مطالبات نماینده چابهار از وزیر جهاد کشاورزی

مطالبات نماینده چابهار از وزیر جهاد کشاورزی

لیدی شال: نماینده مردم چابهار در مجلس یازدهم از سید جواد ساداتی نژاد خواست ضمن تأسیس سازمان کشاورزی جنوب استان سیستان و بلوچستان، به افزایش زمینهای کشاورزی و انتقال آب از دریای عمان توجه کند.


معین الدین سعیدی در گفت و گو با ایسنا در مورد مطالباتش از وزیر جدید جهاد کشاورزی اظهار داشت: ظرفیت های بی بدیلی در حوزه کشاورزی در منطقه سواحل مکران وجود دارد که باید از سمت وزیر جهاد کشاورزی دولت سیزدهم جدی گرفته شود. سالانه ۷۰۰ میلیون دلار میوه های گرمسیری وارد کشور ما می شود و این در حالیست که منطقه سواحل مکران می تواند قسمتی از نیاز کشور به میوه های گرمسیری را تامین کند. بدین سبب توجه ویژه به تولید میوه گرمسیری در استان سیستان و بلوچستان یکی از جدی ترین مطالبات بنده است.
نماینده مردم چابهار در مجلس با اعلان اینکه در سواحل مکران اکنون ۸ هزار هکتار موز تولید می شود، اظهار داشت: این میزان می تواند دست کم تا ۱۵ هزار هکتار افزایش پیدا کند و ما باید به ظرفیت های ویژه این استان دقت داشته باشیم. باتوجه به پراکندگی استان سیستان و بلوچستان، اداره کل کشاورزی باید به همان شکلی که در جیرفت استقرار یافته، تأسیس و مستقر شود. به عبارت دیگر، جنوب استان سیستان و بلوچستان نیازمند یک اداره کشاورزی است و این سازمان باید در جنوب استان تأسیس شود.

تسریع در اعطای مجوز صیادی به صیادان بومی
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباب مطلباتش از سید جواد ساداتی نژاد در حوزه شیلات اظهار داشت: اعطای مجوز صید با تغییر وزیر به تعوق افتاده است؛ امسال سال تولید و مانع زدایی هاست بدین سبب امیدواریم هر چه سریع تر مجوز صید به صیادان بومی اعطا شود.
وی با اشاره به طرح های آبخیزداری موجود در منطقه اظهار نمود: آبخیزداری می تواند در استان سیستان و بلوچستان معجزه کند. این طرح ها آماده است اما با کمبود اعتبار روبه رو شده است. امیدواریم آقای ساداتی نژاد که بارها به سیستان و بلوچستان آمده اند و وضعیت را از نزدیک مشاهده نمودند، این مساله را جدی بگیرند.

«انتقال آب از دریای عمان، تنها راهکار تنش آبی سیستان و بلوچستان»
سعیدی با اشاره به تنش های آبی در کشور که در سال قبل تجربه شد، اظهار نمود: اگر در نقاط مختلف کشور بحث بحران آب داریم در سیستان و بلوچستان ماجرای فاجعه آب داریم چونکه در آب آشامیدنی نسبت به دیگر استانها عقب تر هستیم، معتقدم راهی جز انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان وجود ندارد.
نماینده مردم چابهار در مجلس در آخر اظهار داشت: ما در جنوب سیستان و بلوچستان زمین هایی داریم که چیزی حدود ۹۵ درصد آن ملی شده اند و منابع طبیعی همت کرد و قسمتی از این زمین ها را به اصحاب آباء اجدادی مردم بازگرداند. امیدواریم بقیه این زمین ها که به ناحق ملی شدند هر چه سریع تر به مردم بازگردد.
منبع:

1400/06/31
12:11:16
5.0 / 5
415
تگهای خبر: كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal