هنرمندان به وزیر صمت چه گفتند؟، تشكیل كارگروه هنر و صنعت

هنرمندان به وزیر صمت چه گفتند؟، تشكیل كارگروه هنر و صنعت

به گزارش لیدی شال تعدادی از هنرمندان و روسای انجمن های هنری با رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن دیدار و دغدغه هایشان را بیان نمودند.


به گزارش لیدی شال به نقل از موسسه توسعه هنرهای معاصر، در این دیدار هنرمندان ضمن بیان برخی دغدغه های خود، از وزیر صمت خواهان حضور حمایتی پررنگ صنعت از هنر ایران شدند و رضا رحمانی با استقبال از پشتیبانی همه جانبه صنایع از هنر، اظهار داشت: صنعت و تجارت ما برای فرهنگ سازی نیازمند اصحاب فرهنگ و هنر است.
در این دیدار چهره هایی مانند اسماعیل آذر، شهرداد روحانی، مهدی افضلی، علی شیرازی، حمید رضا نوربخش، حبیب الله صادقی، محمد معتمدی، اصغر همت، حمیدرضا آذرنگ، اسماعیل خلج، شهرام گیل آبادی، سیف الله پویاراد، امیر راد و... حضور داشتند.
مهدی افضلی، مدیر عامل موسسه توسعه هنرهای معاصر اظهار داشت: مدتی است گله های گوناگونی در مورد كمبود برخی مواد اولیه خلق آثار هنری را می شنوم، به موازات آن مدت هاست درباره نهادینه شدن همكاریهای هنر و صنعت سلسله نشست هایی را برگزار می نماییم. از دیگر سو از تمایل جدی وزیر محترم صمت برای همكاری با جامعه هنری با خبر شده ام. ازاین رو در فرصت كوتاهی كه دست داد این نشست را هماهنگ كردیم تا مقدمه ای برای همكاری ها و نشست های بعدی باشد.
افضلی تصریح كرد: تجربه جهانی می گوید هنر و صنعت پیوندی دیرین با هم دارند و كشورهای توسعه یافته از قدرت هنر بهره های بسیار می برند. ضروری می باشد در ایران هم زمینه های تعامل هر چه بیشتر این دو مولفه زیر ساختی فراهم گردد.
مدیر عامل موسسه توسعه هنرهای معاصر اضافه كرد: خوشبختانه سال هاست ورزش از موهبت حمایت های توسعه بخش صنایع بزرگ بهره مند شده است، اگر درصد كوچكی از این حمایت ها به عرصه هنراختصاص یابد، هم گام هایی بزرگ در اعتلای هنر ایران برداشته می شود هم صنایع ایران بر بلندای فرهنگ توانمندتر و كارآمدتر جلوه می كند.
اسماعیل آذر، شاعر خواستار نگاه حمایتی صنایع از ادبیات ایران شد. او پیشنهاد كرد به دنبال ابزار نگرانی رهبر معظم انقلاب در مورد وضعیت زبان فارسی برنامه های اصولی ترویجی در اینباره با حمایت وزارت صمت تولید و اجرا شود.

حبیب الله صادقی، نقاش با اشاره به مشكل ممنوعیت واردات اقلام مورد نیاز هنرمندان تجسمی اظهار داشت: متاسفانه شرایطی فراهم شده كه هنرمندان تجسمی برای خلق آثار با محدودیت جدی مواجهند. الان یك تیوپ رنگ اكریلیك ۴۸۰ هزار تومان است و این برای هنرمندان از اساتید تا جوانان بسیار گران است. مدادهای هنر نایاب شده اند، چونكه با این استدلال كه مداد در داخل تولید میشود جلوی واردات این اقلام گرفته شده در حالیكه در دنیا حدود ششصد نوع مداد وجود دارد و در داخل فقط مداد برای تحریر دانش آموزی تولید می شود نه مدادهای هنری حرفه ای.

علی شیرازی دیگر هنرمند تجسمی حاضر در نشست با وزیر صمت با اشاره به اینكه در چند سال گذشته به همت گالری داران ایرانی و افرادی كه عاشقانه كاركردند اقتصاد هنر تكان خورده است، اظهار داشت: در دوره های اخیر در حراج های هنری خارج از كشور بخش اعظمی از آثار و هنرمندان شركت كننده از ایران بوده و همچنان ركورد میزان فروش و بالاترین قیمت متعلق به هنرمندان ایرانی است، این در شرایطی است كه امروز هنرمندان كشورمان نمی توانند مواد اولیه كار خویش را پیدا كنند.
وی تصریح كرد: اگر كالایی نمونه ایرانی داشته باشد ما اصلا سراغ متریال خارجی نمی رویم مانند جوهر خوشنویسی كه اصلا حتی مواد خارجی را هم امتحان نمی نماییم. اما در مورد نقاشی و رنگ های مورد استفاده، هر كدام از هنرمندان به یك نوع رنگ خاص شناخته می شوند و ممكن نیست كه ان را تغییر دهند، هنر ایران در منطقه شناخته شده است در حالیكه ما الان از رقبای كوچكمان در حال جاماندن هستیم.

در ادامه این نشست سیف الله پویا راد، موسس دوسالانه نقاشی دامون فر با اشاره به اینكه بعنوان نخستین شركت خصوصی به علت دغدغه شخصی هفت دوره از این دوسالانه را برگزار كرده و تابحال بیشتر از ۱۲ هزار هنرمند جوان از راه این جشنواره به جامعه هنری معرفی شده اند اظهار داشت: امروز برای این امده ام تا مبحث كمبود مواد مصرفی جامعه هنری را مطرح كنم، هزینه خرید این اقلام در مقایسه با ارزش افزوده اثار خلق شده بسیار ناچیز است. در ایران چهار تولید كننده مداد داریم كه تنها مداد محصلی تولید می كنند، اما به اشتباه وارادت مدادهای تخصصی هنری ممنوع شده و انواع مدادهای با كیفیت و بی كیفیت به صورت قاچاق وارد كشور می شود، امروز استدعا داریم كه گشایشی در این زمینه حاصل شود.

امیر راد رئیس هیات مدیره انجمن نقاشان ایران هم با اشاره به اینكه كمبود مواد مصرفی تولید آثار هنری می تواند تبعات بدی برای كشور داشته باشد اظهار داشت: حوزه صنعت و هنر از قرن ۱۹ همراهی و پویایی داشته اند و ما امیدواریم این نشست اغاز حركت جدیدی در این خصوص باشد.
وی با عرضه پیشنهاداتی در این خصوص اظهار داشت: به واسطه حضور انجمن ها و خانه های هنری می توان به برگزاری جشنواره های هنری میان رشته ای صنعت و هنر فكر كرد. همینطور طراحی جوایز هنری و یا برگزاری جشنواره های در حوزه صنعت مثلا صنعت خودروسازی امكان پذیر است كه می توان در این خصوص كارگروهی را تعیین و موارد را بررسی كرد.
در ادامه نشست حمیدرضا نوربخش، مدیر عامل خانه موسیقی با اشاره به بضاعت محدود وزارت ارشاد در پشتیبانی از فرهنگ و هنر اضافه كرد: امكانات و فضاهای گسترده ای در مجموعه وزارت صنایع هست كه می تواند حامی فرهنگ باشد، متاسفانه حتی در بخش هایی از زیر مجموعه شما كه حامی رویدادهای هنری می شوند هزینه را صرف كنسرت های پاپ و پرمخاطب می كند در حالیكه باید از موسیقی هویتی مانند اركسترهای ملی و سمفونیك و موسیقی محلی حمایت كرد.

وی تصریح كرد كه می توان آشتی دوسویه ای بین هنر و صنعت داشت به صورتی كه هنر هم بتواند ابزاری در جهت دغدغه های این بخش مانند تولید ملی قرار گیرد.
شهرداد روحانی رهبر اركستر سمفونیك تهران هم در سخنانی در مورد مسایل حوزه موسیقی و فعالیت اركستر سمفونیك توضیحاتی ارائه كرد.
او سپس با اشاره به اینكه امكان همكاری اركستر با بخش صنعت برای اجراهای موسیقی و ساخت قطعات سمفونیك وجود دارد اضافه كرد: ۲۵ سال پیش در پروژه ای در اتن شركت داشتم كه اركستر فیلارمونیك لندن قطعه ای را در آكروپلیس ضبط كرد، به اذعان سازمان جهانگردی یونان پخش همین قطعه به صورت قابل توجهی میزان توریست این كشور را افزایش داده بود، سابقه این تجارب یا همكاریها در دنیا وجود دارد و در ایران هم قابل اجراست.
وی خاطرنشان كرد موزیسین ها برای به روز رسانی سازهای خود این روزها در بازار با كمبود مواد حرفه ای مانند سیم ساز مواجهند.

محمد معتمدی، خواننده، دیگر هنرمند حاضر در این دیدار اظهار داشت: موسیقی ما امروز مانند تجربه ۳۰ سال پیش خانه های قدیمی در كاشان است كه هنوز ارزش واقعی ان مشخص نشده است، اگر بخشی مانند صنعت به این مورد توجه كرده و حمایت كند یك سرمایه گذاری در جریان ایده ال فرهنگی است كه چندین سال بعد نتیجه میدهد.
شهرام گیل آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر با اشاره به اینكه صنعت به هنر نیاز دارد و هنر هم برای رشد به صنعت، اظهار نمود: هنرمندان در جامعه ایران مرجعیت ۲۶ درصدی دارند، همین ظرفیت می تواند شما را در اهدافتان مانند همین مبحث پشتیبانی از تولید ملی كمك نماید.
وی با اشاره به مبحث دیپلماسی فرهنگی اظهار داشت: در این فصل تحریم ها هنرمندان به راحتی اثار هنری خویش را در كشورهای دیگر نمایش می دهند و حتی فروش اثر و عایدی هم دارند، در خیلی از كشورها و مراكزی كه امكان حضور صنعت نیست اثار هنری به راحتی عرضه می شوند، به صورت مثل همین زعفران ایرانی را در چارچوب یك رویداد هنری در كشورهای دیگر عرضه كنید ببینید چه نتایجی دارد.
وی با اشاره به امتیازدهی به صنایع بر مبنای عمل به مسئولیت های اجتماعی اظهار داشت: بخشی از این مسئولیت اجتماعی می تواند هنر باشد، كمیته صنعت و هنر را شكل بدهید تا خیلی از این موارد در ان قابل احصا باشد چون كه هنر برای صنعت منافع بیشماری دارد.
در ادامه حمید رضا آذرنگ، دبیر جشنواره تئاتر مقاومت خواهان حمایت جدی وزارت صمت از این رویداد ملی كه پایگاه آن در خرمشهر است، شد.
اصغر همت و اسماعیل خلج هم در همین راستا خواستار توجه افزون تر صنایع به مقوله فرهنگ و هنر شدند.

در انتها این دیدار رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت خطاب به هنرمندان در این جلسه با ذكر خاطره خود از اثر هنری سریال امام علی ضد السلام و اثرگذاری آن بر مخاطب اظهار داشت: امروز روز تاریخی و به یادماندنی برای بنده است كه در حضور اصحاب بزرگ فرهنگ و هنر هستم. زمانی كه نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بودم جمله ای داشتم "فرهنگ و هنر باید به كمك صنعت بشتابد" امروز در كارم این جمله را بیشتر از همیشه حس می كنم.
وی با سپاس از موسسه توسعه هنرهای معاصر برای تشكیل این جلسه، تصریح كرد مسائلی مانند فرهنگ سازی در شرایط تحریم، تولید ملی و یا موضوعاتی از این قبیل بدون زبان هنر ماندگار نمی گردد.
رحمانی وزیر صمت اضافه كرد: به صورت نمونه معدن یك نعمت خدادادی است و تولیدات معدنی امروز كشور ارزشی بیشتر از ۲۰ میلیارد دلار دارد ولی مردم شناخت درستی از این معادن ندارند، اینجاست كه زبان هنر به كار می آید.

وی با اشاره به اینكه برخی صنایع در كشور خود هنر هستند اضافه كرد: اینكه چطور حمایت معنادار مردم از تولیدات ملی را نهادینه نماییم نیازمند زبان هنر است و این تخصص شماست، شما به صنعت كمك كنید در این خصوص كمیته و یا كارگروه هنر و صنعت هر چه زودتر تشكیل گردد.

رحمانی با اشاره به برنامه در حال اجرای وزارتخانه صمت با عنوان ارتباط دانشگاه و صنعت كه اثرات محسوسی را به دنبال داشته اظهار داشت: می توان همین كار را در حوزه فرهنگ هم انجام داد، همینطور علاقه داریم تا اثار هنری با موضوعات و دغدغه های حوزه صنعت تولید شود.

او همینطور در ارتباط با مبحث ممنوعیت واردات ملزومات حوزه هنرمندان تجسمی اظهار داشت: معاونت بازرگانی وزارت صمت مسوول بررسی مبحث و پیشنهاد چاره ای برای رفع آن می شود، البته می توان همزمان برنامه ریزی هم برای تولید این مواد در داخل كشور انجام داد.1398/05/12
17:42:41
5.0 / 5
4780
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal