برترین استان ها در تولید زیتون كدامند؟

برترین استان ها در تولید زیتون كدامند؟

به گزارش لیدی شال مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: بیشترین میزان تولید میوه زیتون در استان های زنجان، گیلان، قزوین، فارس و گلستان انجام می شود.جواد میرعرب رضی در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه بیشترین میزان تولید میوه زیتون در استان های زنجان، گیلان، قزوین، فارس و گلستان انجام می شود، اظهار نمود: بر مبنای مطالعات انجام شده هم اکنون در ۲۶ استان کشور زیتون کشت می شود.

وی افزود: سطح زیر کشت محصول زیتون در سال ۱۳۹۹ بر مبنای آخرین آمارنامه کشاورزی حدود ۷۸ هزار هکتار بوده که از این میزان ۵۸هزار هکتار بارور و مابقی غیر بارور و در مرحله نونهالی است.

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی به سرمازدگی باغات زیتون در ابتدای سالجاری هم اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای آخرین آمار از استان ها میزان تولید این محصول در سال ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۲۱درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه ایران در تولید کنسرو زیتون در دنیا در جایگاه نهم قرار گرفته است به آمارهای صادراتی کنسرو زیتون اشاره نمود و اظهار داشت: در ۹ ماهه سال قبل ۱۲۰۰ تن کنسرو زیتون به کشورهای ترکیه، عراق، امارات، مالزی، قطر و کویت صادر گردیده است. میزان صادرات کنسرو زیتون نسبت به سال ۱۳۹۸، ۵۱ درصد افزایش وزنی داشته است.

به گفته وی سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ تولید روغن زیتون ۲۳ درصد کاهش داشته است.

میرعرب رضی علت کاهش تولید زیتون در سال ۱۳۹۹ نسبت به سالهای قبل را بادهای گرم دانست و اظهار داشت: وزش باد گرم در زمان گلدهی در مناطق زیتون خیز یعنی استان های گیلان، زنجان و قزوین سبب کاهش ساخته شده است.

وی همینطور به اقدامات جهاد کشاورزی در مورد افزایش تولید زیتون اشاره نمود و اظهار داشت: مدیریت به هنگام پیشگیری، مبارزه و کنترل آفت مگس زیتون با همکاری سازمان حفظ نباتات سبب شده تا میزان خسارت مگس زیتون در استان های زنجان و قزوین کنترل شود و در گیلان هم به حداقل سطح نسبت به سال های قبل برسد. همینطور تشویق باغداران برای برداشت محصول به صورت روغنی و ترویج فرهنگ مصرف روغن زیتون هم از دیگر فعالیتهای وزارت جهاد کشاورزی در این راستا بوده است.

مجری طرح زیتون خاطرنشان کرد: نیاز سالانه کشور به روغن زیتون حدود ۱۳ هزارتن است که از این میزان حدود ۶۸ درصد در داخل کشور تولید و مابقی از راه واردات روغن زیتون تأمین می شود.

وی در انتها اظهار داشت: میزان واردات روغن زیتون در نه ماهه سال ۱۳۹۹، ۸۱۸ تن گزارش شده که این میزان روغن از کشورهای ترکیه، سوریه، اسپانیا، یونان و ایتالیا وارد کشور شده است.

منبع:

1400/01/01
12:28:02
5.0 / 5
1092
تگهای خبر: صادرات , كشاورزی , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal