بزرگترین تولیدكنندگان مواد غذایی جهان كدامند؟

بزرگترین تولیدكنندگان مواد غذایی جهان كدامند؟

لیدی شال: غذا یك محصول اقتصادی اساسی است اما همه كشورها عملكرد یكسانی در زمینه تولید مواد غذایی ندارند و شمار معدودی هستند كه در این حوزه پیشتاز هستند.به گزارش لیدی شال به نقل از ایسنا، بیشتر كالاهای كشاورزی به زمین زیادی نیاز دارند كه تنها بزرگترین كشورهای جهان به فراوانی در اختیار دارند. در حقیقت چهار كشور تولیدكننده بزرگ مواد غذایی، از نظر جغرافیایی جزو پنج كشور پهناور جهان به شمار می روند.

آمریكا همواره یك قدرت در بازارهای غذایی بوده و همچنان بزرگترین صادركننده غذایی جهان است. چین همیشه تولید بیشتری از آمریكا دارد و هند در برخی از سال ها تولید غذایی بیشتری از آمریكا داشته است اما چین و هند مصرف بالاتری از میزان تولیدشان دارند و این امر با عنایت به این كه چین و هند پرجمعیت ترین كشورهای جهان به شمار می روند منطقی بنظر می رسد.

سه كشور آمریكا، چین و هند به اتفاق یكدیگر بیشتر از كل اتحادیه اروپا، مواد غذایی تولید می كنند. برزیل در جایگاه چهارم قرار دارد و صنعت غذایی این كشور عمدتاً روی تولید نیشكر، سویا و گوشت گاو متمركز شده است.

كشوری كه غایب بزرگ این لیست محسوب می شود، روسیه است كه بزرگترین كشور جهان و نهمین كشور پرجمعیت جهان محسوب می شود. روسیه تا حدودی قربانی شرایط آب و هوایی سخت شمال این كشور شده است. درصد وسیعی از خاك روسیه قابل زراعت یا دامپروری نیست و تولید زراعی اندكی دارد.

۱- چین

چین بزرگترین تولیدكننده، واردكننده و مصرف كننده مواد غذایی در جهان است. بخشی وسیعی از خاك چین به سبب كوهستانی یا خشك بودن، قابل زراعت نیست اما خاك های حاصلخیز مناطق شرقی و جنوبی این كشور بی نهایت پربار هستند. چین همین طور بزرگترین جمعیت نیروی كار زراعی را در اختیار دارد كه شمار آنها ۳۱۵ میلیون نفر برآورد شده است. در مقایسه، در آمریكا كه سومین كشور پرجمعیت جهان است ۳۲۹ میلیون نفر تا سال ۲۰۱۹ در بخش كشاورزی مشغول به كار بودند.

چین متنوع ترین تولیدات غذایی را دارد كه شامل برنج، گندم، سیب زمینی، كاهو، پیاز، كلم، لوبیا سبز، بروكلی، بادمجان، اسفناج، هویج، خیار، گوجه فرنگی، كدو حلوایی، گلابی، انگور، هلو، آلو، هندوانه، شیر گوسفند، مرغ، خوك، گوسفند، بز، بادام زمینی، تخم مرغ، ماهی و عسل می شود.

۲- هند

از نظر محتوای كالری، هند دومین تولیدكننده بزرگ غذا در جهان محسوب می شود. اما از نظر كل ارزش تولیدات كشاورزی، هند در رتبه چهارم قرار دارد و تولید كمتری در مقایسه با چین دارد. بهره وری زراعی در هند باز بسیار كمتر از چین، آمریكا یا برزیل است.

هند مشكل دیگری هم دارد. خیلی از شهروندان هند فقیرتر از آن هستند كه غذای تولید داخلی را خریداری كنند. البته پیشرفتهای بزرگی در قرن جاری كه هند در حال تبدیل شدن به یك قدرت اقتصادی نوظهور است، حاصل شده است اما خیلی از كارشناسان نگران این هستند كه جمعیت هند رشد سریع تری پیدا كرده است. انتظار می رود هند با یك میلیارد و ۳۷۰ میلیون نفر جمعیت تا سال ۲۰۱۹ و نرخ موالید بسیار بالا، چین را پشت سر گذاشته و پرجمعیت ترین كشور جهان شود.

۳- آمریكا

هیچ كشوری به اندازه آمریكا در تولید مواد غذایی بهره وری ندارد. این كشور بااینكه نیروی كار بسیار كمتری در مقایسه با چین دارد اما مجموع تولیدات كشاورزی آمریكا تقریباً بالا است. تولید كشاورزی در بخش های وسیعی از این كشور انجام می گیرد اما كالیفرنیا، آیووا، تگزاس، نبراسكا و ایلینویز بزرگترین ایالت های تولیدكننده مواد غذایی هستند.

شركت های آمریكایی بازار صادرات غذایی را در اختیار دارند. هلند كه ۳۵ درصد كمتر از آمریكا صادرات دارد و از نظر تولید مواد غذایی یك دهم چین برابری می كند، در جایگاه دوم قرار دارد. آمریكا به مدد بخش زراعی برخوردار از بهره وری بالا، به مدت بسیار طولانی بزرگترین صادركننده غذای جهان بوده است. در واقع، مجموع تولید مواد غذایی در آمریكا از زمان جنگ جهانی دوم بیشتر از دو برابر افزایش پیدا كرده است.

۴- برزیل

اقتصاد برزیل از نظر تاریخی روی كشاورزی به خصوص نیشكر متمركز بوده است. حداقل ۳۱ درصد از زمین های برزیل بعنوان زمین زراعی مورد استفاده قرار گرفته اند و قهوه، نیشكر، سویا و ذرت تولید می كنند. برزیل همین طور به سبب آب و هوای گرم خود تولیدكننده بزرگ پرتقال، آناناس، پاپایا و نارگیل است. این كشور از نظر تولید گوشت گاو سپس آمریكا، در جایگاه دوم قرار دارد.

بر اساس گزارش اینوستوپدیا، آمریكا و هند امكان دارد جایگاه های خود در زمینه تولیدات غذایی را عوض كنند و برزیل امكان دارد به رتبه پایین تری نزول كند اما چین بزرگترین تولیدكننده و مصرف كننده مواد غذایی می ماند.
1398/01/14
23:32:41
5.0 / 5
4902
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal