نقد طرح اصلاح ساختاری بودجه، طرحی بدون برنامه عملیاتی

نقد طرح اصلاح ساختاری بودجه، طرحی بدون برنامه عملیاتی

لیدی شال: هسته عدالت پژوهی مركز رشد دانشگاه امام صادق (ع) با انتشار گزارشی به ارزیابی برنامه چارچوب اصلاح ساختاری بودجه كشور از منظر ملاحظات توسعه عدالت محور پرداخت.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، طرح «چارچوب كلی اصلاح ساختاری بودجه كشور» به منظور اصلاح وضعیت نظام بودجه ریزی و ساختار بودجه عمومی كشور، ۲۰ خردادماه ۱۳۹۸ از طرف سازمان برنامه وبودجه ارائه شد. این طرح، در چهار محور و در دو افق زمانی كوتاه مدت و بلندمدت، بیشتر از ۲۳ برنامه را در ذیل چارچوب رفتاری، مبتنی بر رعایت قاعده مالی و افزایش شفافیت و پاسخگویی، پیشنهاد و تنظیم كرده است.
در این برنامه پیشنهادی، سعی شده است تا با رویكرد كاهش كسری بودجه عمومی دولت، از میزان وابستگی بودجه عمومی به فروش نفت خام نیز كاسته شود و منابع جدیدی برای تأمین هزینه های دولت طراحی گردد. در رهگذر این تغییرات نیز بعضی از چالش ها و مسائل بنیادین نظام بودجه ریزی كشور در شرایط تحریمی فعلی، مورد توجه قرارگرفته تا از این تهدید، نوعی فرصت برای تغییر ایجاد شود.
علی مصطفوی و حسین سرآبادانی، دو نفر از پژوهشگران هسته عدالت پژوهی مركز رشد دانشگاه امام صادق مقابل السلام در گزارشی، ضمن معرفی اجمالی ابعاد این طرح، نظر به اهمیت و فوریت مسئله، به ارزیابی اولیه از اشكالات و مسائل این طرح پرداخته اند. آنچه در بخش نقد و ارزیابی این طرح در این گزارش آمده است، مشتمل بر دو حیطه اصلی جهت گیری برنامه و برخی نقدها به سیاست ها و برنامه های اجرایی پیشنهادی آن است. بدین منظور، ۷ انتقاد به جهت گیری حاكم بر طرح پیشنهادی و ۲۰ اشكال و پرسش ناظر بر سیاست های پیشنهادی مندرج در قالب اصلاح ساختاری بودجه كشور بیان شده است.
به نظر می رسد این طرح فاقد برنامه عملیاتی مشخص و اغلب با عبارات مبهم و كلی است كه در عمل منجر به آن می شود امكان ارزیابی و برآورد نتایج اجرایی آن، مقدور نباشد.
بدین جهت، از سازمان برنامه وبودجه انتظار است تا برنامه های عملیاتی را ارائه كند تا بتوان نسبت به صحت وسقم آنها اظهارنظر كرد. انتشار این گونه گزارش های كلان و كلی، صرفاً بر ابهامات و نگرانی ها در مورد برنامه های اجرایی خواهد افزود و بازخورد مثبتی به جامعه منتقل نمی كند و تنها سبب تشدید نا اطمینانی است.
متن كامل گزارش نقد و بررسی طرح «اصلاح ساختاری بودجه عمومی كشور» را می توانید از اینجا مشاهده كنید.


منبع:

1398/04/14
16:36:28
5.0 / 5
4887
تگهای خبر: طراحی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal