تولید شوینده های دوستدار محیط زیست برای پاك كردن شیشه و سكوهای نفتی

تولید شوینده های دوستدار محیط زیست برای پاك كردن شیشه و سكوهای نفتی

لیدی شال: پژوهشگران یكی از شركت های فعال در حوزه نانو با استفاده از تركیبات گیاهی و فناوری نانو شوینده های دوستدار محیط زیستی را معرفی كردند كه علاوه بر شست وشوی شیشه و خودرو قابل كاربرد در حوزه نفت می باشد.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، سالانه بالغ بر ۱۰ هزار عدد از این پنل های LED و LCD به علت پاك كردن با مواد شیمیایی و قلیایی گرفتار صدمه دیدگی می شوند؛ ازاین رو یكی از شركت های دانش بنیان از دهه ۸۰ تحقیقات اولیه ای در زمینه تولید محصولات پاك كننده طبیعی به منظور پیشگیری از خرابی پنل ها شروع كرد و بعد از انجام تحقیقات موفق به تولید آزمایشی انواع پاك كننده ها برپایه مواد طبیعی بابهره مندی از تكنولوژی نانو شد.
حذف سمیت از مزایای شوینده های تولیدی این محققان است، بگونه ای كه این نانو محصولات دوستدار محیط زیست بر پایه مواد گیاهی است و از آنها برای شست وشوی سطوح مختلف می توان بهره برد.
شیشه شوی MSK نانویی این شركت از مزایایی چون بدون الكل بودن، تمیز و درخشان كننده انواع شیشه و رایحه خوش برخوردار می باشد و با اسپری كردن آن بر روی سطح می توان از آن برای پاك كردن شیشه بهره برد.
با توجه به ضایعات فراوانی كه به هنگام استفاده از شوینده های موجود در بازار جهت پاك كردن و گردگیری وسایل چوبی یا MDF ایجاد می شود، این محققان با استفاده از فناوری نانو و محلول مخلوط روغن های گیاهی محلول های پاك كننده لوازم چوبی را ارائه كردند. این محصول از ترك خوردگی چوب محافظت و جلوگیری می كند، ضمن آنكه ضد گرد و غبار هم هست.
در روش های سنتی و در غیاب استفاده از تكنولوژی نانو، از حلال های مضر شیمیایی نظیر شامپو فرش های حاوی عناصر شیمیایی سمی و اتانول برای شست وشوی فرش استفاده می شود، اما در نانو محلول پاك كننده فرش این شركت از حلال آب و تركیبات پاك كننده گیاهی استفاده شده است. عدم تداخل رنگ فرش های ماشینی در اثر شست وشو، استفاده از مواد اولیه طبیعی و سازگار با محیط زیست، پاك كننده قوی لكه های چربی، سیاهی و غیره از سطح الیاف مانند فرش ماشینی، موكت و مبل، نرم كنندگی سطوح بعد از شست وشو، درخشان كننده، تثبیت كننده رنگ و نرمی الیاف فرش و عدم صدمه رساندن به الیاف فرش، مبل و موكت همچون مزایای این محصول به حساب می آید.
كلیه پاك كننده های رینگ و لاستیك موجود در بازار از تركیبات سورفكتانتی با منشاء نفتی و حلال های آلی نظیر الكل و استون استفاده می شود و این در شرایطی است كه در نانو محلول پاك كننده و براق كننده رینگ و لاستیك این محققان از تركیبات كاملاً گیاهی و حلال آب استفاده شده است. این محصول از مزایایی چون كاهش تشكیل لكه های چربی و گریس و خاك، پاك كننده و درخشان كننده و سازگار با محیط زیست برخوردار می باشد.
این شركت نخستین تولیدكننده پاك كننده طبیعی به روش نانو بوده و تمام محصولات آن دارای گواهینامه نانو مقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو است. همینطور دارای چهار ثبت اختراع استانداردهای ISO 9001: 2008 از شركت AGR سوئد، استاندارد ISO 14001: 2004 از شركت NOBEL آلمان، استاندارد ISO 18001: 2007 از شركت NOBEL آلمان، استاندارد كیفیت اروپا CE، گواهی حلال جهانی است.
شوینده های نانویی تولیدشده در كشور برای سطوح مختلف از سینك ظرفشویی و لاستیك خودرو تا عینك و چرم كاربرد دارد.
این محققان با بخش های خصوصی برای كاربردی كردن این نانو شوینده ها جهت تمیز كردن نفت و آلاینده های نفتی در سكوهای نفتی ارتباط گرفته اند. نمونه اولیه این محصولات به شركت صنعتی داده شده است تا در صورت تایید، از شوینده های نانویی برای شست وشو در سكوهای نفتی استفاده گردد. از آنجایی كه حساسیت زیادی برای حفظ محیط زیست در سكوهای نفتی وجود دارد، استفاده از شوینده های شیمیایی می تواند صدمه های زیادی به آبزیان وارد كند، بنابراین استفاده از شوینده های نانویی این شركت می تواند مزیت زیادی در این عرصه داشته باشد.
در صورت موفقیت در این قرارداد، مسیر برای فروش این محصول به چند شركت از كشورهایی چون "عمان"، "قطر" و "كویت" هموار خواهد شد. فروش سالانه این محصولات دانش بنیان ۵۰ تن است و برای محصولات مربوط به كارواش این رقم به ۲۰۰ تن در سال می رسد.
منبع:

1398/08/25
13:40:36
5.0 / 5
4585
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal