عضو سابق اتاق بازرگانی تشریح كرد

سه پیش نیاز برای باقی ماندن در سوییس خاورمیانه

سه پیش نیاز برای باقی ماندن در سوییس خاورمیانه

لیدی شال: عضو سابق اتاق تجاری ایران می گوید، بررسی تحولات در ماه های گذشته نشان میدهد که سطح همکاریهای تجاری و حضور ایرانیان در عمان افزایشی قابل توجه را تجربه خواهدنمود.


مهدی علیپور در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: عمان کشوری است که با خیلی از کشورهای جهان ارتباط سیاسی خوبی دارد و باتوجه به همین روابط به سوییس خاورمیانه معروف است. این کشور در طول تمام سالهای قبل نیز ارتباط خوبی با ایران داشته و ارتباطات سیاسی قدرتمندی میان دو کشور برقرار است. با این وجود اما سطح همکاریهای تجاری دو طرف در طول این سال ها چندان بالا نبوده است.
وی با اشاره به تحولاتی که در ماه های گذشته در افزایش تعامل میان دو طرف رخ داده، بیان کرد: بتازگی تعداد زیادی از ایرانیها چه برای مهاجرت و چه برای فعالیت اقتصادی و تجارت به عمان وارد شده اند، شرکت ثبت کرده اند یا کار خودرا در دیگر مسیرها آغاز نموده اند. از طرف دیگر عمانی ها نیز شناخت بسیار خوبی از ایران دارند، خیلی از آنها به ایران سفر کرده و در شهرهایی مانند شیراز حضور داشته اند و همین موضوع سبب شده از ظرفیت های اقتصادی ایران، کالاهای تولید شده در ایران و حتی ذائقه مصرفی ایرانیان اطلاعات خوبی داشته باشند و در این عرصه ها امکان تعامل میان دو طرف بالاست. هم اکنون به شکل روزانه پروازهایی از عمان به مقصد چند شهر ایران به انجام می رسد و همه اینها سبب شده سطح تعاملات دو طرف افزایش پیدا کند.
این فعال اقتصادی با اعلان اینکه حضور در بازار عمان بسیار رقابتی خواهد بود، توضیح داد: عمان از کشورهای مختلف جهان واردات دارد. از طرف دیگر باتوجه به مرز زمینی مشترک با امارات متحده عربی، بخش زیادی از کالاهای موردنیاز از این طریق به عمان وارد می شود، اما با این وجود کالاهای ایرانی چه در زمینه های صنعتی و معدنی و چه در زمینه مواد غذایی و خوراکی شانس خوبی برای حضور در عمان دارند.
علیپور افزود: برای آنکه ما بتوانیم میزان صادرات خودرا حفظ نموده و ارتقا بدهیم باید در سه حوزه مراقبت های لازم را انجام دهیم. نخست حفظ و ارتقا کیفیت کالاهای صادراتی ایران است، دوم فراهم کردن زیرساخت های حمل و نقل و بموقع رساندن کالاها و سوم حفظ مزیت رقابتی در زمینه قیمت. اگر این سه موضوع مدیریت شود، اساسا کالاهای ایرانی شانس خوبی برای حضور در بازار عمان خواهند داشت.
وی اشاره کرد: هم اکنون هر یک ریال عمان به پول ما معادل 93 هزار تومان تمام می شود، بدین سان این ضریب تبدیل برای تجار ما جذابیت بالایی خواهد داشت و در صورت فراهم شدن مقدمات لازم، می توان انتظار داشت که حضور ایران در بازار عمان گسترش پیدا کند.
منبع:

1401/08/22
08:30:12
5.0 / 5
223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لیدی شال LadyShal