تحلیل بازار سکه و طلا در هفته ای که گذشت

تحلیل بازار سکه و طلا در هفته ای که گذشت

طبق تحلیل دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران از وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، باوجود این که از اواسط هفته به بعد میزان تقاضای شدت گرفته در بازار از اوج خود فاصله گرفت اما سبب کاهش قیمت سکه و طلا نشد؛ این در حالیست که اونس جهانی طلا این هفته 12 دلار بالا رفته اما نرخ ارز نوسانات کاهشی 300 تومانی را تجربه کرده است.


نادر بذرافشان در گفتگو با ایسنا، در این رابطه اظهار نمود: طی هفته ای که گذشت نوسان قیمت ها در بازار اونس جهانی طلا در محدوده سه دلار بود و تا روز گذشته به ۱۸۴۶ دلار رسید اما هم اکنون (جمعه) این میزان این میزان به افزایش ۱۲ دلاری رسید. از طرفی اما نوسان نرخ ارز در بازار داخلی کاسته شد و کاهش ۳۰۰ تومانی نرخ ارز در این هفته دیده شد.
دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: همانطور که شاهد بودیم، میزان تقاضا در بازار سکه و طلا نیز از عید فطر به بعد، روندی افزایشی داشت که منجر به ایجاد التهاب قیمت در بازار شده و قیمت سکه و طلا را در راه افزایش قرار داد که علت آن علاوه بر نوسانات (بیشتر افزایشی) بازار اونس جهانی و نوسان نرخ ارز در بازارهای داخلی بود. ضمن این که نگرانی مردم از ادامه دار شدن روند افزایش بیشتر قیمت ها نیز بر این بازار اثرگذار بود.
وی ادامه داد: باوجود این که میزان تقاضا در هفته های گذشته بیشتر بود اما از اواسط هفته ای گذشت از شدت تقاضا کاسته شد و از اوج خود فاصله گرفت. اما این کاهش حدودا ۲۰- ۳۰ درصدی نسبت به اوج تقاضا که از اواسط هفته به وجود آمد، نه تنها منجر به کاهش قیمت ها نشد، بلکه تاحدودی هفته را با افزایش قیمت به پایان رساند. البته که خبرهای سیاسی- اقتصادی منطقه نیز بر بازار ارز، سکه و طلای داخلی اثرگذار است.

نیم سکه و ربع سکه در کانال ۷ و ۵ میلیون تومان
عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در ارتباط با تغییرات قیمت انواع قطعات سکه و طلا نسبت به ابتدای هفته و آخرین نرخ های معامله شده در بازار اظهار داشت: هر قطعع سکه تمام با افزایش ۱۴۰ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته به ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. سکه های طرح قدیم نیز با افزایش ۱۲۰ هزار تومانی در آخرین معاملات پایانی هفته به ۱۳ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان رسیده اند. نیم سکه و ربع سکه نیز در یک هفته اخیر به ترتیب افزایش ۹۰ هزار تومانی و ۸۰ هزار تومانی داشته اند؛ در انتها هفته نیم سکه هشت میلیون تومان و ربع سکه پنج میلیون تومان معامله شده اند. سکه های گرمی بانک مرکزی نیز با افزایش ۳۰ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته در انتها هفته دو میلیون و ۸۱۰ هزار تومان تعیین قیمت شده اند. حباب سکه نیز هم اکنون در محدوده ۸۵۰ هزار تومان قرار دارد.
بذرافشان افزود: هر مثقال طلای آب شده (۱۷ عیار) به شش میلیون و ۱۰ هزار تومان در آخرین معاملات هفته رسید که به نسبت ابتدای هفته ۱۶ هزا تومان افزایش داشته و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز به طور متوسط با افزایش ۳۵۰۰ تومانی در یک هفته اخیر روبرو شده و در آخرین معاملات هفته یک میلیون و ۳۸۷ هزار معامله شده است.1401/03/07
07:38:53
5.0 / 5
271
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal