تدوین بیشتر از 33 هزار استاندارد ملی در كشور

تدوین بیشتر از 33 هزار استاندارد ملی در كشور

به گزارش لیدی شال مدیركل تدوین استاندارد ملی سازمان استاندارد با اشاره به عمر ۹۰ ساله سازمان ملی استاندارد اظهار داشت: تابحال ۳۳ هزار و ۵۰۰ استاندارد ملی در كشور تدوین شده كه یك سوم آن از سال ۱۳۹۲ به بعد بوده است كه این امر نشان دهنده ایجاد ارتباط میان دستگاه های اجرایی با این سازمان است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، آزیتا خضرایی در حاشیه جشن یكصدمین استاندارد ملی نانو فناوری در جمع خبرنگاران با بیان این كه دوازدهمین جشنواره نانو مقارن با تدوین و رونمایی از یكصدومین استاندارد ملی در حوزه نانوفناوری است، اظهار داشت: یكی از وظایف سازمان ملی استاندارد تعیین، تدوین و نشر استانداردهای ملی و بروزرسانی آن است.
وی با بیان این كه رویكرد نوینی در استانداردسازی ملی در سازمان استاندارد حاكم است، تصریح كرد: به باعث قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد كه از سال ۱۳۹۶ توسط مجلس شورای اسلامی ابلاغ گردید، تعامل، همكاری و مشاركت دستگاه های اجرایی در این عرصه بسیار جدی شده است بگونه ای كه در عرصه تدوین استانداردهای ملی این مهم را با همكاری دستگاه های اجرایی انجام می دهیم.
مدیركل تدوین استاندارد ملی سازمان استاندارد با اشاره به همكاری سازمان استاندارد با ستاد فناوری نانو، تصریح كرد: در حوزه نانوفناوری تعاملات بسیار نزدیكی در ستاد نانوفناوری داریم و با همكاری این ستاد اولویت های استانداردسازی را تعیین كرده ایم.
وی با تاكید بر این كه این امر بسیار اهمیت دارد كه وضعیت فعلی كشور را بشناسیم كه چه نیازهایی برای تدوین استانداردهای ملی وجود دارد، تصریح كرد: بطور قطع ارتباط و نزدیكی متخصصان با واحدهای تولیدی و دانش بنیان می تواند به ما برای شناسایی اولویت ها كمك نماید، بنابراین نخستین گام ما در تدوین استانداردهای ملی تعیین این اولویت ها است.
خضرایی افزود: در این راستا جلسات مشتركی با ستاد فناوری نانو داریم تا تعیین نماییم كه در بازه های زمانی كوتاه و در یك بازه زمانی سه ساله سندی را تدوین نماییم كه برپایه آن سمت و سوی سیاست كشور برای تدوین استانداردهای ملی چیست و چه موضوعاتی را می توانیم در دستور كار خود قرار دهیم.
مدیركل تدوین استاندارد ملی سازمان استاندارد تدوین این سند را راهكاری برای رونق بخشیدن به تولید و تسهیل در امر تجارت بین الملل دانست و ابراز امیدواری كرد كه در آینده شاهد آن باشیم كه جوانان هم در عرصه بین المللی و هم در حوزه تولیدات خود بتوانند بازارسازی كنند و خدمات خویش را عرضه كنند.
وی افزود: این امر میسر نخواهد بود مگر آنكه توجه ویژه به مقوله استانداردسازی شود كه نیازمند همكاری همه متخصصان، دستگاه های اجرایی و انجمن ها دارد.
مدیركل تدوین استاندارد ملی سازمان استاندارد همینطور با اشاره به فعالیت های سازمان استاندارد ملی برای توسعه فعالیت های شركت های دانش بنیان، افزود: هم اكنون بیشتر از ۹۰ سال از تاسیس سازمان ملی استاندارد سپری شده و تابحال ۳۳ هزار و ۵۰۰ استاندارد ملی تدوین شده است.
خضرایی افزود: خبر خوش این است كه یك سوم استانداردهای تدوین شده از سال ۱۳۹۲ به بعد بوده است. این امر نشان داده است دستگاه های اجرایی، مصرف كنندگان و تولید كنندگان و همینطور مراكز علمی، تحقیقاتی و پژوهشگاهی با سازمان ملی استاندارد ارتباط پیدا كرده اند و ما را در تدوین استانداردها یاری كرده اند.
وی تصریح كرد: براین اساس ما نه تنها در تدوین استاندارد برای كالاها متمركز شده ایم، بلكه در تدوین استانداردها برای حوزه های خدماتی، گردشگری، جذب توریسم، صنایع دستی، فناوری های پیشرفته و اطلاعات اقدام نموده ایم تا بتوانیم با كمك آن زندگی بهتری برای همه مردم ایجاد نماییم.
منبع:

1398/07/18
19:11:08
5.0 / 5
4767
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal