ساختار سه بعدی پروتئین ۲ ماهی ایرانی شناسایی شد

ساختار سه بعدی پروتئین ۲ ماهی ایرانی شناسایی شد

لیدی شال: پژوهشگران مركز تحقیقات بیوشیمی-بیوفیزیك دانشگاه تهران موفق به شناسایی ساختار سه بعدی پروتئین های نوین و بومی در كشور شدند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، متخصصان مركز تحقیقات بیوشیمی-بیوفیزیك دانشگاه تهران با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق شدند ساختار سه بعدی پروتئین هموگلوبین ماهی ایرانی در دریای خزر را بدست آورند.
عارفه سادات سید عربی، مجری این طرح پژوهشی اظهار نمود: كوشش برای بدست آوردن ساختار سه بعدی هموگلوبین دو ماهی ایرانی در دریای خزر، به دست پژوهشگران ایرانی، ارزش بسیاری دارد و نه تنها در زمینه تحقیقاتی و علمی گامی بزرگ و نوین است، بلكه شروع راهی مهم و با اهمیت در زمینه استفاده از تكنیك كریستالوگرافی ماكرومولكولی برای ایران است.
این پژوهشگر در ادامه درباره اهمیت دستیابی به ساختار سه بعدی پروتئین ماهی اظهار داشت: تحقیقات روی هموگلوبین ماهی ها در مناطق و دریاهای مختلف جهان از اهمیت خاصی برخوردار است؛ چونكه تفاوت میان آنها نشان از تاثیرات محیط دارد. در این پژوهش به دست آوردن ساختار سه بعدی هموگلوبین دو ماهی ایرانی در دریای خزر می تواند به یافته های پژوهشگران ایرانی كه در این راستا قدم بر داشته اند، كمك بسیار بزرگی كند؛ چونكه عملكرد متفاوتی كه در هموگلوبین این ماهی ها دیده می شود، با علم ساختاری معنای بیشتری را در برخواهد داشت.
سید عربی با اشاره به اینكه توالی پروتئین هموگلوبین ماهی دریای خزر تا كنون شناسایی نشده بود، اظهار داشت: هموگلوبین نقش مهمی در اكسیژن رسانی و دفع دی اكسید كربن دارد؛ ازاین رو با شناخت از این پروتئین می توانیم بیماری های مرتبط را شناسایی و برای درمان اقدام نماییم.
وی خاطرنشان كرد: این طرح می تواند در تولید ملی دانش كشور در تحقیقات و علوم ساختاری پروتئین های نوین كه در امراض و غیره نقش بسیار مهمی دارد، خیلی مؤثر باشد. همینطور می تواند سبب پیشرفت ملی شود تا ایرانی ها بتوانند به یافته های جدیدی برسند. با انجام این تحقیق اولین قدم برای بومی سازی این فرایند برداشته شد.1398/05/22
13:41:30
5.0 / 5
4534
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal