مركز آمار ایران اعلام كرد؛

نرخ بیکاری سال قبل به روایت آمار

نرخ بیکاری سال قبل به روایت آمار

لیدی شال: زمستان ۱۴۰۱ نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر 9.7درصد و نرخ مشارکت اقتصادی 40.5درصد بوده است. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری نشان میدهد این شاخص، نسبت به فصل مشابه سال قبل افزایش داشته است.


به گزارش لیدی شال به نقل از مهر، نتایج طرح آمارگیری نیروی کار زمستان ۱۴۰۱ منتشر گردید. بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان میدهد که ۹.۷ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آنست که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۴۰۰)، ۰.۳ درصد بالا رفته است. زمستان ۱۴۰۱، به میزان ۴۰.۵ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر، از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آنست که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۴۰۰) ۰.۱ درصد بالا رفته است. جمعیت شاغلان ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۴۳۶ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۶۳ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان میدهد که در زمستان ۱۴۰۱، بخش خدمات با ۵۳.۷ درصد بیش ترین سهم اشتغال را به خود مختص کرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۳.۲ درصد و کشاورزی با ۱۳.۰ درصد قرار دارند. نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آنست که ۲۴.۲ درصد از فعالان این گروه سنی در زمستان ۱۴۰۱ بیکار بوده اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ۱۴۰۰) ۱.۱ درصد بالا رفته است. بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله نیز نشان میدهد که در زمستان ۱۴۰۱، ۱۷.۴ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این در حالیست که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان میدهد این نرخ نسبت به زمستان ۱۴۰۰، به میزان ۰.۸ درصد بالا رفته است. بررسی سهم جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر دارای اشتغال ناقص نشان میدهد که در زمستان ۱۴۰۱، ۹.۵ درصد جمعیت شاغل، به دلیلهای اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش تر و…) کم تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند. این در حالیست که ۳۵.۶ درصد از شاغلان ۱۵ ساله و بیش تر، ۴۹ ساعت و بیش تر در هفته کار کرده اند.
خاطر نشان می شود اطلاعات نتایج طرح مذکور بصورت تفصیلی به زودی در درگاه ملی آمار به آدرس www.amar.org.ir قابل دسترس خواهد بود.
برای دریافت اطلاعات تفصیلی اینجا کلیک کنید.


منبع:

1402/01/26
04:42:22
5.0 / 5
340
تگهای خبر: اقتصادی , خدمات , طلا , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal