مدیركل دفتر مطالعات بخش عمومی وزارت امور اقتصاد:

دولت برای مهار تورم ناچار به کنترل هزینه هاست

دولت برای مهار تورم ناچار به کنترل هزینه هاست

به گزارش لیدی شال، مدیرکل دفتر مطالعات بخش عمومی وزارت اقتصاد با تشریح وضعیت تحقق درآمدهای دولت در 4 ماهه نخست امسال اظهار داشت: دولت به جهت جلوگیری از کسری بودجه نیازمند آنست که انضباط مالی را از خود شروع کند.به گزارش لیدی شال به نقل از وزارت اقتصاد، مهدی رعنایی، مدیرکل دفتر مطالعات بخش عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی به تشریح آخرین وضعیت تحقق درآمدهای دولت در چهار ماهه نخست امسال پرداخت و اظهار داشت: درآمدهای نفتی دولت در چهار ماهه نخست امسال حدود ۴۸۰ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل بالا رفته و به رقم ۶۵ هزار میلیارد تومان رسیده اما با وجود این افزایش درآمد، نسبت به سهم ۴ ماهه از رقم مصوب در بودجه ۱۴۰۱ بطور کامل محقق نشده است.
وی میزان عدم تحقق درآمد نفتی نسبت به درآمد پیش بینی شده در قانون بودجه سال جاری را ۶۱ درصد عنوان نمود.
مدیرکل دفتر مطالعات بخش عمومی وزارت اقتصاد با اشاره به عدم تحقق درآمدهای مصوب در بودجه سال جاری با وجود افزایش درآمدها نسبت به سال قبل اشاره کرد: در حوزه درآمدهای مالیاتی هم ۶۹ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش درآمد داشته ایم اما نسبت به سهم چهار ماهه درآمدهای مالیاتی در بودجه سال جاری ۱۹ درصد عدم تحقق را شاهد می باشیم.
رعنایی در توضیح علت عدم تحقق ۱۹ درصدی درآمدهای مالیاتی نیز توضیح داد: یکی از دلیلهای، افزایش شدید در رشد درآمدهای مالیاتی در بودجه سال جاری نسبت به سال قبل است و دلیل دیگر این است که در بودجه سال ۱۴۰۰ سهم ارزش افزوده متعلق به دولت یک واحد درصد بیشتر بود که امسال این یک واحد درصد به شهرداری ها و دهیاری ها اختصاص یافته است.
این مقام مسئول در وزارت اقتصاد درباره ی میزان تحقق سایر منابع عمومی دولت نیز اظهار داشت: درآمدهای مربوط به واگذاری شرکت های دولتی حدودا محقق نشده است که همچون دلیلهای اصلی آن می توان به عدم ثبات بازار سرمایه و نوسانات شاخص بورس طی ماه های اخیر و کاهش انگیزه سرمایه گذاران به خرید سهام شرکت های دولتی و مقاومت تعدادی از دستگاه های ذی ربط با واگذاری ها و توثیق سهام دولت در بعضی از شرکت های مشمول واگذاری و … اشاره نمود.
رعنایی از تحقق ۹۴ درصدی درآمدهای مربوط به اوراق مالی و تحقق ۷۹ درصدی درآمدهای حاصل از سود وصولی سهام شرکت های دولتی در ۴ ماه نخست امسال آگاهی داد و اضافه کرد: درآمد مصوب اوراق مالی در بودجه سال جاری ۱۰۳ همت بوده که ۳۳ همت تا حالا محقق شده است که از میزان فروش نقدی اوراق مالی در دوره مذکور (حدود ۲۳ همت) معادل ۲۷ درصد توسط بانکها و ۷۳ درصد توسط صندوق های سرمایه گذاری و سایر ذینفعان بازار سرمایه خریداری شده است.
وی افزود: سود سهام شرکت های دولتی ۲۶ همت در بودجه سال جاری مصوب شده که از این مقدار در ۴ ماه نخست ۷ همت محقق شده است.
رعنایی تاکید کرد: با وجود افزایش خوبی که درآمدهای دولت نسبت به سال قبل داشته اما نسبت به رقم مصوب متناسب با چهار ماهه نخست سال از عدم تحققی به میزان بیش از ۱۵۰ همت روبه رو شده است که رویکرد دولت در جبران این شکاف معطوف به مدیریت اعتبارات هزینه ای و مدیریت تخصیص اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای در چهارماهه بوده است.
این مقام مسئول در وزارت اقتصاد در عین حال ابراز امیدواری کرد که سیر درآمدها به شکلی باشد که قسمتی از کسری در ماه های بعد جبران شود اما احتمال تحقق کامل بودجه کم است و بالاخره کسری خواهد داشت.
وی درباره ی این که گفته می شود درآمدهای دولت بالا رفته اما آثاری در زندگی مردم ندارد، توضیح داد: همچنان که اشاره شد به لحاظ آماری بودجه چهار ماهه (با توجه به عدم تخصیص کامل اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای) با ۲۰ همت کسری محقق شده روبرو بوده است و با لحاظ هزینه های اجتناب ناپذیر این کسری در ماه های بعد هم اتفاق می افتد و منطقی است که دولت در مصارف بودجه مواظبت هایی داشته باشد.
وی تاکید کرد: دولت تمام تلاش خودرا برای کاهش کسری بودجه خواهدنمود چونکه تامین کسری بودجه از منابع پایه پولی موجبات افزایش تورم را فراهم نموده و بالطبع سبب لطمه به وضعیت اقتصاد جامعه و معیشت دهک های پایین درآمدی خواهد شد. پس دولت ناچار به کنترل مصارف باتوجه به تحقق درآمدهای بودجه ای است.

1401/05/26
22:26:23
5.0 / 5
237
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لیدی شال LadyShal