پارسا تاكید كرد

نوین سازی نظام مالیاتی با استفاده از فرصت تحریم ظالمانه

نوین سازی نظام مالیاتی با استفاده از فرصت تحریم ظالمانه

به گزارش لیدی شال رئیس كل سازمان امور مالیاتی كشور اظهار داشت: استقرار نظام مالیاتی كارا، اثربخش و عادلانه و كاهش وابستگی بودجه عمومی دولت به نفت، مستلزم نوین سازی نظام مالیاتی كشور در همه ابعاد است.به گزارش لیدی شال به نقل از سازمان امور مالیاتی، امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی در یادداشتی به مناسبت روز مالیات و هفته فرهنگ مالیاتی نوشت: امروزه كاركردها و كار ویژه های متنوع مالیات در اقتصاد كشورها بر كسی پوشیده نیست. بدون شك مالیات، ابزار ثبات، پایداری، سلامت، شفافیت و عدالت اقتصادی می باشد و ازاین رو، مالیات نقش محوری و حیاتی در تمامی اقتصادهای دنیا دارد. با این وجود نظام های مالیاتی همواره در تلاش هستند تا با همكاری و حمایت موثر دیگر اركان نظام و ارتقا فرهنگ مالیاتی و استفاده از آخرین ابزارهای نوین الكترونیكی، فرایندهای یك نظام نوین و مدرن مالیات را به منصه ظهور برسانند.
نظام مالیاتی ایران در خلال سال های اخیر، رویكردهای متفاوتی را در ارتباط با مودیان محترم مالیاتی در پیش گرفته كه همگی بر پایه ارتقای جایگاه نظام مالیاتی و البته افزایش محبوبیت و مقبولیت عمومی این سازمان اتخاذ شده اند. بدیهی است اتخاذ سیاست ها و رویكردهایی همچون اعتمادآفرینی در جامعه و مودی مداری، برقراری عدالت مالیاتی و رفع تبعیض های مالیاتی، مبارزه با فرار مالیاتی و شناسایی مودیان جدید، گسترش پایه های مالیاتی، ارتقای سلامت نظام اداری، پشتیبانی از تولید و اشتغال، ایجاد فرهنگ برخورد مناسب كاركنان مالیاتی با مودیان و افزایش تعامل و تسهیل خدمت رسانی به مودیان، بر همین مبنا در دستور كار این سازمان قرار گرفته و در سال ۱۳۹۸، بیشتر از پیش در كانون توجه قرار خواهد گرفت.
نیك می دانیم، نظام مالیاتی ایران در برهه مهم تاریخی قرار دارد. در سالی كه كشور آماج تهدیدها و فشارهای اقتصادی می باشد، محوری ترین سیاست اقتصادی كشور كه موتور محرك سیاست «اقتصاد مقاومتی» هم هست، اتكای بودجه جاری كشور به درآمدهای مالیاتی و كاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است. در حقیقت، امسال بیشتر از هر زمان دیگر، «اقتصاد مقاومتی» در ریل اقدام و عمل قرار گرفته و اركان مختلف نظام برای محقق ساختن مفروضات اساسی این سیاست، همدل و هم زبان گشته اند. استقرار نظام مالیاتی كارا، اثربخش و عادلانه و كاهش وابستگی بودجه عمومی دولت به نفت، مستلزم «نوین سازی نظام مالیاتی كشور در همه ابعاد» بخصوص طراحی و استقرار سامانه های هوشمند مالیاتی مبتنی بر ریز داده های كلیه دستگاه های اجرایی دولتی و غیردولتی مبحث مواد ۱۶۹ و ۱۶۹ مكرر قانون مالیات های مستقیم و اصلاح فرایندهای حسابرسی و دادرسی و وصول مالیات می باشد.
بدیهی است فشارها و تحریم های بین المللی و به تبع آن كاهش درآمدهای نفتی در سال جاری، شرایط خطیر و پرمسئولیتی را در پیش روی سازمان امور مالیاتی كشور قرار داده و مسئولیت تحقق درآمدهای مالیاتی و تأمین بخش مهمی از هزینه های جاری كشور طی سال جاری و هم اجرای كامل پروژه های هوشمند سازی طرح جامع مالیاتی بر عهده دستگاه مالیاتی قرار گرفته است كه این امر، نویدی روشن بر سالی پرمسئولیت و سنگین برای كاركنان سازمان و هم نقش محوری مالیات در اقتصاد كشور در سال ۱۳۹۸ می باشد.
اكنون و در تقارن با «روز مالیات» لازم است از همه تلاشگران این عرصه كه ایفاگر نقش هایی ارزشمند در استقلال و شكوفایی اقتصادی كشور هستند، یاد نماییم و از مودیان محترم مالیاتی و همینطور همكارانم در اقصی نقاط كشور كه تلاش مضاعفی را از خود نشان داده و در روزهای دریافت اظهارنامه های مالیاتی، جلوه ای از خدمت رسانی صادقانه و خالصانه را به نمایش گذاردند، سپاسگزار باشیم.
همچنین با عنایت به فرا رسیدن هفته «فرهنگ مالیاتی» لازم است از مجموعه دست اندركاران مقوله فرهنگ سازی مالیاتی شامل رسانه های جمعی، نهادها و سازمان های فعال در امر توسعه فرهنگی، ائمه محترم جمعه سراسر كشور و همكاران روابط عمومی سازمان و سایر اركان اثرگذار در این امر، قدردانی و تشكر نمایم.
مهم ترین نتیجه فرآیند كلان فرهنگ سازی مالیاتی در كشور كه با حمایت همه دست اندركاران به دست آمده، آن است كه امروز شهروندان ایران بیشتر از هر زمان دیگر به آثار مختلف و مزایای پرشمار پرداخت مالیات در آبادانی و عمران شهرها و روستاها و توسعه زیرساخت های شهری و همینطور پیشبرد اهداف دولت در حوزه های امنیت، بهداشت، آموزش و تأمین مالی امورات جاری كشور آگاهی و اشراف دارند.

1398/04/16
23:31:08
5.0 / 5
4787
تگهای خبر: اقتصادی , دولتی , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal