مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران مطرح كرد؛

كاهش سرانه مصرف مرغ در خانواده های ایرانی

كاهش سرانه مصرف مرغ در خانواده های ایرانی

به گزارش لیدی شال مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران گفته، یكی از عوامل افزایش قیمت مرغ آن است كه هزینه تولید به 7500 تومان در هر كیلوگرم رسیده است.


عطاالله حسن زاده در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینكه احتمال دارد در آینده هم قیمت مرغ كاهش پیدا كند، اظهار نمود: موانع پیش روی مرغداران باعث افزایش قیمت تمام شده آن شده و اگر این روند ادامه یابد بخش تولید مرغ با خسارات سنگینی مواجه می شود؛ الان هزینه تولید مرغ در مرغداری به كیلویی 7 هزار و 500 تومان رسیده است.
كاهش نهاده های در اختیار مرغداران
وی با انتقاد از حمایت نشدن پشتیبانی امور دام از صنعت طیور اظهار داشت: مصرف سالانه نهاده ها توسط مرغداران 60 هزار تن بوده در حالیكه سازمان پشتیبانی تابحال تنها 20 هزار تن نهاده در اختیار مرغداران قرار داده است.
مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران، یكی از دلایل بالا رفتن قیمت مرغ را افزایش قیمت نهاده ها دانست و خاطرنشان كرد: مرغدار برای تولید یك كیلو گوشت مرغ به 1850 گرم خوراك نیاز دارد كه قیمت آن به كیلویی 5000 تومان رسیده است.
حسن زاده با اشاره به چند برابر شدن قیمت داروها و مكمل های غذایی طیور بیان كرد: قیمت هر پاكت 20 كیلویی ویتامین c در گذشته 20 میلیون تومان بود اما حالا قیمت آن به 100 میلیون تومان افزایش یافته است.
وی، قیمت تمام شده هر كیلو مرغ برای مرغداران را 7500 تومان بیان كرد و اضافه كرد: این محصول با خروج از كارخانه وارد كشتارگاه ها شده و بعد از آن هم برای بسته بندی فرستاده می گردد كه قیمت آن بعد از طی این مراحل به 12 هزار تومان می رسد.
اعتراض كامیون داران از عوامل كاهش غذای مورد نیاز مرغداران
این مسئول با اشاره به اعتراض كامیون داران در مهرماه كه باعث بروز اختلال در صنعت تولید و پرورش طیور شد، تصریح كرد: این اتفاق سبب كاهش موادغذایی مورد نیاز مرغداران و به دنبال آن سبب خارج كردن طیور با وزن پایین و زودتر از موعد آن از مرغداری به بازار شد. به دنبال اعتراض كامیون داران مراكز پرورش طیور از جوجه ریزی در مهرماه خودداری كردند، اظهار نمود: به دلیل كمبود ذخایر غذایی در انبارها، مرغداران مبادرت به جوجه ریزی در مهرماه نكردند كه این مسئله خود سبب برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا در بازار طیور و در نتیجه افزایش قیمت این محصول شد.
انتقاد از كمبود ذخایر استراتژیك جهت تامین بازار طیور ​
حسن زاده با انتقاد از كمبود ذخایر استراتژیك جهت تامین بازار طیور در مواقعی كه حوادث پیش بینی نشده ای مشابه مهرماه رخ می دهد، بیان كرد: هرچند خانواده های ایرانی علاقه چندانی به استفاده از مرغ منجمد ندارند اما عرضه این محصول در كنار گوشت گرم به بازار باعث متعادل سازی آن می گردد.
این مسئول با اشاره به خسارات وارده به صنعت طیور كه در مهرماه اتفاق افتاد، بیان كرد: مرغداران در مهرماه 40 میلیارد تومان متضرر شدند كه با افزایش جوجه ریزی در آبان و آذرماه امسال نسبت به سال قبل تلاش در جبران، افزایش عرضه به بازار و كاهش قیمت مرغ را دارند.
مدیرعامل اتحادیه مرغداران از كاهش سرانه مصرف مرغ خانواده های ایرانی خبرداد و اضافه كرد: در برنامه ریزی صورت گرفته توسط دولتمردان، انتظار داشتیم تا آخر برنامه پنجم، سرانه مصرف 28 كیلو باشد چونكه ماده پروتئین اصلی سبد خانوارها، مرغ است اما این برآورد محقق نشد.
وی به افزایش تلفات طیور ناشی از بیماری ها در آبان امسال، اشاره و بیان كرد: درحال حاضر بیماری اصلی كه طیور به آن مبتلا شدند بیماری نیوكاسل است اما تابحال گزارش رسمی و غیر رسمی از شیوع آنفلوآنزا در واحدهای مرغداری استان نداشتیم.1397/10/12
15:44:03
5.0 / 5
4933
تگهای خبر: بازار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal