سخنگوی اقتصادی دولت:

ارز دارو تأمین شد

ارز دارو تأمین شد

لیدی شال: به گزارش لیدی شال، سخنگوی اقتصادی دولت ضمن اشاره به وضعیت تأمین ارز دارو اظهار داشت: دولت در این حوزه که با سلامت مردم ارتباط دارد به هیچ وجه کوتاهی نخواهد کرد و با رایزنی با بانک مرکزی ارز لازم را تأمین کرده است.به گزارش لیدی شال به نقل از مهر سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری خود که بامداد امروز برگزار شد با اشاره به اینکه تورم تولید کننده کاسته شده است اظهار داشت: بعضی از صاحب نظران اقتصادی این کاهش را به معنای رکود ارزیابی کرده اند که درست نبوده و شاهد رونق در اقتصاد هستیم.
وزیر اقتصاد افزود: در شرکتهای صنعتی و معدنی بزرگ شاهد افزایش تولید و فروش بوده که نشان دهنده رونق در این بخش است.
وی اظهار داشت: وضعیت فعالیت در سازمان اموال تملیکی تغییر یافته است به صورتی که شاهد افزایش بیشتر از ۴۰۰ درصدی انهدام کالای قاچاق هستیم به صورتی که در ۷ ماه سال جاری رشد ۴۷۰ درصدی انهدام کالای قاچاق را شاهد می باشیم.
سخنگوی اقتصادی دولت در ادامه به وضعیت تأمین ارز دارو اشاره کرده و اظهار نمود: دولت در این حوزه که با سلامت مردم ارتباط دارد به هیچ وجه کوتاهی نخواهد کرد و با رایزنی با بانک مرکزی ارز لازم برای واردات تخصیص داده شد.
خاندوزی از پیشران های اقتصادی دولت نام برد و اضافه کرد راه آهن چابهار زاهدان بیشتر از ۶۳ درصد تا انتهای آبان ماه پیشرفت فیزیکی نشان داده است و طرح آب سنندج هم بزودی افتتاح می گردد.
خاندوزی در ادامه ضمن اشاره به جزئیات تورم اظهار داشت: تورم فصلی بخش صنعت در تابستان ۱۴.۸ درصد کاهش پیدا کرده و به منفی ۲.۳ درصد رسیده است؛ همینطور تورم نقطه به نقطه بخش صنعت تابستان، ۱۶.۲ درصد کاهش پیدا کرده است.
وی ضمن اشاره به تورم نقطه به نقطه تولیدکنندگان بخش معدن اظهار داشت: تورم این بخش ۱۴ واحد درصد کاهش پیدا کرده است؛ همینطور تورم سالانه تولیدکنندگان در قسمت معدن هم ۲۱.۷ واحد درصد کاهش پیدا کرد.
سخنگوی اقتصادی دولت افزود: تورم در حوزه خدمات افزایشی بوده و از ۲.۴ درصد در بهار به ۱۶.۲ درصد در تابستان افزوده شده است.
این مقام مسئول ضمن اشاره به تولید در ۶ ماه ابتدایی سالجاری اظهار داشت: در ۶ ماهه اول سال شرکتهای بزرگ معدنی ۱۲.۷ درصد و شرکتهای صنعتی بزرگ ۵.۳ درصد افزایش تولید داشته اند.
خاندوزی با اشاره به اینکه شورای پول و اعتبار در رابطه با نرخ سود بانکی تصمیم گیری می کند اظهار داشت: قرار بود در جلسه قبلی شورا در اینباره تصمیم گیری شود که این مورد به جلسه آینده موکول شد.
سخنگوی اقتصادی دولت در رابطه با مالیات بر عایدی سرمایه اظهار داشت: از مجلس و شخص رئیس مجلس در رابطه با پیگیری این مورد تشکر می کنم، وزارت اقتصاد بعنوان نماینده دولت در کمیسیون اقتصادی شرکت می کند، اصرار داریم که مالیات بر سفته بازی در این دولت اجرا شود و این مورد جزو اولویت های دولت بوده و از نان شب واجب تر است.
وی در رابطه با وضعیت مسکن تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی به توافقاتی در این حوزه رسیده که برای تأمین مالی کمترین بار تورمی را داشته باشد، تا به این لحظه ۴۲۵ هزار واحد معرفی شده به بانک مسکن که مهم ترین اهرم مالی است ۱۸۵ هزار واحد به قرارداد رسیده و ۱۵ هزار قرارداد دیگر بوده که جمعاً ۶۴ هزار میلیارد تومان تأمین اعتبار از سوی بانک مسکن رسیده است. بعضی از بانکها البته در اینباره اهمال کرده اند که امیدواریم بتوانیم خبرهای خوبی در اینباره تا آخر سال به مردم بدهیم.
خاندوزی در ادامه به شرایط مناطق آزاد اشاره نمود وگفت: معافیت گمرکی و معافیت مالیاتی در مناطق آزاد وجود دارد و مقرر است جذابیت در این بخش افزوده شود، اما در بحث مالیات ارزش افزوده، این نوع مالیات، مالیات مصرف بوده اما بنا برگزارش ها برای برخی مالیات بر ارزش افزوده مضاعف محاسبه شده است.
خاندوزی در انتها در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، در خصوص این که بعضی از تولیدکنندگان داخلی بدون مجوز از سوی خارجی به انتشار برند خارجی باکیفیت کمتر پرداخته اند، اظهار داشت: در اینباره باید با وزیر صمت این مورد را پیگیری کرده و در صورت احراز آن اساسا با شرکتهای استفاده کننده غیرمجاز برندهای خارجی مقابله خواهد شد.


منبع:

1401/09/01
21:53:49
5.0 / 5
259
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal