مدیر كل حمل و نقل عمومی سازمان شهرداری ها خبر داد

صدور گواهی سلامت برای خودرو های دوگانه سوز تبدیلی، مالكین در انتظار فراخوان باشند

صدور گواهی سلامت برای خودرو های دوگانه سوز تبدیلی، مالكین در انتظار فراخوان باشند

لیدی شال: مدیركل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیك شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور از صدور گواهی سلامت سامانه سوخت رسانی گاز خودرو های دوگانه سوز تبدیل كارگاهی با هدف تأمین ایمنی تردد این دست خودرو ها و افزایش ایمنی جایگاه های عرضه سوخت گاز طبیعی آگاهی داد.


مرضیه حصاری در گفت و گو با ایسنا اظهار كرد: اخیرا سوژه صدور گواهی سلامت برای سامانه سوخت رسانی گاز خودرو های دوگانه سوز تبدیل كارگاهی با هدف تأمین ایمنی تردد آنها و افزایش ایمنی جایگاه های عرضه سوخت گاز طبیعی توسط وزارت كشور به دولت پیشنهاد شد كه در نهایت منتج به مصوبه هیات وزیران گردید.
وی افزود: این اتفاق برای اولین بار به منظور خدمت دهی به مالكین خودرو های دوگانه سوز تبدیلی در سطح كشور به اجرا درخواهد آمد.
مدیركل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیك شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور افزود: این طرح برای افزایش ایمنی تردد خودرو های دوگانه سوز و جایگاه های عرضه سوخت گاز طبیعی و بعنوان یكی از نیازهای اساسی مالكین این دست خودرو ها، در سطح ملی انجام شده و تا كسب نتیجه كامل در دست پیگیری خواهد بود.
به گفته وی، با عنایت به وجود بیشتر از دو میلیون خودرو دوگانه سوز تبدیلی كه بخش قابل توجهی از ناوگان خودرو های دوگانه سوز را در برمی گیرند، وجود گواهی سلامت سامانه سوخت رسانی و تغییر نوع سوخت مصرفی در مدارك شناسایی خودرو ها لازم و ضروری می باشد. بدین سبب این طرح به صورت ملی و با رویكرد افزایش ایمنی تردد ناوگان گازسوز كشور و به محض مهیا شدن زیرساخت های لازم به اجرا در خواهد آمد.
حصاری اشاره كرد: برمبنای مصوبات دولت در سال های گذشته حدود 2.5 میلیون خودرو به صورت كارگاهی دوگانه سوز شده اند كه به سبب عدم رعایت اصول فنی، سامانه سوخت رسانی بعضی از این خودرو ها با مشكل مواجه شده؛ كه متاسفانه شاهد انفجار مخازن گاز آنها و كشته شدن شماری از هم وطنان در سال های اخیر بوده ایم.
وی با اشاره به اینكه مشكل اصلی در این زمینه نبود پایگاه اطلاعاتی قابل اتكا این خودرو ها است، اظهار نمود: از آنجائیكه این خودرو ها در كارخانه دوگانه سوز نشده اند، مورد تایید سازمان ملی استاندارد نبوده و عبارت گازسوز (نوع سوخت) در مدارك شناسایی این خودرو ها، درج نشده است. همین طور با عنایت به اتصال سامانه یكپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) به بانك اطلاعات خودرو پلیس راهور ناجا، كه برمبنای اتصال دوربین های پلاك خوان واقع در مراكز معاینه فنی، مشخصات مندرج در پشت كارت وسایل نقلیه به صورت برخط از بانك اطلاعات پلیس دریافت و در سامانه سیمفا ثبت می شود، در حقیقت در عمل امكان شناسایی این خودرو ها در سامانه بعنوان دوگانه سوز وجود نداشته و بیشتر این خودرو ها تنها با بررسی بخش بنزین سوز، گواهی معاینه فنی دریافت می كنند.
وی در ادامه اضافه كرد: برای اینكه بعضی از این خودرو ها با بازكردن اتصالات و مخازن و مراجعه به مراكز، بدون انجام آزمون های تكمیلی در رابطه با سامانه سوخت رسانی، گواهی معاینه فنی بنزینی دریافت می كنند. همین طور برخی دیگر كه آزمون های تكمیلی بر روی آنها انجام می شود و موفق به دریافت گواهی معاینه فنی نمی شوند نیز به سبب سهل انگاری مبادرت به تعویض مخزن نمی كنند و از آنجائیكه در شرایط كنونی امكان نظارت در جایگاه های عرضه سوخت CNG نیز وجود ندارد، این خودرو ها بدون داشتن گواهی معاینه فنی مبادرت به سوخت گیری می كنند كه بعضی از آنها در جایگاه و تعدادی نیز در حین تردد گرفتار حادثه و انفجار مخزن می گردند.
مدیركل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیك شهری سازمان شهرداری ها بااشاره به اینكه بیشتر انفجارهای رخ داده به سبب تغییر در ابعاد مخزن و جوشكاری دستی جهت قاچاق و یا نگهداری نامناسب مخازن توسط مالكین وانت بار بوده است اظهار داشت: بنا به دلیلهای گفته شده، وزارت كشور با تشكیل جلسات گوناگون با دستگاه های مرتبط مبادرت به ارسال مصوبه پیشنهادی به دولت كرد كه این مصوبه به مدت پنج ماه در كمیسیون تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت تصویب گردید.
به گفته حصاری، بر این اساس مقرر است برمبنای فراخوان وزارت صنعت، معدن و تجارت، مالكین خوردوهای دوگانه سوز به مراكز خدمات فنی مجاز وزارت صنعت، معدن و تجارت كه در آنها شركت های بازرسی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد حضور دارند مراجعه نموده و بعد از بررسی سیستم سوخت رسانی و مخزن و در صورت نیاز انجام آزمون هیدرواستاتیك و تعویض مخازن معیوب برای آنها گواهی سلامت سامانه سوخت رسانی خودرو صادر شود.
وی اضافه كرد: در ادامه با ارسال گواهی های سلامت توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به پلیس راهور ناجا، كارت شناسایی این خودرو ها اصلاح شده و در آنها عبارت "دوگانه سوز تبدیلی" درج می گردد. به موازات این كار جایگاه های عرضه سوخت CNG توسط وزارت نفت هوشمند شده و بوسیله اتصال سامانه هوشمند جایگاه ها به سامانه وزارت صنعت و سامانه سیمفا از شروع دی ماه سال جاری تنها خودرو های دوگانه سوزی كه در كارت شناسایی آنها عبارت دوگانه سوز یا دوگانه سوز تبدیلی درج شده و گواهی معاینه فنی دارند مجاز به سوخت گیری هستند.
به گفته حصاری این پروسه به شكلی طراحی شده كه خودروهایی كه به صورت غیراستاندارد دوگانه سوز می شوند به هیچ عنوان امكان تردد نداشته باشند و در نتیجه احتمال بروز انفجار به صفر برسد.
همچنین بر طبق این مصوبه قیمت گاز CNG از شروع خرداد ماه سال جاری 395 ریال افزایش یافته است، تا صرف هوشمند سازی و استاندارد سازی جایگاه های عرضه سوخت گاز طبیعی، كمك هزینه پروسه صدور گواهی های سلامت و مهم تر از همه تعمیر و نگهداری و تعویض مخازن معیوب CNG ناوگان تاكسیرانی و اتوبوسرانی شهری شود.
مدیركل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیك شهری سازمان شهرداری ها در خاتمه با اشاره به اینكه دستورالعمل واریز و هزینه كرد مبالغ مذكور توسط وزارت نفت با همكاری وزارتخانه های كشور و صنعت، معدن و تجارت تهیه شده و جهت تصویب به دولت ارسال شده است، اظهار داشت: با عنایت به اهمیت بسیار بالای سوژه و به منظور حفظ جان شهروندان انتظار می رود وزارت صنعت، معدن و تجارت هرچه سریع تر نسبت به اعلام فراخوان عمومی اقدام نمایند.
منبع:

1398/04/19
15:32:25
5.0 / 5
4796
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal