ترخیص فوری كالاهای كشاورزی شروع شد

ترخیص فوری كالاهای كشاورزی شروع شد

لیدی شال: شرایط ترخیص فوری کالاهای کشاورزی فساد پذیر همچون نباتات زنده و محصولات نباتی که مورد توافق دستگاه های مربوطه قرار گرفته بود جهت اجرا در دستور کار گمرک قرار گرفت.


طبق اعلام ارونقی- معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران- به ایسنا، شیوه نامه مربوط به ترخیص کالاهای کشاورزی فسادپذیر در جلسات کارشناسی و مشترک بین مراجع ذیربط و ذیصلاح و مراجع نظارتی مطرح و بعد از بحث و بررسی و اعلام نهایی مورد موافقت قرار گرفته است.
وی با اشاره به ابلاغ شیوه نامه مربوطه به گمرکات اجرائی، قسمتی از جزئیات آنرا اعلام نمود و توضیح داد.
بر این اساس گمرک مکلف است که انبارهای اختصاصی صاحبان کالاهای معرفی شده از طرف وزارت جهاد کشاورزی را بعنوان انبارهای مرجع تحت کلید گمرک به رسمیت شناخته و اقدامات لازم را در امتداد نظارت بر دپوی کالاهای کشاورزی در انبارهای معرفی شده با ستاندن تعهد مکتوب بالاترین مقام مسئول این شرکتها بعنوان تضمین انبارها انجام دهد.
همین طور باتوجه به لزوم تسریع و تسهیل در انجام تشریفات گمرکی و شرایط خاص موجود، شرکت های معرفی شده از طرف وزارت کشاورزی موظفند به محض رسیدن کالاهای مربوطه نسبت به اظهار اولیه به گمرک اقدام نمایند. بر این اساس جهت جلوگیری از هر گونه ایستایی در انتقال این کالاها، انتقال به انبار با صدور حکم انجام و فقط گمرک مکلف است با صدور حکم کلی و ستاندن قبوض باسکول کالاهای بارگیری شده، اجازه خروج کالا بدون هر نوع تشریفات گمرکی را صادر کند.
از سویی کالاهای مورد نظر بعنوان کالاهای حمل یکسره تلقی شده و تحویل آن از پای کشتی و سایر وسایط نقلیه در زمان تخلیه انجام می شود.

برای اظهار کالا ثبت سفارش لازم نیست
معاون امور گمرکی گمرک ایران در بخش دیگری از توضیحات خود اظهار داشت: برای اظهار کالا به گمرک ارائه مجوز ثبت سفارش الزامی نیست و باتوجه به تصمیمات ستاندن شده قبلی، در صورت وجود ثبت سفارش، نیاز به ارائه ثبت سفارش معتبر نبوده و گمرک مکلف است نسبت به پذیرش مجوز ثبت سفارشهای تاریخ منقضی برای ترخیص کالاهای کشاورزی اقدام نماید.
بر این اساس به گمرک تکلیف شده به نحو مقتضی همچون «صدور حکم» نسبت به ترخیص فوری کالاهای کشاورزی فساد پذیر، بدون ستاندن کد رهگیری بانک اقدام و جهت ارائه کد رهگیری یا اعلامیه تامین ارز به گمرک، تعهد سه ماهه غیر محضری از صاحب کالا دریافت و ظرف موعد مقرر پیگیری لازم را انجام دهد.

میزان دپو بیش از ۵ ماه نیست
همین طور مدت مجاز نگهداری کالا در انبارهای گمرک مشمول مهلت مقرر در قانون امور گمرکی و مصوبات دیگر نبوده و گمرک اجرائی مکلف است از متروکه کردن کالای کشاورزی دپو شده در انبارهای مورد اشاره خودداری کند. در هر صورت میزان ماندگاری کالا در انبار نباید بیش از ۵ ماه باشد.
مسئولیت حفظ و نگهداری کالاهای موجود در انبارهای اعلام شده از هنگام تخلیه در انبار تا زمان خروج از آن با صاحب کالا بوده و صاحبان کالا یا مراجع تحویل گیرنده مکلفند کالاهای موجود در انبار را در مقابل خطرات ناشی از آتش سوزی و اشتعال بیمه کنند.
بعد از دپوی کالا در انبار گمرک نسبت به انجام تشریفات گمرکی مربوط به اظهارنامه اقدام و بعد از بررسی های لازم و ستاندن مجوز قانونی ستاندن حقوق ورودی و عوارض متعلقه نسبت به صدور پروانه الکترونیک اقدام تا تشریفات ترخیص قطعی کالا انجام و سپس اجازه خروج کالا از انبار به نحو مقتضی و ورود آن به کشور صادر کند.
بگفته این مقام مسئول، رسیدگی به ارزش کالا مانع از ترخیص کالاهای کشاورزی نبوده و گمرک مکلف است ضمن ترخیص کالاهای مربوطه رسیدگی به ارزش کالا را به پس از ترخیص موکول کند.

منبع:

1399/12/24
22:39:48
0.0 / 5
1087
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal