نسبت به مدت مشابه سال گذشته محقق شد

رشد 45 درصدی تولید سواری طی دوماهه سال جاری

رشد 45 درصدی تولید سواری طی دوماهه سال جاری

به گزارش لیدی شال، طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، از مجموع ۱۹۳ هزار و ۴۳۷ دستگاه خودروی تولیدی در دو ماهه ابتدایی سالجاری ۸۵ درصد مختص سواری هاست که با رشد ۴۵ درصدی بیشتر از ۱۶۴ هزار دستگاه ساخته شده است. تولید سواری ها در اردیبهشت ماه هم ۳۸ درصد بیشتر از آمار تولید در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ است.


به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، طبق آمار عرضه شده از جانب دفتر صنایع خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ در دو ماه نخست سالجاری ۱۹۳ هزار و ۴۳۷ دستگاه از انواع خودرو ساخته شده که ۱۶۴ هزار و ۸۷۴ دستگاه آن سهم سواری هاست.
تولید انواع خودرو ها در دو ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به میزان تولید در مدت مشابه سال قبل ۴۲ درصد بیشتر شده است. در مجموع دوماه نخست سال گذشته، ۱۱۷ هزار و ۳۱۸ دستگاه از انواع خودرو ها در کشور به تولید رسیده بود که ۹۸ هزار و ۹۴۲ دستگاه آنها سواری بوده است.
همانطور که اشاره شد از آغاز سال جاری تا پایان اردیبهشت ماه در مجموع ۱۹۳ هزار و ۴۳۷ دستگاه خودرو ساخته شده که نسبت به ۱۳۰ هزار و ۷۲۳ دستگاه تولیدی در دو ماه ابتدایی سال قبل ۴۸ درصد بیشتر است.
از این تعداد، ۱۶۴ هزار و ۸۷۴ دستگاه سهم سواری ها است که ۴۵ درصد بیشتر از میزان تولید در مدت مشابه سال قبل (۱۱۳ هزار و ۷۷۱ دستگاه) است.
بعد از سواری ها، ۲۱ هزار و ۴۰۴ دستگاه وانت در دو ماه نخست سال ۱۴۰۲ ساخته شده که ۸۵ درصد بیشتر از میزان تولید این نوع خودرو در مدت مشابه سال قبل معادل ۱۳ هزار و ۵۲۲ دستگاه است.
طبیعتا بیشترین تیراژ تولید را سواری ها دارند اما بیشترین درصد افزایش تولید را ون ها به خود اختصاص داده اند و با رشد ۱۱۰۸ درصدی تولید ون در مدت مذکور سالجاری به ۷۱۳ دستگاه رسیده است؛ این در حالیست که در همین مدت ۵۹ دستگاه ون ساخته شده بود.
در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری در مجموع ۶۰۶۵ دستگاه کامیون، کامیونت و کشنده ساخته شده که نسبت به ۳۱۱۴ دستگاه تولیدی در مدت مشابه سال قبل رشد ۹۵ درصدی را نشان داده است.
در همین مدت ۱۸۲ دستگاه اتوبوس هم ساخته شده که نسبت به ۱۱۰ دستگاه تولیدی در مدت مشابه سال قبل ۶۵ درصد بیشتر است.
در نهایت کمترین درصد افزایش تولید را مینی بوس و میدل باس به خوداختصاص داده که از ۱۴۷ دستگاه تولیدی در دو ماه ابتدایی سال قبل به ۱۹۹ دستگاه در مدت مشابه سالجاری رسیده است و ۳۵ درصد رشد را تجربه کرده است.

تولید ۱۱۷ هزار دستگاه خودرو در اردیبهشت ماه
در اردیبهشت ماه سال جاری ۱۱۷ هزار و ۳۱۸ دستگاه خودرو ساخته شده است که نسبت به ۸۲ هزار و ۵۵۳ دستگاه تولیدی در اردیبهشت ماه سال قبل رشد ۴۲ درصدی داشته است.
از این تعداد به ترتیب ۹۸ هزار و ۹۴۲ دستگاه سواری، ۱۳ هزار و ۴۳۳ دستگاه وانت و ۴۲۱۵ دستگاه باری سنگین (کامیون، کامیونت وکشنده) ساخته شده است که به ترتیب تولید سواری ها ۳۸ درصد، وانت ۵۹ درصد و کامیون، کامیونت وکشنده ۹۹ درصد افزایش را تجربه کرده اند.
در اردیبهشت ماه سال قبل ۷۱ هزار و ۸۱۳ دستگاه سواری، ۸۴۳۳ دستگاه وانت و ۲۱۲۳ دستگاه خوردوی سنگین باری در کشور به تولید رسیده بود.
در اردیبهشت ماه سال جاری ۴۷۲ دستگاه ون تولید شد که نسبت به ۲۳ دستگاه تولیدی در ماه ومشابه سال گذشته، ۱۸۶۷ دستگاه بیشتر است.
تولید اتوبوس در اردیبهشت ماه سال جاری ۷۸ درصد و تولید مینی بوس و میدل باس ۴۷ درصد نسبت به تولید آنها در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ بیشتر شده است. آمار تولید اتوبوس ها از ۶۷ دستگاه به ۱۱۹ دستگاه و تولید مینی بوس و میدل باس از ۹۳ دستگاه به ۱۳۷ دستگاه رسیده است.
منبع:

1402/03/11
13:41:09
5.0 / 5
212
تگهای خبر: تجارت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal