عضو كمیسیون تلفیق:

كمیسیون تلفیق مالیات تولید را ۵ درصد كم كرد

كمیسیون تلفیق مالیات تولید را ۵ درصد كم كرد

به گزارش لیدی شال عضو کمیسیون تلفیق با اشاره به اینکه تمرکز ما بر حذف معافیت های بی مورد است، اظهار داشت: ما در کمیسیون تلفیق، مالیات بر تولید را کاهش دادیم و این مالیات از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد کاهش یافت.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، برنامه سه شنبه شب پایش با حضور مجتبی رضاخواه نماینده مردم تهران و دبیر کمیسیون تلفیق بودجه با مبحث اصلاحات اساسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ به روی آنتن رفت.
رضاخواه در ابتدای بحث در ارتباط با مشکلات اساسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ عنوان کرد: بودجه ۱۴۰۰ اشکالات اساسی داشت، هزینه های قطعی رشد بسیاری داشت و درآمدهای ناپایدار و موهومی هم رشد بسیاری داشت. به مفهوم ساده تر در سال انتهایی دولت، درآمدها هیچ تناسبی با هزینه ها نداشت. ما در مجلس به دنبال این هستیم که تعادلی ایجاد نماییم و درآمدهای پایدار دولت را افزایش بدهیم. اگر بودجه دولت بدون اصلاحات اساسی مجلس به تصویب می رسید، سال آینده با ابرتورم روبرو بودیم.
این نماینده مجلس افزود: تنها ۲۹ درصد منابع لایحه بودجه دولت، درآمدهای پایدار می باشد. مابقی این درآمدها ناشی از اوراق قرضه، منابع نفتی و اوراق سلف نفت می باشد. ما در مجلس تلاش فراوانی داریم که درآمدهای پایدار ۵۰ درصد افزایش پیدا کند و هدف اصلی افزایش مالیات، قشر مرفه، سوداگران و واردکنندگان است. در بحث مالیات خودروی لوکس، مجلس یک اقدام انقلابی انجام داد و این مالیات را تصویب کرد. به تناسب ثروت باید به اقتصاد کشور کمک نماید و مالیات بپردازند.
رضاخواه در ارتباط با تاثیر نفت در بودجه دولت عنوان کرد: در لایحه بودجه دولت بیشتر از ۴۱ درصد در ارتباط با نفت می شد. اما این نکته خالی از لطف نیست که تنها در سرفصل بودجه عمومی تاثیر نفت ۴۱ درصد است و در دیگر تبصره های مهم بودجه که در ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۰ آمده، ردپای نفت بسیار وجود دارد و عملاً این درصد بالاتر هم خواهد رفت. همه نقش نفت تنها این ۴۱ درصد نیست و بیشتر از این ها بودجه به نفت وابسته است.
عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در ارتباط با کسری تراز عملیاتی بودجه دولت اضافه کرد: کسری تراز عملیاتی بودجه دولت ۳۲۰ هزار میلیارد تومان است. کسری تراز عملیاتی به معنای فاصله بین هزینه های جاری با درآمدهای پایدار مالیاتی است. ما در کمیسیون تلفیق درآمدهای پایدار مالیاتی را افزایش داده تا این کسری تراز عملیاتی کاهش خوبی داشته باشد. نسبت درآمدهای مالیاتی به تولید ناخالص ملی در کشورهای مختلف بیشتر از ۲۵ درصد است ولی در کشور ما تنها ۶ درصد است. ازاین رو باید با تمرکز بر فعالیتهای غیرمولد و مالی به سراغ افزایش درآمدهای پایدار مالیاتی برویم.
رضاخواه در ارتباط با افزایش بودجه عمرانی در اصلاحات اساسی بودجه توسط مجلس، اضافه کرد: بحث در ارتباط با مناطق محروم، به مبحث توسعه نامتوازن کشور مرتبط می باشد، باید بودجه عمرانی در ارتباط با توسعه زیرساخت ها افزایش یابد. من همین جا اعلام می کنم، کمیسیون تلفیق تلاش خواهد نمود که بودجه عمرانی که هم اکنون ۱۰۴ همت است، بیشتر از ۵۰ درصد افزایش دهد تا صرف توسعه متوازن زیرساخت ها گردد.
این نماینده مجلس افزود: در ارتباط با درآمدهای مالیاتی، تمرکز ما بر حذف معافیت های بی مورد است. مالیات بر فعالیتهای غیرمولد و موازی تولید مانند مالیات خودرو های لوکس هم مدنظر کمیسیون تلفیق است. درآمدهای مالیاتی نباید به تولید فشار بیاورد، همینطور افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده کار صحیحی نیست.
رضاخواه در انتها اظهار داشت: ۴۷ درصد مردم خودرو ندارند، باید یارانه به جای خودرو به فرد اعطا شود. همینطور تولید باید تقویت شود. ما در کمیسیون تلفیق، مالیات بر تولید را کاهش دادیم و این مالیات از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد کاهش یافت.


منبع:

1399/10/26
23:11:13
0.0 / 5
1123
تگهای خبر: لوكس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal