گزارش لیدی شال به نقل از مهر

مهمترین تحولات بازار كار، بیكاری جوانان دو برابر نرخ بیكاری كشور

مهمترین تحولات بازار كار، بیكاری جوانان دو برابر نرخ بیكاری كشور

به گزارش لیدی شال گزارش تحلیلی شاخصهای بازار كار كشور نشان می دهد، با افزایش سالانه ۶۴۸ هزار نفر به جمعیت فعال طی پنج سال قبل و افزایش عرضه نیروی كار، نرخ بیكاری جوانان به دو برابر نرخ بیكاری كل رسیده است.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۷ تحولات زیادی را از بُعد شاخصهای كلان اقتصاد تجربه كرده است كه بازار كار هم از این قاعده مستثنی نبوده است.
بر اساس آمار تحلیلی از شاخصهای بازار كار كه توسط معاونت توسعه كارآفرینی و اشتغال وزارت كار عرضه شده، طی یك سال منتهی به پایان سال ۱۳۹۷، بیشتر از ۵۶۰ هزار نفر به تعداد جمعیت فعال كشور افزوده شده است. روند شاخصهای بازار كار منتهی به سال های ۹۲ تا ۹۷ نشان داده است جمعیت فعال كشور از ۲۳.۸ میلیون نفر در انتها سال ۱۳۹۲ به ۲۷.۱ میلیون نفر در انتها سال ۱۳۹۷ رسیده است. به بیان دیگر، طی پنج سال قبل خالص عرضه نیروی كار در كشور ۳.۳ میلیون نفر بوده است و سالانه ۶۴۸ هزار نفر در فاصله ۵ سال قبل به جمعیت فعال كشور افزوده شده است كه این مورد نشان از افزایش مشاركت نیروی كار و تمایل افراد برای ورود به بازار كار كشور دارد.
ضمن اینكه نرخ مشاركت نیروی كار طی سال های مذكور روندی افزایشی داشته است و در انتها سال ۱۳۹۷ این شاخص به ۴۰.۵ درصد رسیده است.
با توجه به تجربه اقتصاد ایران در دهه اخیر، رشد عرضه نیروی كار در ابتدای دوره یعنی از سال ۸۷ تا ۹۲ بسیار ناچیز بوده است اما در پنج سال گذشته از ۹۲ تا ۹۷ افزایش یافته كه این مورد موید افزایش امید برای یافتن شغل است و در بین مدت و دراز مدت تاثیر بسزایی در بازار كار خواهد داشت.
نكته قابل توجه در بحث بازار كار ایران در سال ۱۳۹۷، میزان ایجاد فرصت های شغلی بوجود آمده در این سال با عنایت به افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت ها و دسترسی كمتر واحدهای اقتصادی به مواد اولیه و واسطه ای است. این تحولات تا حدودی توانسته تبعات و تاثیرات خویش را بر میزان اشتغال ایجادی در سال مورد بررسی، نمایان سازد به صورتی كه طی یك سال قبل (از سال ۹۶ تا سال ۹۷)، ۴۶۴ هزار فرصت شغلی جدید در كشور به وجود آمد.
سهم اشتغال مردان از ۶۴ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۵۹ درصد در سال ۱۳۹۷ كاهش و سهم زنان از ۳۵.۷ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۴۱.۴ درصد در سال ۱۳۹۷ افزایش یافته است.
به رغم پایین بودن نرخ مشاركت زنان در بازار كار و سهم آنها در فعالیت های اقتصادی، متوسط سهم زنان از كل فرصت های شغلی جدید بوجود آمده طی دوره ۹۲ تا ۹۷ معادل ۴۸.۶ درصد است. به عبارت دیگر، سهم زنان و مردان از فرصت های شغلی بوجود آمده تقریباً برابر است.
بنابراین یكی از خصوصیت های اصلی بازار كار ایران در سال های اخیر، ایجاد فرصت های شغلی نسبتاً بالا برای زنان است.
در سال های اخیر نرخ بیكاری با افزایش نسبی از ۱۱.۹ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۱۲ درصد در سال ۱۳۹۷ رسیده است. با این وجود روند این نرخ طی پنج سال گذشته در حال رشد بوده و ابعاد بیكاری در كل كشور را نشان داده است. یكی از محورهای نگرانی دولت در مورد بیكاری، وجود حجم انبوه بیكاران جوانان گروه سنی ۲۹-۱۵ ساله است.
بیكاری جوانان كماكان دو برابر نرخ بیكاری كشور
آمارها نشان داده است همواره نرخ بیكاری این گروه سنی بالاتر از سایر گروه های سنی است. با اینكه این نرخ در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ ثابت و معادل ۲۵.۱ درصد بوده است اما این نرخ كماكان دو برابر نرخ بیكاری متوسط كشور است.
آمار مركز آمار ایران نشان داده است از یك سو میزان اشتغال بوجود آمده در سال ۱۳۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش یافته و از جانب دیگر سهم اشتغال ناقص از ۱۰.۵ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۱۰.۸ درصد در سال ۹۷ افزایش یافته است كه این مورد از آن حكایت می كند كه دو متغیر در سال گذشته رابطه معكوس با یكدیگر داشته اند.
زمانی كه بازار كار كشور با بهبود وضعیت مواجه می شود، تقاضا برای نیروی كار افزایش یافته و در نتیجه میزان اشتغال افزایش می یابد. ازاین رو می توان گفت كارفرمایان برای حفظ نیروی كار خود تمایل بیشتری دارند و در نتیجه با كاهش استخدام پاره وقت، سهم اشتغال ناقص هم كاسته می شود.
اما زمانی كه وضعیت بازار كار با تضعیف مواجه می شود، تقاضا برای نیروی كار كاهش یافته و در نتیجه میزان اشتغال كاسته می شود. در این حالت كارفرمایان هم برای استخدام تمام وقت نیروی كار تمایل كمتری دارند؛ ازاین رو با افزایش استخدام پاره وقت، سهم اشتغال ناقص هم در بازار كار افزایش می یابد.
سهم ۵۳ درصدی بخش خدمات از كل اشتغال كشور
از منظر ساختار ایجاد اشتغال در بخش های اقتصادی می توان اظهار داشت كه از ۴۶۴ هزار فرصت شغلی (خالص) بوجود آمده در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ معادل ۲۴۷ هزار نفر به صورت خالص در بخش خدمات جذب شده اند. به عبارت دیگر، بخش خدمات با بیشتر از ۵۳ درصد، بیشترین سهم از اشتغال جدید را به خود مختص كرده است.
در این دوره، سهم بخش های كشاورزی و خدمات به ترتیب معادل ۲۹.۲ و ۱۷.۸ درصد بوده است. مقایسه سهم اشتغال بخش خدمات حاكی از افزایش ۰.۶ درصدی بخش خدمات و ۲۷.۱ درصدی بخش كشاورزی و در مقابل كاهش ۲۷.۶ درصدی بخش صنعت است.
به عبارت دیگر به نظر می آید اشتغال بخش صنعت، در سال های اخیر به علت اعمال مجدد تحریم ها و افزایش نرخ ارز و وابستگی بالایی كه این بخش به واردات كالاهای سرمایه ای و واسطه ای دارد، مورد تهدید قرار گرفته است.

1398/04/05
12:57:44
5.0 / 5
4798
تگهای خبر: اقتصادی , بازار , خدمات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal