ارز دامن تجهیزات پزشكی را گرفت!

ارز دامن تجهیزات پزشكی را گرفت!

به گزارش لیدی شال رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشكی ایران اظهار داشت: علیرغم تصمیم دولت در خصوص تخصیص ارز به بدهی واردكنندگان تجهیزات پزشكی به شركت های خارجی در اوایل سال گذشته، ارز مورد نیاز هنوز به این بخش پرداخت نشده است.


ابوالفتح صانعی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه تعلل بخش اجرایی بانك مركزی در تسویه طلب شركت های خارجی باعث كمبود تجهیزات پزشكی خواهد شد، اظهار داشت: مسئولیت بالا رفتن خطر اقتصادی و كمبود كالا بعهده كیست و به چه ارگانی پاسخگو هستند؟
به قول وی از آغاز سال قبل كه ارز تك نرخی شد، بالغ بر ۱۸۰ شركت در حوزه تجهیزات پزشكی و دارو مبلغ ۲۸۷ میلیون یورو به شركت های خارجی بدهكار شدند كه بر مبنای نرخ یورو ۴، ۰۰۰ تومان قیمت گذاری شده بود.
رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشكی ایران با اشاره به اینكه به علت اهمیت این كالاها باید بدهی شركت های تأمین كننده به شركت های فروشنده در نخستین زمان ممكن تسویه می شد، خاطرنشان كرد: با عنایت به اینكه هرگونه ارسال این بدهی ها توسط شركت ها طبق قانون قاچاق تلقی می شد، حل این مشكل مورد توجه مدیران كشور قرار گرفت و وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشكی طی نامه ای در اوایل اردیبهشت ماه سال قبل به معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد تدابیر ویژه اقتصادی این مورد را مطرح نمودند كه كمتر از یك ماه موافقت این دو مقام مسئول دریافت و تخصیص ارز به بدهی های مربوط به واردات تجهیزات پزشكی به بانك مركزی اعلام گردید.
وی ادامه داد: سوال این است كه چرا علیرغم موافقت و دستورات مقامات هیئت دولت، پیگیری های رئیس سازمان غذا و داروی وقت كشور و مقامات فعلی، مدیركل و مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در امور تجهیزات پزشكی و موافقت مدیران بانك مركزی همچون معاونت ارزی قبلی و فعلی و حتی صدور بخشنامه ای اواخر دی ماه سال قبل به شماره ۳۸۱۶۸۹/۹۷ در خصوص اجرای این كار از جانب بانك مركزی، چرا نسبت به انجام این امر اقدامی نمی گردد.
صانعی همینطور اظهار نمود كه برای تخصیص ارز بدهی، راستی آزمایی های لازم از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی صورت گرفته و تعهدات محضری در مورد صحت این بدهی به همراه نامه شركت های فروشنده در خصوص تأیید این مطالبه و بررسی و تأیید توسط حسابرس قانونی دریافت شده است.
رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشكی ایران اظهار نمود: تعلل بیشتر در این زمینه سبب بروز مشكل در حوزه تجهیزات پزشكی در آینده خواهد شد.1398/02/25
13:14:05
5.0 / 5
5007
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal