فعالان بخش خصوصی مطرح كردند

ارز سالانه دارو در شهریور تمام شد!

ارز سالانه دارو در شهریور تمام شد!

لیدی شال: هر چند بنظر می رسد دولت و مجلس هنوز بر سر سرنوشت ارز 4200 تومانی در سال آینده به جمع بندی نرسیده اند اما معضلات اجرائی این ارز حتی امسال نیز تمامی ندارد.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، دارو یکی از چند قلم کالای اساسی است که با گذشت حدود چهار سال، همچنان در لیست دریافت کنندگان ارز ترجیحی قرار دارد. با وجود آنکه خیلی از فعالان این صنعت در سالهای قبل بارها از روند تخصیص این ارز انتقاد کرده اند اما باتوجه به ریسک افزایش قیمت تمام شده دارو برای مردم، هنوز راهکاری در این عرصه نهایی نشده است.
حتی با وجود آنکه دولت در بودجه سال ۱۴۰۱، منابع ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف نمود، باز هم تاکید شد که حمایت های مستقیم از دارو و گندم ادامه خواهد داشت. با این وجود اما بنظر می رسد حمایت های پیش بینی شده برای این حوزه، کفاف نیازهای سالانه کشور را نمی دهد، موضوعی که در نشست اخیر کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تجاری تهران نیز به آن اشاره شده است.
در یازدهمین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، رییس هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی، گزارشی از نشست اخیر مسئولان این تشکل دارویی با معاون اول رییس جمهوری، وزیر صمت و نمایندگانی از مجلس بیان کرد که به گفته ی ایشان، موضوع بحث و گفت وگوها در این جلسات، ضرورت نوسازی و بازسازی صنایع داروسازی در کشور بود.
محمد عبده زاده، با اعلان اینکه بعد از شروع روند صعودی نرخ ارز در سال ۱۳۹۷، امکان تامین و بازسازی تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز در صنایع داروسازی کشور به پایین ترین حد ممکن رسید، اظهار داشت: شرکت های دارویی در حالی ملزم به فروش دارو به نرخ ارز ترجیحی هستند که تجهیزات و ادوات تولیدی را باید به نرخ ارز نیمایی تامین کنند و این رویه، مشکلاتی را برای بنگاه های این صنعت به وجود آورده است.
وی در همین رابطه با اشاره به جلسه مدتی پیش اعضای هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با معاون اول رییس جمهوری، با اعلان اینکه در این جلسه، بر ضرورت نوسازی صنایع فعال داروسازی کشور تاکید شد، یادآوری کرد که مطالعات تحقیقی سندیکا در ارتباط با چگونگی تامین نیازهای تجهیزاتی واحدهای تولیدی دارو در کشور از حدود یک سال پیش شروع شد و تا اختتام بهمن ماه امسال، پروپوزال سندیکا در این رابطه، نهایی و در اختیار معاون اول رییس جمهوری قرار خواهد گرفت تا دستورالعمل اجرائی آن صادر شود.
عبده زاده در بخش دیگری از سخنانش، به وضعیت تامین ارز دارو اشاره نمود و با این توضیح که از شهریورماه امسال، تخصیص ارز ترجیحی به دارو قطع شده است، اظهار داشت: طبق مصوبات قبلی، برای امسال به میزان ۲.۵ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای تامین نیاز دارویی کشور تخصیص داده شده بود که این میزان تا شهریور ماه امسال، به پایان رسید. بگفته این فعال صنعت دارو، میزان ارز مورد نیاز کشور برای تامین دارو، ۴ میلیارد دلار در سال است.
رئیس هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی همچنین، از توافقات صورت گرفته برای تامین نقدینگی شرکت های داروسازی کشور آگاهی داد و اضافه کرد: بر این اساس، مقرر شده است که دوره ساخت ماشین آلات برای صنایع داروسازی کشور ۲۶ ماهه شود. به گفته ی ایشان، این دستورالعمل از طرف بانک مرکزی به بانکهای عامل ابلاغ گردیده است.
عبده زاده همین طور درباب نحوه تامین ریالی ثبت سفارش های نیمایی نیز این توضیح را داد که در این رابطه پیشنهاد شد تا ۹۰ درصد زمان مبادله اسناد و ۱۰ درصد مابقی نیز زمان ثبت سفارش، مدنظر قرار گیرد که بانک مرکزی این راه حل را پذیرفته است و قرار شد تا از طرف این نهاد به بانکهای عامل ابلاغ شود.
وی همین طور در ارتباط با راهکاری برای افزایش حد اعتباری شرکت های دارویی، اظهار داشت: در نشست با معاون اول رییس جمهوری، این راه حل عنوان شد که با حفظ وثایق موجود، حد اعتباری شرکت های دارویی تا ۲ برابر افزایش یابد، که مورد پذیرش و قبول از طرف معاون اول قرار گرفت و قرار شد تا بانک مرکزی دستورالعمل مربوط به آنرا به بانکهای عامل ابلاغ کند.
عبده زاده همین طور با اشاره به نشست اخیر اعضای هیات مدیره این سندیکا با وزیر صمت، اشاره کرد که در این نشست، توافق شد تا تمامی فرآیندهایی که قابل حذف یا واگذاری به تشکل های دارویی و تجهیزات پزشکی و دانشگاه ها است، احصا و لیست شود.
منبع:

1400/11/03
23:45:05
5.0 / 5
329
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal