نظرسنجی هفتگی كیتكونیوز نشان داد

بدبینی بازار طلا به شکستن طلسم ۱۸۰۰ دلار

بدبینی بازار طلا به شکستن طلسم ۱۸۰۰ دلار

لیدی شال: بازار طلا با ناکامی در شکستن مقاومت در مرز ۱۸۰۰ دلار، اندکی آشفته به نظر می آید و نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز از تحلیل گران وال استریت و سرمایه گذاران غیرحرفه ای نشان داد روند قیمت این فلز پرارزش در کوتاه مدت روشن نیست.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، باآنکه احساسات بازار در چند ماه اخیر نسبتا متغیر بوده اما نتایج نظرسنجی این هفته کیتکونیوز بدبینی در بین سرمایه گذاران غیرحرفه ای را نشان داد. خوشبینی در بین این گروه به پایینترین حد در بیشتر از پنج ماه گذشته نزول کرد.

تحلیلگران خاطرنشان کردند که بازار طلا تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد چونکه اقتصاد جهانی با رشد تورم و کندی روند احیا بر اثر پاندمی کووید ۱۹ روبروست. همزمان سرمایه گذاران تلاش می کنند گام بعدی بانک مرکزی آمریکا و تأثیر آن بر بازده اوراق قرضه و دلار آمریکا را ارزیابی کنند.

دارین نیوسام، رئیس شرکت دارین نیوسام آنالیتیکس در اینباره اظهار داشت: از نقطه نظر تکنیکال، قیمت طلا برای تحویل در دسامبر وضعیت آشفته ای دارد. بازار هفته گذشته بین دلار قویتر و مسائل ژئوپلیتیکی گیر افتاد.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیل گران وال استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها هفت نفر معادل ۴۷ درصد به افزایش قیمت طلا رای دادند و چهار نفر معادل ۲۷ درصد به کاهش قیمت طلا رای داده و به همین تعداد نظری نداشتند.

در این بین، ۹۳۰ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران خُرد شرکت کردند که از میان آنها ۴۲۸ نفر معادل ۴۶ درصد به افزایش قیمت طلا و ۳۳۴ نفر معادل ۳۶ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالیکه ۱۶۸ نفر معادل ۱۸ درصد نظری نداشتند.

بدبینی فزاینده در بازار طلا در حالی مشاهده می شود که این فلز پرارزش از ریزش قیمت دو هفته پیش بهبود قوی پیدا کرد اما موفق نشد از مقاومت در سطح ۱۸۰۰ دلار عبور کند. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا ۹۰ سنت معادل ۰.۰۵ درصد افزایش یافت و در ۱۷۸۴ دلار بسته شد و برای کل هفته ۰.۳ درصد رشد هفتگی داشت.

فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در شرکت بلو لاین فیوچرز به کیتکونیوز اظهار داشت: باآنکه طلا فضا برای شکستن سطح ۱۸۰۰ دلار دارد اما رشد تهدیدهای تورمی در فضای رشد اقتصادی ضعیفتر امکان دارد پتانسیل رشد قیمت این فلز پرارزش را در کوتاه مدت محدود کند.

آدریان دی، رئیس شرکت مدیریت دارایی آدریان دی اظهار داشت: با عنایت به بهبود قیمت طلا از رکورد پایین اخیرش، این فلز پرارزش امکان دارد در معرض تحکیم قیمت قرار گیرد. با این وجود از نظر بنیادین، تصویر بلندمدت قیمت طلا مثبت مانده است. ایشان در ادامه اضافه کرد: خواه هفته آینده باشد یا ماه آینده، طلا رشد قیمت قابل ملاحظه ای خواهد داشت چونکه سرمایه گذاران بیشتر و بیشتری پی می برند که تورم موقتی نیست و اقدام بانک مرکزی در چاپ مقادیر زیادی پول پیامدهایی به همراه خواهد داشت و در یک افق وسیعتر افتضاح از دست رفتن جایگاه آمریکا بعد از خروج از افغانستان به معنای اعتماد کمتر به همه چیز آمریکا شامل دلار است.

با این حال برخی از تحلیل گران هنوز امیدشان به طلا را از دست نداده اند. اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک اظهار نمود: اگر در جریان نشست جکسون هال جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا در مورد برنامه بانک مرکزی برای کاهش خرید ماهانه اوراق قرضه محتاط تر از انتظار اقتصاددانان باشد، طلا شانس صعود خواهد داشت.

منبع:

1400/05/30
13:48:43
5.0 / 5
554
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴