لاریجانی در نشست ۶ وزیر اقتصادی دولت با وی عنوان كرد

مجوزهای سرمایه گذاری اعلامی و نظارت ها پسینی شود

مجوزهای سرمایه گذاری اعلامی و نظارت ها پسینی شود

به گزارش لیدی شال رئیس مجلس شورای اسلامی بر پسینی شدن نظارت دستگاه ها در حوزه سرمایه گذاری تصریح كرد و اظهار داشت: باید از تجربیات كشورهایی كه در حوزه كاهش مجوزها پیشرو بوده اند، استفاده گردد.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، ظهر امروز (سه شنبه) علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از نشست بررسی عملكرد وزارتخانه های مختلف برای رونق تولید در جمع خبرنگاران حاضر شد و اظهار داشت: تابحال ۳ جلسه برای تحقق شعار سال رونق تولید در مجلس برگزار شده كه در این جلسات وزرا و روسای كمیسیون های مربوطه حضور داشتند، البته با عنایت به اینكه كمیسیون ویژه ای برای پشتیبانی از تولید ملی در مجلس بوجود آمده است، این كمیسیون نظر كمیسیون های مختلف را دریافت و تجمیع می كند.
لاریجانی با اشاره به اینكه در آخرین نشست بررسی عملكرد وزارتخانه های مختلف اقتصادی برای تحقق رونق تولید مقرر شد مركز پژوهش ها با تمامی دستگاه ها جلسات كارشناسی برگزار كند، اضافه كرد: بعد از آن جلسه دستگاه ها، معاونت های مربوطه خویش را در حوزه رونق تولید ملی معرفی كردند و حدود ۱۳۲ جلسه كارشناسی برگزار گردید تا مشخص شود هر دستگاهی باید چه اقداماتی انجام دهد.
وی با تاكید بر اینكه كمیسیون ویژه پشتیبانی از تولید ملی تابحال ۱۹ جلسه برای رونق تولید ملی برگزار كرده است، افزود: این كمیسیون مشخص كرده چه حوزه هایی به قانون نیاز دارد و چه بخش هایی باید قوانین فعلی را اجرایی كنند كه به این منظور موارد اجرایی لیست شده است.
رئیس قوه مقننه با اشاره به اینكه در بعضی بخش ها برای رونق تولید باید تصمیم گیری صورت می گرفت، تاكید كرد: طبق گزارش های عرضه شده مشخص شد در مقام اجرا برخی دستگاه ها دقیق عمل نكرده اند و وزرا باید برای اجرایی شدن قوانین در رابطه با رونق تولید پیگیری هایی داشته باشند.
وی افزود: در نشست امروز مقرر شد وزرا موارد اجرایی فهرست شده را به تمامی زیرمجموعه های خود ابلاغ و مركز پژوهش های مجلس نحوه اجرا را به صورت مستمر پیگیری كند تا در جلسه بعدی این قوانین در مقام اجرا محقق شده باشند.
لاریجانی با اشاره به اینكه آئین نامه های اجرایی برخی مواد قانونی برای تحقق رونق تولید تدوین نشده است، خاطرنشان كرد: آئین نامه های چند ماده از قانون حداكثر استفاده از توان تولید داخلی باید در هیأت دولت تصویب می شد كه به این منظور مقرر شد آقای نوبخت تصویب آنها را پیگیری كند.
وی ادامه داد: آئین نامه تسهیل فضای كسب و كار حتما باید در دولت تصویب شود كه به این منظور هم مقرر شد سازمان برنامه و بودجه تصویب این آئین نامه را در دولت دنبال كند.
رئیس نهاد قانونگذاری كشورمان با اشاره به اینكه مركز پژوهش های مجلس باید با بدنه دستگاه ها ارتباط برقرار كرده و میزان رونق تولید را ارزیابی كند، افزود: در جلسه اخیر شورای اقتصادی قوای سه گانه پیشنهادی توسط وزارت اقتصاد برای مولدسازی دارایی های دولت كه میزان آن زیاد بوده عرضه و در همان جلسه تاكید شد كه مولدسازی دارایی های دولت به قانون نیاز دارد، ازاین رو دولت باید پیشنهادی مدون كند كه این پیشنهاد در كمیسیون تلفیق و در چارچوب بودجه سال ۹۹ بررسی می شود.
وی با تاكید بر اینكه دریافت مجوز از دستگاه های مختلف از مشكلات كنونی افرادی است كه می خواهند در بخش تولید و خدمات فعالیت كنند، خاطرنشان كرد: وزارت اقتصاد پایگاهی اطلاعاتی بوجود آورده تا تمامی افرادی كه برای سرمایه گذاری به مجوز نیاز دارند به این پایگاه مراجعه نموده و از مجوزهای مورد نیاز برای سرمایه گذاری آگاه شوند.
لاریجانی با اشاره به اینكه یكی از مباحث مطرح شده در نشست امروز پسینی شدن خیلی از مجوزهای سرمایه گذاری بود كه افراد هم اكنون قبل از آغاز سرمایه گذاری دریافت می كنند، اضافه كرد: مقرر شد از تجربیات چند كشور كه در حوزه كاهش مجوزها پیشرو بودند و ضوابط زاید را حذف و نظارت را پسینی كرده اند، استفاده گردد.
وی افزود: بعنوان مثال اگر فردی می خواهد در حوزه كشاورزی گلخانه ای ایجاد كند باید ضوابط برای این فرد تشریح و نظارت دستگاه ها در این عرصه پسینی شده و اگر این فرد بعد از سرمایه گذاری تخلفی مرتكب شد، آن گاه جریمه شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه اگر دستگاه ها با پایگاه اطلاعاتی وزارت اقتصاد همكاری نكنند در حكمی قانونی ملزم به همكاری می شوند، اظهار داشت: خیلی از كشورهایی كه فضای كسب و كار در آنها تسهیل شده مجوزهای دستگاه ها را اعلامی و نظارت های را پسینی كرده اند.
وی با تاكید بر اینكه برخی دستگاه ها به علت تعارض منافع با سایر دستگاه ها مجوزهای لازم برای سرمایه گذاری را صادر نمی كنند، اضافه كرد: در بعضی نقاط امكان توسعه و نوسازی شهرك های صنعتی وجود دارد اما برخی محدودیت های قانونی مانع توسعه می شود كه این موانع باید بررسی و سپس با لحاظ شرایط رفع گردد.
رئیس نهاد قانونگذاری كشورمان با اشاره به اینكه یكی از اشكالات كشور پیگیری در مقام اجراء است، خاطرنشان كرد: در بعضی بخش ها تصمیم گیری قانونی انجام شده و مشكلی از حیث وجود قانون وجود ندارد، اما دستگاه ها پیگیری لازم برای اجرای قوانین را انجام نمی دهند كه در این جلسه مقرر شد دستگاه ها پیگیر اجرای قوانین رونق تولید باشند.1398/10/18
18:44:01
5.0 / 5
4573
تگهای خبر: اقتصادی , خدمات , دستگاه , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal