مقام مسئول در سازمان امور مالیاتی:

اگر از حساب شخصی استفاده تجاری نمی کنید، نگران مالیات نباشید

اگر از حساب شخصی استفاده تجاری نمی کنید، نگران مالیات نباشید

به گزارش لیدی شال، رییس مرکز تنظیم مقررات پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: تفکیک حساب تجاری و شخصی با هدف شناسایی فرار مالیاتی است و نگران استفاده از حساب شخصی نباشید.به گزارش لیدی شال به نقل از سازمان امور مالیاتی، برمبنای مصوبه شورای پول و اعتبار، اگر مجموع حساب های غیرتجاری یک شخص حقیقی در طول یک ماه بیش از صد تراکنش واریز به حساب داشته باشد و ۳۵۰ میلیون ریال در تراکنش ها به حساب های وی واریز شود، به عنوان حساب تجاری تلقی می شود و برمبنای آن واریزی ها به عنوان فروش تلقی شده و مشمول مالیات خواهد بود.
محمد برزگری رییس مرکز تنظیم مقررات پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی کشور با تشریح جزییات اجرای این مصوبه اظهار داشت: موضوع تفکیک حساب های تجاری از غیرتجاری ذیل بند «م» تبصره ۱۲ بودجه سال ۱۴۰۰ و همین طور ماده ۱۰ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان مطرح و مصوبه مربوطه توسط شورای پول و اعتبار تصویب و ابلاغ گردیده است.
خوداظهاری ۸ میلیون حساب تجاری ظرف ۳ ماه
وی با اعلان اینکه هدف اصلی از ساماندهی حساب های تجاری و غیرتجاری مبارزه با فرار مالیاتی و جلوگیری از پولشویی است، اضافه کرد: در این جهت سازمان امور مالیاتی کشور در مرحله اول در خرداد ماه و تیرماه سال جاری اعلام نمود که مودیان حساب های تجاری مربوط به فعالیت کسب و کارشان را به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کنند که تا کنون بیش از ۸ میلیون و ۱۳۰ هزار حساب تجاری توسط مودیان به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام شده است.
برزگری با اشاره به این که در مرحله دوم کلیه حساب های متصل به ابزارهای پرداخت و دستگاه های کارتخوان به عنوان حساب تجاری تلقی شدند، گفت: ضمن این که کلیه حساب های اشخاص حقوقی، حساب تجاری محسوب می شوند، سازمان امور مالیاتی کشور با همکاری و هماهنگی بانک مرکزی کلیه حساب های غیرتجاری را بصورت مستمر پایش می کند.
این مقام مسئول با اعلان اینکه در مرحله سوم با مصوبه شورای پول و اعتبار حساب های دارای ۱۰۰ تراکنش واریزی و بیشتر با ۳۵ میلیون تومان ورودی به حساب در ماه به عنوان حساب تجاری تلقی می شوند، اظهار داشت: نکته مهم این است که باتوجه به پایش مستمر حساب های غیرتجاری، اگر حسابی تعداد تراکنش کمتر با گردش مالی بالاتری داشته باشد نیز به عنوان حساب های مشکوک می تواند برمبنای سایر قوانین موجود مورد بررسی قرار گیرند.
نگران نباشید؛ حداکثر نیم تا یک درصد مردم مشمول مالیات بر حساب های تجاری می شوند
وی با اعلان اینکه در اجرای این مصوبه هیچ نگرانی متوجه مردم عادی نخواهد بود، افزود: طبق پیش بینی ما در سازمان امور مالیاتی کشور در مرحله فعلی حداکثر حدود نیم تا یک درصد جامعه مشمول این مصوبه می شوند، پس نگرانی اصلی متوجه افرادی است که با هدف فرار مالیاتی یا پولشویی تا حالا حساب های تجاری خودرا به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام نکرده اند.
برزگری با تأکید بر این که مردم عادی و اشخاصی که فعالیت تجاری ندارند نگران اجرای این مصوبه نباشند، اشاره کرد: اگر شخصی در ماه مجموعاً دارای ۱۰۰ بار و بیشتر واریزی به حساب های غیر تجاری صورت گیرد و مجموع واریزی ها ۳۵۰ میلیون ریال و بیشتر باشد (لزوماً هر دو شرط) ابتدا پیامکی برای او ارسال می شود که حساب آنان به سبب تراکنش بالا تجاری محسوب شده و مبنای محاسبه مالیات است، البته اگر چنانچه فرد مدعی شود که کار تجاری انجام نمی دهد و می تواند مدارک مربوطه را به روشی که در پیامک ذکر می شود به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه کند و مساله حل می شود.
وی گفت: نکته قابل توجه این که ارقام اعلام شده در این مصوبه برای شروع اجرای طرح است و در آینده و در صورت لزوم این ارقام قابل تغییر هستند.
این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش که افراد برای اعلام تجاری بودن حساب های خود باید چه اقداماتی انجام دهند، اظهار داشت: این افراد می توانند با مراجعه به درگاه my.tax.gov.ir شماره حساب یا حساب های تجاری خودرا به پرونده مالیاتی اعلام و الصاق کنند.
رئیس مرکز تنظیم مقررات پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی کشور، اضافه کرد: تفکیک حساب های تجاری از غیرتجاری که برمبنای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان اجرا می شود، لازمه مبارزه با فرار مالیاتی و جلوگیری از پولشویی است و در نهایت منجر به شفافیت اقتصادی می شود.

1401/06/22
10:09:45
5.0 / 5
92
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal