صنعت دخانیات در سال ۹۸،

فقط صادرات توتون افزایش یافت

فقط صادرات توتون افزایش یافت

لیدی شال: برمبنای تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، در 11 ماهه سال 1398 تولید سیگار و صادرات توتون افزایش داشته، اما صادرات سیگار و تنباكو معسل و سنتی كاهش داشته است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار تا اختتام بهمن ماه سال قبل ۵۰ میلیارد و ۱۱۰ میلیون نخ سیگار تولید شده كه نسبت به تولید ۴۰ میلیارد و ۷۶۰ میلیون نخ در زمان مشابه سال ۹۷ حدود ۲۲.۹ درصد افزایش داشته است.
با این وجود با توجه به این كه مصرف سیگار در این مدت ۵۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نخ تخمین زده شده است، برآورد شده ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون نخ در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۸ قاچاق شده كه نسبت به زمان مشابه سال قبلش حدودا نصف شده است.
در چنین شرایطی صادرات سیگار نیز با كاهش ۲۷.۳ درصدی از ۱۵۰ میلیون نخ در ۱۱ ماهه اول سال ۱۳۹۷ به ۱۰۹ میلیون نخ در زمان مشابه سال قبل رسیده است.
فقط صادرات توتون افزایش یافت
در بین سایر محصولات دخانی صادرات تنباكو سنتی و تنباكو معسل به ترتیب ۲۹.۲ و ۷۳.۶ درصد كاهش داشته است؛ بطوریكه تا اختتام بهمن ماه سال قبل به ترتیب ۱۱۱.۴ و ۷۲.۶ تن از این دو محصول صادر گردیده است. این در حالیست كه در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۷ به ترتیب ۱۵۷.۳ و ۲۷۴.۹ تن تنباكو سنتی و معسل صادر گردیده است.
در میان همه محصولات دخانی فقط صادرات توتون با افزایش نزدیك به سه برابری مواجه بوده، بطوریكه صادرات این محصول در ۱۱ ماهه سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ به ترتیب ۷۳۵ و ۲۱۲۵ تن بوده است.
همین طور بر طبق اطلاعات انتشار یافته از طرف وزارت صمت، طرح پژوهشی تعیین مناطق كشت و پیگیری و ساماندهی كشت، حمل، خرید و فروش توتون و تنباكو درسطح كشور نیز در سال ۱۳۹۸ اجرا شده است.
واردات رسمی سیگار هم كه از سال ۱۳۹۷ به صفر رسیده بود همچنان متوقف است. واردات تنباكو معسل نیز با كاهش ۸۲.۸ درصدی طی ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۸ به ۶۴۳.۳ تن رسیده است.
منبع:

1399/01/11
23:33:31
5.0 / 5
3547
تگهای خبر: تجارت , صادرات , طلا , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal