دژپسند:

هزینه های مبادله سرمایه گذار را فراری می دهد

هزینه های مبادله سرمایه گذار را فراری می دهد

لیدی شال: وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه بهبود فضای كسب و كار در شرایط بحران و تحریم ضروری می باشد، اظهار داشت: هزینه های مبادله غیرمعمول، سرمایه گذار را از فعالیت در اقتصاد كشور پشیمان می كند.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، فرهاد دژپسند امروز (یكشنبه ۹ تیر) در آئین رونمایی رسمی از نقشه راه عملیاتی بهبود محیط كسب و كار و صدور یكپارچه كلیه مجوزهای صنفی از درگاه ملی مجوزهای كشور، گفت: بهبود فضای كسب و كار یك امر چند وجهی است و موضوعی نیست كه توسط یك دستگاه اجرایی به سرانجام برسد و نیازمند مشاركت بسیار گسترده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه كرد: هر یك درصد بهبود در فضای كسب و كار ۰.۶ درصد رشد اقتصادی را بهبود می دهد؛ شاید عدد خیلی قابل توجه نباشد اما زمانی كه می بینیم اگر به ازای هر ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش در پرداخت های عمرانی دولت انجام دهیم، یك درصد رشد اقتصادی اتفاق می افتد متوجه تأثیر بهبود فضای كسب و كار در اقتصاد می شویم.
وی افزود: در صورت بهبود ۱۶ تا ۱۷ درصدی فضای كسب و كار و ارتقای ۲۲ رتبه ای جایگاه كشور، رشد یك درصدی در اقتصاد رخ می دهد.
دژپسند با اشاره به اینكه یكی از بهترین راهكارها در زمان بحران و تحریم بها دادن به تولید است، اشاره كرد: زمانی كه منابع مالی كشور در حال انسداد است می توان بوسیله بهبود فضای كسب و كار به اقتصاد كشور كمك كرد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: اگر طی سه سال و تا اختتام برنامه ششم توسعه برنامه های بهبود فضای كسب و كار را به جلو ببریم و سالانه ۱۷ تا ۲۰ درصد رشد داشته باشیم، می توانیم به رتبه ۷۰ برسیم.
دژپسند به مجوزهای مزاحم اشاره نمود و اضافه كرد: گاهی اوقات مجوزهای مزاحم به صورتی هستند كه قسمتی از كار را متوقف می كنند. این مسائل باید احصاء و هدف گیری و حذف شوند.
وی با اشاره به هزینه مبادله، اظهار داشت: این هزینه های اضافی ناامیدی را به فضای كسب و كار پمپاژ می كند و سرمایه گذار داخلی و خارجی را پشیمان می كند.
وی اشاره كرد: حذف هزینه مبادله غیرمعمول و مجوزهای غیرضرور باید در دستور كار متولیان امر همچون معاونت اقتصادی وزارتخانه قرار گیرد.
دژپسند اظهار داشت: فعال اقتصادی در تمام مراحل فعالیت در حوزه بخش عمومی شامل قوای سه گانه، نیروهای انتظامی و نهادهای واسط باید با روان ترین جریان مواجه شود؛ در این صورت می توانیم به دستیابی به اهداف امیدوار باشیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه كرد: با عنایت به اینكه كشور ما با محدودیت های زیادی خصوصاً تأمین مالی مواجه و یك كشور در حال توسعه است باید در حوزه كسب و كار مزیت ایجاد تا سرمایه گذار جذب نماییم.
وی با اشاره به اینكه بعد از بهبود فضای كسب و كار، شكل گیری اقتصاد هوشمند استراتژی بعدی ما است، اظهار داشت: باید بتوانیم با تداوم حذف روند فرد به فرد، به سمت انجام خودكار امور نیز برویم.
دژپسند اضافه كرد: توسعه آی سی تی به اشتغالزایی نیز كمك و فرصت های شغلی جدید زیادی به وجود می آورد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: وقتی به سمت اقتصادی هوشمند حركت نماییم به صورت خودكار هزینه مبادله حذف و شفافیت افزایش می یابد و خیلی از اختلال ها در اعطای موقعیت های حكومتی شفاف می شود.
وی اظهار داشت: در این راه بنگاه های كوچك و متوسط و صنوف از سودهای زیادی بهره مند می شوند.
دژپسند با اشاره به اینكه افزایش قدرت رقابت در عرصه اقتصاد بین الملل گام بعدی ما باید باشد، گفت: بالا بودن نسبی قیمت خدمات و تولیدات یكی از دغدغه های ما در عرصه اقتصاد بین الملل است. در صورتیكه اگر به سمت اقتصاد هوشمند حركت نماییم هم كیفیت بالا می رود هم قیمت های نسبی پایین می آید.
وی با اشاره به اینكه همكاری قابل توجه قوه قضائیه در بهبود فضای كسب و كار خوب است، اظهار داشت: ما اگر بخواهیم به بهبود فضای كسب و كار سرعت دهیم باید به صورت كامل همكاری نماییم.
وی گفت: رتبه ۱۲۸ ما در جهان موجب می شود یك سرمایه گذار خارجی پس از ۱۲۸ كشور به سراغ ما بیاید.


منبع:

1398/04/10
20:20:57
5.0 / 5
4739
تگهای خبر: اقتصادی , خدمات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لیدی شال LadyShal