ستاد تسهیل و رفع موانع تولید تشكیل می شود

ستاد تسهیل و رفع موانع تولید تشكیل می شود

لیدی شال: وزارت صنعت، معدن و تجارت بخشنامه اجرایی مواد (61) و (62) الحاقی قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی كشور را برای تشكیل «ستاد تسهیل و رفع موانع تولید» به هیئت دولت ارائه كرده است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، طبق ماده (۶۱) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی كشور، به منظور بررسی و اتخاذ تصمیم درباب حل و فصل مشكلات واحدهای تولیدی، خصوصاً در موارد مربوط به تكمیل و راه اندازی طرح های نیمه تمام، تأمین مالی، تعیین تكلیف بدهی های معوق و همین طور رفع مشكلات در رابطه با محیط زیست، منابع طبیعی و معادن و رفع موانع صادراتی، به دولت اجازه داده می شود نسبت به ایجاد «ستاد تسهیل و رفع موانع تولید» به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت اقدام نماید.
براین اساس، وزارت صنعت، معدن و تجارت بخشنامه اجرایی تشكیل «ستاد تسهیل و رفع موانع تولید» را برای تصویب به هیئت دولت ارائه كرده است.
در امتداد وظایف این ستاد، در هر استان كارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به ریاست استاندار و تحت نظارت و سازماندهی ستاد فوق انجام وظیفه می كند. ستاد و كارگروه های مذكور و دبیرخانه های مورد نیاز آنها، باید از امكانات و نیروی انسانی موجود در دستگاه های اجرایی و اعضای ذی ربط بهره برده و به هیچ عنوان تشكیلات جدیدی ایجاد نكنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت (رئیس ستاد)، رئیسان سازمان های برنامه و بودجه كشور، حفاظت محیط زیست، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ملی استاندارد، رئیس كل بانك مركزی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی، وزرای تعاون، كار و رفاه اجتماعی، كشور، امور اقتصادی و دارایی، نفت، جهاد كشاورزی، نیرو، بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، رئیس اتاق تعاون، رئیس اتاق اصناف و نمایندگان تشكل های سراسری تولیدی اعضای «ستاد تسهیل و رفع موانع تولید» را می سازند.
مطابق این بخشنامه، بانك ها و مؤسسات اعتباری و صندوق های حمایتی موظفند با تسهیلات یا موارد امهال مصوب در كارگروه تسهیل، حداكثر ظرف مدت یك ماه موافقت كنند یا دلیلهای مخالفت خودرا همراه با مستندات مربوط به هیئت سوژه تبصره این ماده تسلیم نمایند.
هم چنین، رئیس كل بانك مركزی موظف است هیئتی متشكل از خبرگان مورد وثوق بانكی و اقتصادی در هر استان از میان افرادی كه استاندار پیشنهاد می دهد، تشكیل دهد. كسانی كه مورد تأیید رئیس كل بانك مركزی قرار می گیرند و با حكم وی به عضویت هیئت های سوژه این تبصره در می آیند، بعنوان نماینده رئیس كل محسوب می شوند. این هیئت موظف است دلیلهای و مستندات بانك ها برای استنكاف از پرداخت تسهیلات مورد نظر كارگروه تسهیل را بررسی و درباره آن اظهار نظر كند. در صورتیكه دلیلهای بانك برای استنكاف از پرداخت تسهیلات مورد نظر، مورد تأیید هیئت سوژه این تبصره قرار نگیرد، بانك موظف است تسهیلات مورد نظر را به متقاضی پرداخت كند. عدم تمكین بانك، تخلف از دستور بانك مركزی تلقی شده و سوژه به هیئت انتظامی بانك مركزی ارجاع خواهد شد. رئیس كل بانك مركزی می تواند هر یك از اعضای هیئت مذكور را عزل نماید.
این پیشنهاد در حال رسیدگی در كمیسیون اقتصاد هیئت دولت می باشد.
منبع:

1398/07/14
23:19:17
5.0 / 5
4521
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لیدی شال LadyShal