یك تحلیلگر اقتصادی مطرح كرد

توازن جدید امنیتی در منطقه و گشایش های مالی

توازن جدید امنیتی در منطقه و گشایش های مالی

به گزارش لیدی شال یك تحلیلگر اقتصادی اظهار داشت: ایجاد توازن جدید امنیتی در منطقه باعث می شود تحریم های ناشی از اعمال فشار امنیتی بر بازارهای مالی كشورهای حوزه خلیج فارس از دور بیرون برود.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، مجید شاكری تصریح كرد: عقب نشینی ترامپ و ورود منطقه به یك فاز توازن امنیتی جدید یك وجه بسیار مهم تحریمی در مبحث تحریم های مالی است كه باید به دقت رصد شود؛ واقعیت این است كه فارغ از دسته بندی های حقوقی یك گروهی از تحریم های مالی كه نحوه اجرایشان به صورت اعمال فشار امنیتی در كشورهای حاشیه خلیج فارس روی ساختار دسترسی ایران به فضای مالی آنها بود جزو آزاردهنده ترین شكل تحریم های مالی بود كه به صورت مستقیم و بی واسطه بر قیمت بازار آزاد ارز اثر می گذاشت.
این كارشناس اقتصاد اضافه كرد: تقریباً كل مبحث زمستان سال ۹۵ و ۹۶ و فروردین سال ۹۷ و وقایع فروردین سال ۹۸، روی این جنس تحریم مالی سوار بود؛ البته بهانه ها متفاوت بود ولی با این وجود همه این مسائل اشكال متفاوت از یك امر ثابت بودند كه ناشی از یك فشار امنیتی بود.
وی افزود: پس از ماجرای پهباد آمریكایی، آرامكو و آن دسته از وقایع مرتبط كه در این حوزه با آنها مواجه بودیم، شاهد تغییر فضا بودیم و در فضای جدید با عنایت به توازن امنیتی جدید، گشایش جدی در بازارهای مالی برای كشورمان بوجود آمد و حتی این خبر رسمی منتشر گردید كه ۶ كارگزار از صرافی های بانكی توانسته اند در دبی كار كنند و ما وارد دوره آرامشی شدیم كه از تابستان كمابیش با آن مواجه بودیم.
شاكری اظهار داشت: نكته ای كه وجود دارد این است كه این جنس تحریم زمانی كار نمی كند كه شما بتوانید نشان دهید زورتان زیاد است؛ پس از اینكه با فاصله از مبحث پهباد آمریكایی، به علت تصمیمات اقتصادی عحیبی همچون افزایش نرخ بنزین و وقایع پس از بنزین، با احساس لرزشی كه در ایران بوجود آمده بود دیدیم آن طرف به سرعت به سمت محدود كردن گشودگی بوجود آمده حركت كرد.
وی اضافه كرد: زمانی كه این مشكلات پیش نیامده بود هم ۶ كشور حاشیه خلیج فارس با هم، گروه ها و افرادی كه تحت تحریم آمریكا بودند را مجدد تحریم كردند كه اسم قطر و امارات هم بین این كشورها بود؛ این مسئله نشان داده است كه ما با وضعیتی مواجه بودیم كه اگر ناگهان به لحاظ امنیتی گرفتار مشكل می شدیم این كشورها دست از همكاری برمی داشتند.
جنس خاص تحریم از روی میز برداشته می شود
این تحلیلگر اقتصادی تصریح كرد: اتفاقی كه حالا افتاده و توازن جدید امنیتی در منطقه بوجود آورده است، سبب شده كه تقریباً دیگر این جنس خاص از تحریم از روی میز برداشته شود و اساساً امكانی برای ایجاد آن نوع فشارها وجود نداشته باشد. البته نمی دانیم آینده چگونه رقم خواهد خورد و شاید در داخل كشور، باز هم تصمیماتی شبیه تصمیم افزایش نرخ بنزین گرفته شود اما واقعیت این است كه حداقل می توانیم در افق موجود بگوییم كه این جنس تحریم مدفون شده است؛ البته نه به این معنا كه تمام تحریم های مالی مدفون شده، بلكه منظورمان این جنس از تحریم است.
این كارشناس اقتصادی اظهار داشت: تصور من این است به جای اینكه خوشحال باشیم كه به وضعیت تابستان برمی گردیم و این مسئله یك وضعیت تثبیت شده برای بلندمدت است، سراغ این مورد برویم كه یك كار ایجابی نماییم و پیش از اینكه صدای این سیلی بخوابد، شروع نماییم و شبكه ارزی را نه تنها در جنوب ایران بلكه در جاهای دیگر، یك سطح بالا ببریم و به صورت ایجابی وارد یك دسته فعالیتهای مرتبط جدید شویم كه در نهایت ما را به یك نقشه ارزی جدید به لحاظ جنس مفاصل نه به لحاظ كشورها برساند.
وی اضافه كرد: به هر حال این مسئله مهم و یك فصل جدیدی است و فارغ از این مسئله است كه این گشایش ایجاد شده، هم تراز با فقدان سپهد شهید قاسم سلیمانی هست یا خیر.
شاكری افزود: ما می توانیم انتظار گشایش های ویژه ای داشته باشیم و حتی با یك احتمالی، شاهد یك دوره ای از باز شدن ذخایر ارزی بلوكه شده در جاهای دیگر باشیم كه همراه مسیر ما خواهند بود.

1398/10/22
19:18:52
5.0 / 5
4908
تگهای خبر: آرامش , اقتصادی , امنیت , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal