خشکبار ایرانی چقدر و چند صادر می شود؟

خشکبار ایرانی چقدر و چند صادر می شود؟

لیدی شال: ایران در ۱۰ ماهه سال جاری حدود ۱.۱ میلیارد دلار در چند گروه صادرات خشکبار داشته است.در آستانه نوروز و داغ شدن بازار خشکبار، جریان صادرات خشکبار در تجارت خارجی امسال مورد بررسی قرار گرفت و لطیفی -سخنگوی گمرک ایران - در این رابطه گزارشی به ایسنا اعلام نمود.

براساس این گزارش در ۱۰ ماهه سال جاری در مجموع حدود ۵۱۵ هزار تن به ارزش حدود ۱.۱ میلیارد دلار برای چند گروه از اقلام خشکبار صادرات صورت گرفته است، البته این آمار تمامی اقلام را در برنمی گیرد.

پسته در صدر است

بر این اساس، ۶۱۲ کیلو به ارزش ۶۶۰ دلار بادام هندی، ۲۷۴۸ تن به ارزش بیشتر از ۲۳.۲ میلیون دلار بادام با پوست، ۱۵ تن به ارزش بیشتر از ۵۴.۷ هزار دلار فندوق، ۴۲۶ تن به ارزش بیشتر از ۲.۵ میلیون دلار گردو، ۱۰۳.۳ هزار تن به ارزش بیشتر از ۶۲۱.۵ میلیون دلار پسته با پوست، ۱۵.۳ هزار تن به ارزش بیشتر از ۱۷۰.۷ میلیون دلار مغز پسته و ۶۴۷ تن به ارزش بیشتر از ۵.۱ میلیون دلار سایر پسته ها از ایران صادر گردیده است.

اما در اقلام خشکباری دیگر هم میتوان به صادرات ۱۱.۲ هزار تن انجیر خشک با ۳۳.۹ میلیون دلار، مویز ۵۴۶ تن به ارزش بیشتر از ۱.۱ میلیون دلار، انگور خشک و کشمش ۱۲۱.۱ هزار تن به ارزش ۱۵.۶ میلیون دلار اشاره نمود.

همچنین در ۱۰ ماهه سال جاری در سایر اقلام ۱۷.۵ هزار تن به ارزش ۳.۸ میلیون دلار، آلوخشک ۸.۶ هزار تن به ارزش بیشتر از ۲۱.۶ میلیون دلار صادر گردیده است. در این دوره سایر خشکبار ۵۱ تن به ارزش ۴۰ هزار دلار و سایر مرکبات ۹۷ تن به ارزش بیشتر از ۵۵.۸ هزار دلار بوده است. صادرات خرما در ۱۰ ماهه سال جاری ۲۴۸.۳ هزار تن به ارزش بیش بیشتر از ۲۱۶ میلیون و ۴۵۶ هزار دلار ثبت شده است.

متوسط قیمت صادرات چقدر است؟

اما این که اقلام خشکبار ایرانی با چه قیمتی صادر می شود هم برای ۱۰ ماهه محاسبه شد که البته ارقام بدست آمده قابل تحلیل و بررسی از جانب فعالان حوزه و مسؤلان مربوطه است.

بر این اساس با عنایت به میزان صادرات و ارزش آن میتوان اظهار داشت که متوسط قیمت صادرات در ۱۰ ماهه سال جاری برای هر کیلو خرما کمتر از یک دلار، بادام هندی حدود یک دلار، بادام با پوست ۸.۴ دلار، گردو ۶ دلار، فندوق ۳.۶ دلار، پسته با پوست ۶ دلار، مغز پسته ۱۱ دلار، انجیر خشک سه دلار، مویز ۲.۱ دلار، انگور خشک و کشمش کمتر از یک دلار، زردآلو خشک ۲.۲ دلار، آلو خشک ۲.۴ دلار بوده است.
منبع:

1400/12/09
20:36:41
5.0 / 5
237
تگهای خبر: بازار , تجارت , صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal