طی یك و نیم سال اخیر

۲۵ معدن راكد در منطقه آزاد ماكو فعال شدند

۲۵ معدن راكد در منطقه آزاد ماكو فعال شدند

به گزارش لیدی شال آذربایجان غربی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو اظهار داشت: تفویض اختیارات وزارت صمت به سازمان منطقه آزاد ماکو به خصوص در حوزه معدن گره گشا و موجب رونق بخشی به کارهای معدنی و صنایع مربوطه در منطقه می شود.


محمدرضا عبدالرحیمی امروز شنبه ۸ خرداد در جلسه امضای تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان منطقه آزاد ماکو و سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران که با حضور وزیر صمت انجام شد به چالش های تولید در منطقه آزاد ماکو اشاره نمود و اضافه کرد: بدلیل مقررات جدید و دستور العمل های جدید، واحدهای تولیدی لوازم خانگی، واحدهای تولیدی محصولات پتروشیمی پایه با مشکلات تامین مواد اولیه متناسب با ظرفیت تولیدی خود مواجهند که نیازمند بازتدبیر دستورالعمل های تامین مواد اولیه از طرف وزارت صمت می باشد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو افزود: به سبب این مشکلات واحدهای تولیدی لوازم خانگی در منطقه آزاد ماکو با ۳۰ درصد ظرفیت کار می کنند و این در حالیست که این واحدها طی سالهای قبل وارد کننده بوده اند ولی خوشبختانه امروز ۹۵ درصد محصول وارداتی قبلی را در داخل منطقه آزاد تولید می کنند.
عبدالرحیمی اشاره کرد: اگر منطقه آزاد اختیارات قانونی خود برای اعمال در سطح منطقه را به طور کامل داشته باشد، دیگر ضرورتی به مراجعه به ادارات استانی نخواهد بود و لازم است طبق ماده ۶۵ قانون احکام دائمی برنامه توسعه کشور که اختیارات دستگاهها به سازمان های منطقه آزاد منتقل شود.
وی اظهار داشت: انتقال اختیارات سازمان های صمت و استانها در حوزه معادن و نیز تاییدیه های مربوط به سامانه های درخواست تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی همچون بایدهای پیش روی منطقه برای تسریع و تسهیل امور معادن و صنایع در منطقه است.
وی با اشاره به رشد چشم گیر کارهای واحدهای تولیدی در منطقه آزاد ماکو و به تبع آن اشتغالزایی در منطقه اضافه کرد: در منطقه آزاد ماکو تعداد واحدهای فعال صنعتی و معدنی از ۳۵ واحد در سال ۹۲ به ۱۳۸ واحد بالا رفته است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو از فعال سازی معادن راکد منطقه که طی یکسال و نیم اخیر از ۱۱ معدن به ۲۵ معدن بالا رفته خبرداد و اضافه کرد: استفاده موثر از ظرفیت های معدنی منطقه و به تبع آن صنایع پایین دست معادن که در دستور کار جدی سازمان منطقه آزاد ماکو قرار دارد و در این پروسه نیازمند حمایت های کامل وزارت صمت هستیم.
رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ماکو به شهرک های صنعتی منطقه نیز اشاره نمود و اضافه کرد: باتوجه به مشکلات زیرساختی در شهرک های صنعتی متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران در سطح منطقه و نیازهای توسعه ای آنها مقرر کردیم اقدامات مشترکی را در این ارتباط پی ریزی نماییم و تفاهم نامه امروز نیز در این راستا است.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا در آخر این نشست؛ انعقاد تفاهم نامه سازمان منطقه آزاد ماکو با سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی درباب آماده سازی و توسعه شهرک های صنعتی منطقه در حضور وزیر صمت به امضای مدیران عامل دو سازمان رسید.
منبع:

1400/03/08
23:17:59
5.0 / 5
1034
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal