قائم مقام سازمان امور عشایر ایران اعلام كرد:

امكان تخصیص ۵ میلیارد تومان به پروژه های آب رسانی عشایر قزوین

امكان تخصیص ۵ میلیارد تومان به پروژه های آب رسانی عشایر قزوین

به گزارش لیدی شال قائم مقام سازمان امور عشایر ایران با اشاره به موافقت در مورد برخورداری عشایر از اعتبارات آب رسانی در بودجه سال ۹۸ اعلام نمود: با عنایت به این بند از بودجه سال ۹۸ حدود حداقل پنج میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی می توان به پروژه های آب رسانی عشایر استان قزوین تخصیص داد كه این میزان اعتبار می تواند زندگی عشایری این استان را متحول كند.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، شاپور علایی مقدم قائم مقام سازمان امور عشایر ایران در نشست هم اندیشی و بررسی مشكلات و دغدغه های امور عشایر استان قزوین اظهار نمود: در سطح كشور یك میلیون و ۲۰۰ هزار نفر شامل ۲۱۳ هزار خانوار و ۶۵۶ ایل و طوایف مستقل عشایر كوچنده به ثبت رسیده كه ۲۳ میلیون دام دارند.

وی ادامه داد: عشایر كشور در ۵۹ درصد فضای جغرافیایی كشور در حال تردد هستند كه ۳۴ میلیون هكتار مساحت مراتع جامعه عشایری را شامل می شود و بزرگ ترین استان عشایر نشین و پایتخت عشایری كشور هم استان فارس است.

علایی مقدم بابیان اینكه سالانه نه و نیم میلیون رأس دام توسط عشایر به بازار مصرف عرضه می شود، عنوان كرد: عشایر كشور با دارا بودن ۲۸ درصد دام سبك و چهار درصد دام سنگین كشور، ۲۵ درصد گوشت قرمز كشور را تأمین می كنند كه سالانه ۱۹۰ هزار تُن گوشت قرمز تولید می كنند.

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران از اعطای ۱، ۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات به عشایر در سال ۹۷ اطلاع داد و افزود: ۳۵ درصد صنایع دستی كشور توسط عشایر تولید می شود كه این اقدام از دیگر فعالیت های منحصربه فرد آنان به حساب می آید.

وی تأمین عدالت اجتماعی و تعدیل نابرابری ها، ساماندهی عشایر ازنظر كوچ و اسكان، ارتقا كیفیت زندگی، بهبود و توسعه منابع انسانی را ازجمله اهدافی دانست كه سازمان امور عشایر ایران به دنبال آن است.

علایی مقدم با اشاره به موافقت رهبر معظم انقلاب در مورد برخورداری عشایر از اعتبارات آب رسانی در بودجه سال ۹۸ اعلام نمود: هم اكنون طی این موافقت حدود مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان به پروژه های آب رسانی عشایر كشور اختصاص می یابد.

این مسئول اضافه كرد: با عنایت به این بند از بودجه سال ۹۸ در حدود حداقل می توان پنج میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به پروژه های آب رسانی عشایر استان قزوین اختصاص داد كه این میزان اعتبار می تواند زندگی عشایری استان را متحول كند.

قائم مقام سازمان امر عشایر ایران در انتها تصریح كرد: مسئولان استان قزوین با افزایش هماهنگی ها و هم افزایی در حوزه عشایری می توانند پروژه های مدنظر خویش را ارائه نمایند تا در صورت موافقت بودجه لازم برای آن اختصاص داده شود.
رئیس اداره امور عشایری استان قزوین با پیش بینی وجود ۲۴۰۰ خانواده عشایری در استان قزوین اظهار داشت: با سرشماری عشایر كوچنده كشور در سال ۹۸ می توان به آمار دقیق تری در این خصوص دست یافت و اطلاعات دقیق را احصاء كرد.


بهزاد غیاثوند رئیس اداره امور عشایری استان قزوین، در این جلسه با اشاره به اینكه این دفتر از سال ۹۶ فعالیت خویش را در استان قزوین آغاز كرد، اظهار نمود: طبق سرشماری عشایر كوچنده كشور در سال ۸۷ تعداد ۲۵۰ خانوار عشایر و ۳۹ آبادی عشایری برای استان قزوین به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: بی گمان هم اكنون تعداد خانوارهای عشایر استان بیشتر از این تعداد است كه پیش بینی می شود در حدود ۲۴۰۰ خانوار عشایری در استان وجود داشته باشد كه با سرشماری عشایر كوچنده كشور در سال ۹۸ می توان به آمار دقیق تری در این خصوص دست یافت و اطلاعات دقیق را احصاء كرد.

غیاثوند بیان كرد: با راه اندازی دفتر اداره امور عشایری استان قزوین سعی كردیم فعالیت های خویش را با عنایت به اولویت بندی های موجود موردتوجه قرار دهیم از این رو اصلاح و ساماندهی حوزه راه عشایری، تأمین آب آشامیدنی برای عشایر و آب بهداشتی برای دام های آنها در كنار بهره برداری از انرژی های نو و ساماندهی كوچ عشایر، موردتوجه جدی ما قرار گرفت.

این مسئول خاطرنشان كرد: در این راستا تابحال ۳۵۴ آبشخور در سطح استان برای دام های عشایر ایجاد و نسبت به هموار كردن بعضی از راه های عشایری صعب العبور هم اقداماتی انجام گرفته شده است بااین حال در حوزه راه عشایری مشكلات بسیاری وجود دارد.

وی افزود: سال قبل یك میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات به عشایر ثبت شده استان اختصاص داده شد كه با به روز كردن میزان خانوارهای عشایری استان می توان میزان این تسهیلات را هم افزایش داد.

رئیس اداره امور عشایری استان قزوین بر ضرورت توجه به آموزش در حوزه عشایری تاكید و عنوان كرد: با عنایت به اهمیت این مورد آموزش در حوزه های مختلف موردتوجه جدی قرار دارد.

وی با تقدیر از همراهی قرارگاه پیشرفت و آبادانی استان قزوین تاكید كرد: هم اكنون با همت سپاه و بسیج كانكس های سیار در حوزه دندانپزشكی فعالیت دارند كه تلاش می شود تعداد كانكس های خدمت رسانی را ارتقا دهیم.

غیاثوند تصریح كرد: خدمات خوبی در سطح عشایر انجام شده اما بستر نیاز به خدمت در این عرصه بسیار بیشتر از اقدامات انجام شده است كه امیدواریم با یاری و همراهی دستگاه ها و نهادهای مختلف استان به دستگاه نوپای امور عشایری استان، شاهد افزایش خدمت رسانی به مردم همیشه در صحنه، فعال و خدوم عشایر باشیم.1398/02/11
20:36:40
5.0 / 5
4818
تگهای خبر: بازار , تسهیلات , خدمات , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لیدی شال LadyShal