تصمیمات جدید درباره تولید و واردات پوشك

تصمیمات جدید درباره تولید و واردات پوشك

به گزارش لیدی شال مدیركل دفتر صنایع نساجی، پوشاك و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تدوین بسته حمایتی برای تأمین ارز مورد نیاز صنعت پوشك از راه ارز متقاضی و واردات در مقابل صادرات اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت به این كه ۷۰ درصد مواد اولیه پوشك از راه واردات و حدود ۱۰ درصد آن از راه رقابت در بازار بورس تأمین می شود، قیمت ها متناسب با افزایش نرخ ارز افزوده شده است، اما این افزایش قیمت ها حتما باید مورد رصد و با نظارت سازمان حمایت باشد.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، افسانه محرابی در حاشیه جلسه بررسی وضعیت صنایع سلولزی و صنعت پوشک اظهار نمود: این جلسه پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد لزوم تنظیم بازار برخی اقلام کالایی در کشور با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاونین وزیر و تولیدکنندگان برتر این صنعت و نمایندگان تشکل های بخش خصوصی برگزار گردید و مسائل در رابطه با مبحث پوشک به صورت کامل مورد ارزیابی قرار گرفت.
وی ادامه داد: در چند روز اخیر، روند ترخیص مواد اولیه در ارتباط با صنعت تولید پوشک از گمرکات کشور سرعت گرفته است. در بررسی های میدانی که از بازار انجام شده است، هم اکنون کمبودی از این محصول در بازار وجود ندارد. حدود ۱۱۸ هزار تن میزان تولید پوشک در کشور است و معادل همین میزان هم در کشور مصرف داریم؛ این درحالی است که ظرفیت اسمی تولید صنعت پوشک در کشور بیشتر از ۵۰۰ هزار تن است و در صورت نبود محدودیت های ناشی از تحریم ها حتی می توانیم صادر کننده این محصول باشیم.
مدیرکل دفتر نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه الان مشکل اخیر این واحدها تأمین مواد اولیه، تخصیص و تأمین ارز بوده است که با عنایت به محدودیت منابع ارزی برای اغلب واحدها این مساله وجود دارد، اظهار داشت: با عنایت به این که ۷۰ درصد مواد اولیه پوشک از راه واردات و حدود ۱۰ درصد آن از راه رقابت در بازار بورس تأمین می شود، قیمت ها متناسب با افزایش نرخ ارز افزوده شده است که این افزایش قیمت ها حتما باید مورد رصد و با نظارت سازمان حمایت باشد.
به قول وی، مبحث تأمین ارز از محل صادرات و ارز متقاضی در این نشست مطرح و هماهنگی های لازم در این عرصه صورت خواهد گرفت تا با ارائهه بسته های حمایتی مواد اولیه تولید کنندگان تامین گردد.
داخلی سازی ۶ قلم از مواد اولیه پوشک در دستور کار است
مدیرکل دفتر صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صمت همینطور اعلام نمود که از ۱۵ قلم مواد اولیه تولید این کالا حدود ۱۰ قلم وارداتی است. سال جاری حدود شش قلم از اقلام وارداتی تولید پوشک برای داخلی سازی در نظر گرفته شد و فعالیت برای انحام این کار شروع شده است.
وی با تکیه بر با کیفیت محصولات داخلی و قابل رقابت بودن آنها در بازارهای خارجی خاطرنشان کرد: طی سال های تحریم صادرات داشتیم اما نه به میزان ظرفیتی که در کشور وجود دارد. محدودیت های واردات مواد اولیه وجود دارد اما استفاده از ارز متقاضی می تواند شرایط تولید کنندگان را بهبود ببخشد.
محرابی با اشاره به اینکه ظرفیت اسمی تولید پوشک حدود ۵۱۸ هزار تن است که هم اکنون حدود ۱۲۰ هزار تن از آن استفاده می شود، خاطرنشان کرد: با افزایش تولید می توانیم کاهش قیمت تمام شده را شاهد باشیم، البته در این خصوص از مردم عزیز تقاضا داریم با همکاری لازم مانع سوداگری و سوءاستفاده عده ای از شرایط بازار شوند.
سودجویان عرضه را کاهش دادند
همینطور در این نشست محمد مهاجر - نایب رییس انجمن صنایع سلولزی ایران - وعده داد که با دستور وزیر صمت در مورد تسهیل شرایط برای تأمین ارز مورد نیاز تولیدکنندگان پوشک از راه ارز متقاضی یا واردات در مقابل صادرات و ارز متقاضی، تولیدکنندگان با افزایش میزان تولید هزینه تمام شده این محصول را به حداقل برسانند و بزودی بازار این کالا تنظیم و قیمت ها تعدیل می شود.
نایب رییس انجمن صنایع سلولزی ایران با اشاره به اینکه در این نشست مشکلات صنعت سلولزی کشور که تا حدود زیادی به تحریم ها و مشکلات ارزی مربوط می شود، مورد بررسی قرار گرفت، اظهار نمود: رصد سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نشان داده است کمبودی در بازار نیست، بلکه سودجویانی که عرضه را کم می کنند سبب افزایش تقاضا در بازار شده اند و در نهایت سبب ایجاد اختلال در سطح عرضه می شوند.
وی ادامه داد: با پیگیری های انجام شده از جانب وزارت صمت روند ترخیص مواد اولیه تولید پوشک بهبود یافته و بزودی روند تولید افزایش پیدا خواهد نمود.
به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، در ایام اخیر افزایش قیمت پوشک خبرساز شد، اما طبق گفته فروشندگان و تولیدکنندگان محصولات سلولزی کمبودی در زمینه پوشک در بازار وجود ندارد و حتی تولید بیشتر از نیاز است، اما به علت افزایش نرخ ارز قیمت محصولات این بخش که بخشی از مواد اولیه آن وارداتی است افزایش یافته است. با این وجود قرار بود روز گذشته در جلسه ای در وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره قیمت پوشک تصمیم گیری شود که در خبرها اشاره مشخصی به آن نشده است.
منبع:

1399/08/16
12:11:10
5.0 / 5
2102
تگهای خبر: بازار , پوشاك , تجارت , خصوصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal