده ها هم بالغ بر ۸ هزار میلیاردریال تخمین زده شده است.
به گفته این مقام مسئول میزان ارزش ریالی پرونده های کشف شده پارسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۹۰ درصد و تعداد پرونده ها هم ۱۷۹ درصد افزایش پیدا کرده است.
رئیس سازمان صمت فارس تصریح کرد: بیشترین موضوعات کشف شده در این بازرسی ها شامل احتکار، عدم اعلام موجودی، کم فروشی، حمل و نقل کالای قاچاق و تقلب بوده است لازم به ذکر است که بر مبنای قانون میزان جرایم واحدهای صنفی متخلف ۱۰ برابر شده است.
او در مورد صادرات استان فارس هم خاطرنشان کرد: بر مبنای آمارهایی که در حوزه گمرک استان فارس به دست آمده است صادرکنندگان استان از مبدا فارس طی سال قبل ۵۳۱ میلیون دلار صادرات داشته اند اما این در شرایطی است که میزان صادرات استان فارس از تمام گمرکات کشور بالغ بر دو میلیارد و ۵۰ میلیون دلار به ثبت رسیده است که بیشترین میزان صادرات استان از منابعی نظیر پتروشیمی، فولاد و آلومینیوم بوده است.
به گفته این مقام مسئول طی دو سال قبل فعالیت یک هزار و ۷۰۰ واحد فروشگاهی مجازی در استان فارس دارای مجوز شده است و۲۰۵ شرکت دانش بنیان هم در زمینه های مختلف از این سازمان پروانه فعالیت دریافت کرده اند.
رئیس سازمان صمت فارس در مورد سال ۱۴۰۱ هم متذکر شد: با عنایت به هدف گذاری های صورت گرفته طی سال جاری مقرر شده است ۲۲۰ واحد جدید به بهره برداری یا به چرخه تولید بازگردند این در شرایطی است که سرمایه گذاری صورت گرفته در این طرح ها بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد تومان عنوان شده است.
وی در مورد خروج صنایع آلاینده در شیراز هم متذکر شد: چهار کارخانه نشاسته سازی، روغن نباتی، سیمان و پشم شیشه باید از شیراز بیرون بروند که تنها روند خروج کارخانه پشم شیشه مثبت ارزیابی شده و این احتمال وجود دارد که طی سال آینده این کارخانه به صور کامل از شیراز بیرون برود.
او اضافه کرد: سایر کارخانه ها که باید از شیراز بیرون بروند هنوز نتوانسته اند شرایط مناسبی را برای خروج از شیراز فراهم نمایند ازاین رو امید است مدیران این کارخانه ها زمینه خروج از شیراز را سرعت ببخشند این در شرایطی است که کارخانه سیمان جدید که در خرامه درحال راه اندازی است تنها ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.


1401/04/11
19:53:30
5.0 / 5
182
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal