موجودی خوراک دام و طیور در گمرک چقدر است؟

موجودی خوراک دام و طیور در گمرک چقدر است؟

لیدی شال: بیش از 50 درصد کالای اساسی دپو شده در گمرک با حدود 2.6 میلیون تن به سه قلم خوراک دام و طیور اختصاص دارد، این رقم در مقایسه با حدود یک ماه قبل کاهش داشته است.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، بتازگی اتحادیه مرغداران گوشتی از عدم تامین بموقع نهاده در سامانه بازارگاه انتقاد و اعلام نمود که از هشتم فروردین ماه، نهاده در سامانه بازارگاه ارائه نشده است و تعدادی از مرغداران ۵۰ روز است که نهاده دولتی دریافت نکرده اند.

بررسی جریان واردات و موجودی کالای اساسی در گمرک و بنادر نشان میدهد که تا ۱۲ اردیبهشت ماه امسال از حدود چهار میلیون تن کالای اساسی موجود در گمرک و آنچه در شناورها به بنادر رسیده است حدود ۲.۶ میلیون تن به جو، ذرت و کنجاله سویا اختصاص داشته که بیش از ۵۰ درصد موجودی کالاهای اساسی دپو در گمرک است.

بر اساس این گزارش، بیش از دو میلیون تن ذرت، ۲۶۰ هزار تن جو و حدود ۸۶.۵ هزار تن کنجاله سویا در بنادر و شناور ها قرار دارد.

قیاس موجودی کالای اساسی در بنادر با حدود یک ماه قبل، نشان دهنده کاهش است که از دلیلهای آن می تواند سرعت گرفتن ترخیص و یا کاهش ورودی کالا به بنادر باشد.

اوضاع نهاده ها یک ماه قبل

طبق گزارش موجودی کالای اساسی در گمرک و بنادر در ۱۷ فروردین ماه امسال، بیش از ۴.۸ میلیون تن برای کالای اساسی شامل موجودی و کالاهای موجود در شناورهای پای اسکله و منتظر در لنگرگاه اعلام شده بود که حدود دو میلیون و ۷۷۳ هزار و ۱۵۸ تن به سه کالای ذرت، جو و کنجاله سویا بعنوان نهاده های تولید دام و طیور اختصاص داشت و ۵۶.۲ درصد کل اقلام را تشکیل می داد.

از این میزان بیش از دو میلیون و ۳۶۰ هزار تن سهم ذرت، ۱۹۳ هزار تن جو و ۲۱۹ هزار و ۳۰۰ تن کنجاله سویا بعنوان موجودی گمرک و آنچه در شناورها وجود داشت، گزارش شده بود.

وضع واردات نهاده با ارز ۴۲۰۰

خوراک دام و طیور همچون هفت قلمی است که با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین می شود و واردات آنها چشم گیر است، در آخر سال گذشته مجموع کالای وارداتی با ارز ترجیحی، ۲۶.۹ میلیون تن به ارزش ۱۵.۱ میلیارد دلار بوده که از این مقدار ۹.۸ میلیون تن به ارزش حدود ۳.۴ میلیارد دلار ذرت، جو نیز ۳.۳ میلیون تن به ارزش بیش از یک میلیارد دلار و ۲.۳ میلیون تن کنجاله سویا به ارزش بیش از ۱.۲ میلیارد دلار بوده است.

این در حالی است که بتازگی با تصمیم وزارت جهاد کشاورزی مقرر شده است شرکت پشتیبانی امور دام قسمتی از ذخایر راهبردی کنجاله را بوسیله واردات دانه های روغنی تامین می کند.

جهت تسریع در ترخیص کالاهای اساسی، ترخیص درصدی در دستور کار قرار دارد که ۹۰ درصد آن بدون صدور کد رهگیری بانک قابل ترخیص بوده و برای ۱۰ درصد باقی مانده باید پس از صدور کدرهگیری صورت گیرد.

منبع:

1401/02/15
18:09:27
5.0 / 5
203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal