رییس سازمان حمایت:

لوازم خانگی مشمول قیمت گذاری تثبیتی نیست

لوازم خانگی مشمول قیمت گذاری تثبیتی نیست

به گزارش لیدی شال رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان با اعلان اینکه لوازم خانگی مشمول قیمت گذاری تثبیتی نیست، اظهار داشت: با توجه به این که لوازم خانگی جزو کالای سرمایه ای شمرده می شود تولیدکنندگان این حوزه موظف به ثبت اطلاعات در سامانه گارانتی هستند، در غیر این صورت قاچاق محسوب می شوند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، عباس تابش در نشست با انجمن های لوازم خانگی و قطعات مرتبط که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون امور صنایع برگزار شد، اظهار داشت: قیمت گذاری لوازم خانگی تابع ضوابطی است که تولیدکنندگان موظف به رعایت آن هستند.
رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به اینکه واحدهای تولیدی که در سامانه گارانتی عضو نباشند بعنوان قاچاق محسوب می شوند، خاطرنشان کرد: سازمان حمایت در صورت تخلف تولیدکنندگان از ضوابط قیمت گذاری طبق چارچوب قانونی با واحد متخلف برخورد خواهد نمود. ما بعنوان حامی مصرف کننده اگر شکایت و اعتراضی از جانب مصرف کننده صورت گرفت از راه سامانه گارانتی قیمت خود اظهاری شده تولید کننده را بررسی می نماییم.

به قول تابش، هیئت تعیین و تثبیت قیمت ها در سازمان حمایت ۹ عضو دارد که انجمن ها را هم شامل می شود و اگر ایرادی به ضوابط وجود داشته باشد، می تواند با تعامل با انجمن ها نسبت به حل آن اقدام نماید.

در ادامه این نشست، مهدی صادقی نیارکی - معاون امور صنایع وزارت صمت- ضمن اشاره به افزایش ظرفیت تولید یخچال و فریزر پارسال از دو میلیون دستگاه به دو میلیون و ۷۰۰ هزار توسط چند شرکت اصلی داخلی اظهار داشت: شرکتهای داخلی به سمت قطعه سازی و پلتفرم بومی حرکت کرده اند و استفاده از ظرفیت خالی بنگاه ها نکته مهم دیگری است که اتفاق افتاده و تولیدکنندگان به سمت تکمیل سبد کالای تولیدی خود و پوشش ساخت چند وسیله می روند و از تولید تک محصولی خارج شده اند.
همینطور در بخش دیگری از این نشست کیوان گردان - مدیر کل صنایع برق، فلزی و لوازم خانگی از تولید ۱۵ میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال ۱۳۹۹ اطلاع داد و اظهار داشت: اعداد تولید حاکی از رشد ۷۸ درصدی تولید دراین حوزه است و برای سال ۱۴۰۰ نیزتولید ۱۶.۶ میلیون دستگاه لوازم خانگی و ۳۰۰ میلیون دلار صادرات هدف گذاری شده است.

گردان، گردش مالی این صنعت را شش میلیارد دلار برآورد کرد و ایجاد اشتغال برای ۱.۳ میلیون نفر در این صنعت اطلاع داد.

گفتنی است؛ کسر تخلیه، قیمت گذاری، ثبت سفارش مواد اولیه لوازم خانگی که بیشتر از یک ماه از تشکیل پرونده اش گذشته است، قاچاق و ضرورت برخورد با این پدیده در حوزه لوازم خانگی، اصلاح تعرفه قطعات ساخت داخل و هم تمدید ممنوعیت واردات لوازم خانگی در برنامه هفتم توسعه از مواردی بود که از جانب انجمن ها و تشکل های حوزه لوازم خانگی در حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت بحث و بررسی گردید.
منبع:

1400/02/30
12:48:15
5.0 / 5
1179
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal