تغییرات آب و هوایی چگونه می تواند جذب خاك را تغییر دهد؟

تغییرات آب و هوایی چگونه می تواند جذب خاك را تغییر دهد؟

به گزارش لیدی شال محققان دریافتند كه تغییرات آب وهوایی می تواند تاثیر منفی بر خاك داشته و تهدیدی برای منابع آبی و تولید محصولات مختلف باشد.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا و به نقل از ارث، سواحل، اقیانوس ها، اكوسیستم ها، آب و هوا و سلامتی انسان همه تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی هستند و الان محققان اظهار می كنند كه خاك هم از این قاعده مستثنی نیست و امكان دارد تحت تاثیر قرار گیرد.
نتایج مطالعه جدید محققان نشان داده است كه تغییرات آب و هوایی امكان دارد توانایی جذب خاك در خیلی از مناطق جهان را كم كند كه این مورد می تواند نتایج جدی برای تامین آب های زیرزمینی، تولید و امنیت موادغذایی، رواناب، تنوع زیستی و اكوسیستم داشته باشد.
نتایج بررسی ها از آن حكایت می كند كه افزایش سطح آب دریا، تخریب زیستگاه ها، سفیدشدن مرجان ها، كاهش تنوع زیستی، شیوع بیماری و... همه از اثرات پیشبینی شده تغییرات آب و هوایی هستند.
پژوهشگران دانشگاه راتگرز در ایالات متحده نشان دادند كه تغییرات آب وهوایی می تواند چگونگی جذب خاك را تغییر دهد. نفوذ رطوبت، هوا و دی اكسیدكربن در خاك برای رشد گیاهان بسیار مهم می باشد.
محققان عنوان كردند: آب موجود در خاك، به ذخیره كربن كمك می نماید، اما اگر خاك تجزیه شود و آب كمتری به داخل زمین نفوذ كند، می تواند به تولید سطوح بالاتر دی اكسیدكربن(CO2) منجر شود. دی اكسیدكربن یكی از گازهای گلخانه ای است كه با تغییرات آب وهوایی مرتبط می باشد.
دانیل گیمنز، یكی از نویسندگان این مطالعه اظهار نمود: الگوهای بارندگی و سایر شرایط محیطی در نتیجه تغییرات آب و هوایی در سطح جهان تغییر می كند و نتایج از آن حكایت می كند كه تعامل آب با خاك به طرز قابل ملاحظه ای در خیلی از مناطق جهان تغییر كرده و به سرعت در حال انجام می باشد.
محققان پیشنهاد كردند كه جهت، اندازه و میزان تغییرات باید در پیشبینی پاسخ اكوسیستم به تغییرات آب و هوایی اندازه گیری و مشخص شود.
نتایج نشان داد افزایش میزان بارندگی منجر به كاهش توانایی خاك برای جذب آب می شود كه عاملی برای فرسایش و افزایش ریسك بروز سیل خواهد بود. همچنین، با افزایش بارندگی، میزان نفوذ آب تغییر كرده و با كم شدن آب در خاك، آب كمتری برای گیاهان و محصولات زراعی فراهم می شود.
كارشناسان دریافتند كه افزایش 35 درصدی بارندگی طی 25 سال در كانزاس امریكا منجر به كاهش 21 تا 33 درصدی میزان نفوذ آب به خاك شده است. باران بیشتر سبب ضخامت ریشه گیاهان خواهد شد و فضای كمتری برای ذخیره آب باران باقی خواهد گذاشت.
تیم محققان در ادامه بررسی خواهند كرد كه چگونه افزایش بارش به علت تغییرات آب وهوایی بر نفوذ آب و خاك در سایر مناطق جهان تاثیر می گذارد.
یافته های این بررسی در مجله Science Advances انتشار یافته است.
1398/06/23
15:10:25
5.0 / 5
4633
تگهای خبر: محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal